78 találat a(z) számviteli bizonylat cimkére

Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély kft.-nek adószám nélkül számviteli bizonylattal adhat bérbe ingatlant? Köszönettel:

Megbízási szerződés: szkennelve is jó, vagy csak eredeti aláírásokkal? Cikk

Mi számít elfogadható bizonylatnak? Elegendő-e, ha a megbízási szerződést aláírja a megrendelő, azt szkennelve elküldi a szállítónak, aki aláírva visszaküldi, vagy eredeti aláírásokkal ellátott szerződést kell a számla mellé csatolni? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Szigorú számadású nyomtatvány és számviteli bizonylatok selejtezése Kérdés

Lejárt megőrzési idejű bizonylatok selejtezésekor a szigorú számadású bizonylatok sorszámát konkrétan fel kell-e tüntetni a selejtezési jegyzőkönyvben/annak mellékletében, vagy elegendő az évjárat és a folyóméter megadása? Ez alkalmazható-e a más számviteli bizonylatok (például bank, pénztár, könyvelési bizonylatok) selejtezésekor?

Munkahelyi étkezésről számla kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozóknak béren kívüli juttatásként adott munkahelyi étkezésről az áfatörvény 14. paragrafus (2) bekezdés alapján a fizetendő áfa bizonylataként kell-e számlát kiállítani, vagy elég a számviteli törvény szerinti számviteli bizonylat? Válaszát előre is köszönjük. Tisztelettel: Nagyné

Számviteli bizonylatok online kereskedelemben Kérdés

Kérem szíves tájékoztatásukat: online kereskedelem esetén, milyen bizonylatokat kell elkérni a cégtől könyvelésre a bankkivonaton, a be- és kimenő számlákon kívül, milyen számviteli előírásról kell tájékoztatni, ami kizárólag az online értékesítéssel függ össze?

Térítésmentes szolgáltatás Kérdés

Cégünk szállodát (így éttermet is) üzemeltet. Munkavállalói számára munkahelyi étkezést biztosít havi 12 500 forint érték alatt. Megfizetjük utána a szükséges terheket (szja, eho), valamint az áfa összeget is. Véleményük szerint az áfa megállapításához elégséges havonta egy darab számviteli bizonylat előállítása? Válaszukat köszönöm. CSK

Üzletág-átruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk internetszolgáltatási üzletág vásárlására készül. Ezzel kapcsolatban több kérdés is felmerült bennünk. Az Áfa tv. 18. § (1) bekezdés értelmében az apporthoz és a jogutódláshoz hasonlóan, az üzletág-átruházás útján szerzett vagyon, vagyonrész és vagyoni értékű jog tekintetében a szerzőnek a következő feltételeknek kell egyidejűleg megfelelnie: – a szerző már a szerzéskor vagy annak következtében belföldön nyilvántartásba vett adóalany, – szerző kötelezettséget vállal, hogy a szerzéshez, szerzett vagyonhoz fűződő jogok, kötelezettségek őt illetik, illetve terhelik, – sem a szerzéskor, sem azt követően nincs olyan jogállása, amely összeegyeztethetetlen lenne az előző pont alapján esetlegesen felmerülő kötelezettségek teljesítésével (például nem alanyi mentes, nem kompenzációs feláras mezőgazdasági termelő, de bizonyos korlátozással tárgyi mentes tevékenységű lehet, például adott esetben a pénzintézet, mivel csak magának az üzletágnak kell kizárólag adólevonásra jogosító tevékenységet végeznie). Első kérdés: szerző kötelezettséget vállal, hogy a szerzéshez, szerzett vagyonhoz fűződő jogok, kötelezettségek őt illetik, illetve terhelik, ezzel kapcsolatban a kötelezettségvállalás konkrétan mire vonatkozik, mit jelent és azt kinek címezve, milyen formában kell megtenni, és meddig tart? A másik kérdésem az lenne, hogy milyen számviteli bizonylatot kell kiállítani az ügyletről? Kell-e hitelesíttetni annak tartalmát? Köszönettel:

Helyközi bérlettérítés Kérdés

Tisztelt Cím! Az lenne a kérdésem, hogy a munkavállaló helyközi bérlettérítéséhez elég egy kft.-nek számviteli bizonylatként a dolgozó bérlete, vagy szükséges hozzá a számla? Köszönettel.

Nyílt végű lízing Kérdés

A járművet saját állományba kell-e venni és értékcsökkenteni? Cégautóadót ki köteles fizetni? Ha hitel is kapcsolódik a vásárláshoz (bérlethez), ki, és milyen számlát, illetve számviteli bizonylatot köteles kiállítani? Köszönettel: Takács Gyula

Társasházi közös költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A cég, amelynek könyvelek, bérel egy helyiséget egy társasházban. Nem közvetlenül a társasháztól, hanem egy bérbeadón keresztül. A bérbeadó a szerződésben kikötötte, hogy a közös költséget közvetlenül a társasház felé kell megfizetni. A közös költségről a társasház nem állít ki számlát, mert nem történik a társasház részéről semmiféle szolgáltatásnyújtás, vagy termékértékesítés. Az általános forgalmi adóról szóló törvény csak ezekben az esetekben írja elő a számla- vagy nyugtaadási kötelezettséget. Ehelyett egy számviteli bizonylatot állit ki (az van ráírva, hogy fizetési értesítő, számlát helyettesítő okmány), mely egész évre szól, havonta kéri a fizetést, negyedévente pedig bekéri egy fizetési értesítőben a különbözetet a fogyasztáshoz mérten. Megfelelő-e a költségelszámoláshoz a fizetési értesítés és a banki bizonylat? Illetve év végén, ha nincs még minden kifizetve, jogos-e az elhatárolás a fizetési értesítő alapján? Köszönettel Vné Andrea

Ingatlant ad bérbe vállalkozásnak? Ilyen papírt kell adnia a bevételről Cikk

Adószámmal nem rendelkező magánszemély ad bérbe ingatlant egy vállalkozásnak. Számlát nem tud adni, milyen bizonylatot kell helyette kiállítania? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Ingatlan-bérbeadás számviteli bizonylata Kérdés

Egy magánszemély kft.-nek ingatlant ad bérbe. A magánszemély nem rendelkezik adószámmal a bérbeadási tevékenységhez, mert a jogszabály erre lehetőséget ad neki. Mivel nincs adószáma, nem tud számlát kiállítani. A bérbeadónak ebben az esetben magánszemélyként milyen számviteli bizonylatot kell kiállítania, ha a kifizető a bérleti díjat átutalással teljesíti? Az adóelőleg tekintetében, a magánszemély 50 % költséghányadig bármilyen mértékű nyilatkozatot tehet (például 30 vagy 40 %). Válaszát tisztelettel köszönöm.

Bizományos értékesítés közösségen belül Kérdés

Szlovák áfás cég bizományos konstrukcióban és nem elszámolási időszakhoz kötötten, terméket ad át magyar áfaalany cégnek. A bizományos szerződés szerint a tulajdonjog nem száll át, csak ha magyar fél el tudja a terméket adni harmadik fél felé. Milyen bizonylatot kell kiállítani a felek között, elég-e számviteli bizonylat kiállítása, vagy számlát kell kiállítani a bizományos termék átadásáról? Mikor áll be a teljesítés, a termék átadásakor egymás között, vagy ha azt magyar fél harmadik fél számára eladta?

Egyéni vállalkozó saját ingatlan bérbeadása Kérdés

Egyéni vállalkozó bérbeadja saját tulajdonú lakását cégnek, amely számlát akar kapni. A bérbeadás NEM a vállalkozói tevékenység keretébe tartozik. Milyen bizonylatot adhat a bérlőnek? Kaphat-e erre a bérbeadásra másik adószámot, vagy adjon egy úgynevezett számlával egyenértékű bizonylatot, amit a cég el kell tudjon számolni? Köszönöm.

eBay-ről történő vásárlás Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Egy számítástechnikai cikkek forgalmazásával foglalkozó kft. magánszemélytől terméket vásárol az eBay-en. Ilyen esetben ritkán kap bármilyen bizonylatot. Milyen bizonylat alapján tudja elszámolni a kft.-ben az vásárolt áru értékét és a szállítási költséget? Járható-e az az út, hogy a tag (ügyvezető) magánszemélyként vásárolja meg a terméket az eBayen, és adás-vételi szerződéssel eladja a kft.-nek? Ebben az esetben, ha az ügyvezető magánszemélyként adószámot kér, milyen ÖVTJ-számot kell beírnia a T101 nyomtatványra (479901 Egyéb nem bolti kiskereskedelem)? A tag által a kft.-nek eladott áru értéke az eBayen megvásárolt termék értékéhez vagy a kft. által realizált eladási értékhez kell igazodjon, lévén szó "kapcsolt vállalkozásról" és esetenként jelentős árkülönbözetről? Fentiek közül melyik a helyesebb megoldás? Tisztelettel: Tulogdi Mária, Konto Real Consulting Kft.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink