763 találat a(z) szja-bevallás cimkére

Szja-bevallás önellenőrzése súlyos fogyatékosság miatt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2019. évben 10 évre visszamenőleg súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló végleges állapotú orvosi igazolást kapott. Öt évre visszamenőleg elkészítettük az szja-bevallások önrevízióját, melyekből egy évben problémánk merült fel, mellyel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy mi a helyes megoldás. 2017. évben csak mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származott jövedelme. A bevallásban igénybe vette a 100 ezer forint mezőgazdasági őstermelői adókedvezményt, melyen felüli összeget befizette. A kérdésem az lenne, hogy a személyi kedvezmény teljes összegű igénybevételéhez a 100 ezer forint őstermelői adókedvezmény csökkenthető-e, vagy személyi kedvezményként csak a befizetett összeg vehető igénybe? Köszönöm válaszát.

Alkalmi munkabér Ausztriában dolgozónak Kérdés

Tisztelt Horváthné szabó Benáta! https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_19_alkalmi_munkaber_Ausztriaban_dolg_bea Szeretném pontositani, a fenti válasz azon részét, hogy az alkalmi munkabér Magyarországon adóztatható. Ez azt jelenti, hogy a dolgozónak Magyarországon az szja-bevallásában be kell vallania az egyszerűsített foglalkoztatásban kapott bér teljes összegét és meg kell fizetni utána az szja-t, vagy csak a mentesített összegen felüli rész adóköteles? Kiegészítés: a munkavállaló Magyarországi lakos. Köszönettel: Cseh Jánosné

Sms-ben is kérhető az szja-bevallási tervezet postázása Cikk

Akinek még nincs ügyfélkapuja, és nem is szeretne nyitni, az idén is kérheti az szja-bevallási tervezet postázását – hívja fel a figyelmet közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Osztalék utáni szocho bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esetben kérném szíves segítségüket! Magánszemély 2019-ben osztalékot kapott egy zrt.-től. Az igazoláson, amelyet az szja-bevalláshoz kapott, az áll, hogy a bruttó osztalék 349 922 forint. A levont 15 százalék adó 52 488 forint. Tájékoztatás: a kifizetett oszatlékelőleg 209 953 forint, melyből nem lett vonva szocho. A levont szocho összege 27 294 forint. Értelmezésem szerint tehát a 15 százalék szja rendben van, le lett vonva, be lett fizetve. A szocho ezek szerint 349 922 - 209 953 = 139 969 forint, amely után a kifizető levonta és befizette a szochot. Az osztalékelőleg után, amely 209 953 forint, nem lett levonva a szocho, mivel még csak előleg. Kérdésem, hogy a magánszemély 2019-es szja-bevallásában kell az osztalékelőleg után bevallani és befizetni a szochot, vagy majd csak a 2020-as szja-bevallásában kell? Illetve, ha a 2019-es évi jövedelme (munkabére), ami után szocho lett fizetve, 1 985 541 forint, akkor a még fizetendő szocho a 209 953 forint 17,5 százaléka lesz, ami 36 742 forint, vagy a szocho felső korlát 3 576 000 - 1 985 541 = 1 590 459 x 17.5 százalék = 278 330 forint lesz a fizetendő szocho? Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta

Külföldön élő magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Ügyfelem, természetes személy, adóazonosító jellel rendelkezik, állandó lakhelye Franciaország, magyar állampolgár (más állampolgársága nincs). Magyarországi ingatlant adna bérbe. Kérdésem: jól gondolom, hogy az ingatlan fekvése alapján ezt a jövedelmet itthon kell leadóznia és bevallania? Fel kell-e tüntetnie ezt a jövedelmet a francia bevallásában? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK

Őstermelő szochojának elszámolása szja-bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértők! Hogyan kell helyesen a 09-es lapon az őstemrelőnek a szochoját bevallani? A családi gazdaság tagjai nyugdíjas, kiskorú és ténylegesen járulékot fizető vegyesen. 2018-ban meghaladta az egy főre eső bevételük a 8 M forintot, 2019-ben azonban alatta maradtak és ténylegesen bevallás alá eső jövedelmük nem keletkezett. A 2019. évi járulékot a minimálbér alapján kellett megfizetni a "főállásúaknak" 1. negyedévben az 1 főre eső jövedelmük meghaladta a 4 M forintot, ezért már számolni kellett jövedelmet és az 1958-as bevallás mindenkinek be lett küldve 205 e forinttal és be is fizették. A 2. negyedévben már volt elég költség, ezért nem kellett előleget fizetniük, de akik a minimálbér után fizettek, azoknak vallani és fizetni is kellett. Most az szja-bevallásban a 09-es lapon X-szel kell jelölni, hogy előlegfizetésre kötelezett-e, és a "b-e" oszlopokba be kell írni az előleget. Mit kell ide beírni? A kitöltési útmutatót úgy értelmezem, hogy amennyiben volt ilyen előlegbevallás, akkor azt kell beírni ide, és ha az év hátralévő idejére már nem kellett bevallás, akkor hagyjuk üresen a többi oszlopot. Jól értelmezem, hogy azok a tagok akik nyugdíjasok, kiskorúak, azoknak nem kell X-elni, mert a szochomódosítás után nem kellett bevallást benyújtaniuk, így nekik csak a 296. sorba a befizetett előleget írom? Azoknak akiknek járulékot kellett fizetni negyedévente a minimálbér utáni 78 225 forint kell írni minden negyedévre? Vagy b) 205 315 forint, c) 87 165 forint d) 20 420 forint e) 0? Válaszukat köszönöm!

Szja-bevallás 2019: egész évben 17,5 százalék szocho osztalékra, árfolyamnyereségre Cikk

Bár a szociális hozzájárulási adó mértéke 2019. július 1-jétől csökkent 17,5 százalékra a korábbi 19,5 százalékról, bizonyos jövedelemtípusok esetében az adóév egészében alkalmazható az alacsonyabb adómérték – egyértelműsíti az adóhatóság a 2019. évi szja-bevallás kitöltési útmutatójában.

Mezőgazdasági de minimis támogatás mértéke Kérdés

Az MVH honlapján azt olvastam, hogy a mezőgazdasági csekély összegű támogatás összege 25 ezer euróra emelkedett 15 ezer euróról. A 2019-es szja-bevallás kitöltési útmutatójában 20 ezer euró található. Nem tudom, hogy most melyik összeggel kell számolni. Az agrárkamara honlapján azt is feltüntették, hogy az emelés visszamenőleges hatályú. Kérdésem, hogy 2017., 2018., 2019-ben mekkora keretösszeggel kell számolni Önök szerint? Köszönöm a segítséget.

Szja-bevallási menetrend 2020-ban Cikk

A NAV az idén is minden magánszemélynek készít szja-bevallási tervezetet a 2019. évi jövedelmekről, a munkáltatók, kifizetők által benyújtott adatszolgáltatások és a rendelkezésére álló adatok alapján. Mit kell a magánszemélynek tennie?

1953-as bevallás 13-03. lap 50. sora Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1953-as bevallás 13-03. lap 50. sorával kapcsolatosan szeretném az állásfoglalásukat kérni. Az egyéni vállalkozó szja-s. 50. sor: A belföldi telephelynek betudható, eladásra beszerzett áruk értéke 50. sor: Ennek a sornak a „c/d” oszlopába a belföldi telephelyének betudható, eladásra beszerzett áruk értékének összegét kell beírnia. Kérjük, figyeljen arra, hogy a 2019. évben eladásra beszerzett áruk értékébe beszámítható a 2019. évben eladásra beszerzett áruk értéke akkor is, ha azok a 2019. évben nem kerültek eladásra. A sorral kapcsolatos kérdések: Első: Ide csak a 2019-ben egyéni vállalkozóként kifizetett áruk értéke írható be, vagy azon áruk értéke is, melyek 2019-ben lettek beszerezve, de 2019-ben nem lett az ellenértékük kifizetve még? (2020-ban fizetik majd.) Második: A 2018-ban beszerzett áruk (2018-ban is szja-val adózott az egyéni vállalkozó), de a csak 2019-ben kifizetett áruk értéke a 2019. évi bevallás 50. sorában feltüntethető-e? Köszönettel.

Szja-bevallás: már minden információ elérhető a NAV honlapján Cikk

Elindult az idei e-szja rendszer, már minden aktuális bevallási információ fenn van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján.

Fiatal gazda, egyéni vállalkozó, családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fiatal gazda, támogatást igénylő ügyfelem kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt, mert a támogatás miatt szükséges volt, de emellett családi gazdálkodás tagja is. Amennyiben ugyanazt a tevékenységet végzi, mint a családi gazdálkodás, úgy hogyan kell helyesen eljárni? Az egyéni vállalkozásból származó jövedelmét az szja-bevallás 13. lapján számolom el, míg a családi gazdaság rá jutó részét pedig a 12-es lapon részletezem? Vagy esetleg összevontan kell kezelnem? NAV információs füzetében olvastam, hogy amennyiben a családi gazdálkodó mezőgazdasági termelői tevékenységére tekintettel szerepel az egyéni vállalkozói nyilvántartásban, úgy nem egyéni vállalkozóként, hanem család többi tagjával együtt a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezőkre vonatkozó szabályok szerint kell adóznia. Amennyiben a családi gazdaság növénytermesztéssel foglalkozik, a fiatal gazda pedig állattenyésztéssel, akkor külön lehet választani, és az egyéni vállalkozását külön venni a családi gazdaságtól?

Családi gazdaság létrehozása, adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott egy főállású őstermelő és egy nem főállású őstermelő, aki egyben nem főállású katás egyéni vállalkozó is. Jelenleg mindketten kompenzációs felár mellett alanyi adómentességet választottak általános forgalmi adó tekintetében. 2020.01.01-től családi gazdaságot kívánnak létrehozni ketten, úgy hogy az eddig főállású őstermelő lesz a családi gazdaság vezetője. A családi gazdaság vezetője január 1-jétől az általános forgalmi adó fizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint szeretné meghatározni. Jól gondolom, hogy mindketten kötelesek az áfafizetési kötelezettségüknek azonos módon eleget tenni, tehát január 1-jétől mindkettőjüknek „áfásnak” lenni? Ha mindketten „áfások”, akkor mivel 1-1 „áfás” adószámmal rendelkeznek, és mindkettőjük állít ki számlát a saját nevében, illetve a nem főállású tag egyéni vállalkozó, így mindketten kötelesek áfabevallás tenni? A mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel mindkettő tag az szja-bevallás „12”-es lapján számol el, függetlenül attól, hogy a nem főállású tag egyéni vállalkozóként a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya? A nem mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel az egyéni vállalkozó a kisadózókra vonatkozó szabályok szerint, a főállású tag pedig önálló tevékenységből származó jövedelemként számol el az szja-bevallásában? Köszönettel, Kiss Zoltán

Egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy ha egyéni vállalkozó egyszemélyes kft.-t alapít, kell-e záró szja-bevallást készíteni az egyéni vállalkozásról, vagy a kft. bevallása tartalmazza az egyéni vállalkozás időszakát is? Előre is köszönöm válaszukat.

Kivás kft. ügyvezető jövedelmei Kérdés

Egy kiva szerint adózó kft. ügyvezetője munkabére a kiva-törvény szerint adózik, tehát csak 13% adót fizet (szocho, szakképzési hozzájárulás, nyugdíj-, eü. járulékot nem fizet). Máshonnan is van munkabére és egyéb jövedelme. Kérdésem, hogy az szja-bevallásában hogyan fog elkülönülni a kiva szerint adózott és más (munkabér és egyéb) jövedelme.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztár miatti kiva-csökkentő tétel

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink