313 találat a(z) megbízási díj cimkére

Kifizetés külföldi magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi kft.-nek megbízási díj ellenében egy külföldi magánszemély tanácsadást végez. A díjazás év végén esedékes. A külföldi magánszemély németországi lakcímmel rendelkezik, 1-2 napnál többet nem tölt Magyarországon. Milyen dokumentumot kell a kifizetésről kiállítania a magyar kft.-nek, milyen levonási terhek merülnek fel és milyen céges költségek terhelik a kifizetést? Válaszát előre is köszönöm!

Megbízásos és alkalmi munkavállalói jogviszony – kiva alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Oktatással foglalkozó ügyfelem a kiva szerinti adózást választotta. Segítségét szeretném kérni abban, hogy a megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott oktatónak mi a kivaalapja? A megbízási díj teljes összege (bevétel) vagy a jövedelem (bevétel mínusz a nyilatkozata alapján levont költség)? Az alkalmi munkavállalónak kifizetett jövedelem a kiva alapját képezi? Köszönettel: Kauker Zsoltné

Szocho 2017 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a 2017. januárban kifizetett, de még 2016. évre szóló megbízási díj után a 22 százalékos szochót kell fizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Magánszemélyként bérbeadási tevékenység költségeinek elszámolása kataalany esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású alkalmazott heti 40 órás munkaviszony mellett kata hatálya alá tartozó kiegészítő tevékenységű vállalkozást folytat, tehát átalányadózó a vállalkozói tevékenysége során. Adószámos magánszemélyként 68.20 TEÁOR szám alatt ingatlan-bérbeadási tevékenység végzésére jogosult. Ebben az esetben jogosult-e a bérbeadás során tételes költségelszámolást alkalmazni a rezsiköltségek esetében, illetve értékcsökkentést elszámolni a bérbeadása során vagy az igazolás nélküli 10 százalék levonását is alkalmazhatja? Mi van abban az esetben, ha ugyanezen adóalany szálláshely-szolgáltatási tevékenységet is végezne? Átalányadózást is alkalmazhat ebben az esetben, s ekkor bevétele nem számít bele a kata keretbe, vagy tételes költségelszámolást vagy 10 százalékos igazolás nélküli költséglevonást is alkalmazhatja ? Ugyanezen magánszemély bérjövedelme mellett megbízási díjban is részesül. Ebben az esetben alkalmazhatja-e a 10 százalék igazolás nélküli költséglevonást, a tételes költséglevonást vagy a teljes megbízási díj az adó alapját képezi?

Kiegészítés-kérés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdést tettük fel korábban, melyre az e helyen olvasható válasz született: http://adozona.hu/kerdesek/2016_11_29_ugyvezeto_megbizas_efi#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Válaszát ezúton is köszönjük. Két kérdésünk lenne még ezzel kapcsolatban: - Egyrészt kérdésünk elsősorban arra vonatkozott, hogy a megbízási díjnál általában figyelembe vehető 10 százalék költséghányad alkalmazásával kell-e megfizetni a járulékokat vagy sem? Tehát az Ön által megadott járulékokat a teljes alap, vagy annak 90 százaléka után számolhatjuk, mint a szja-t? (Elnézést kérünk ha pontatlanul fogalmaztunk, vagy Ön erre válaszolt, de nem jól értettük meg a válaszát.) Kérem, ennek a szempontnak a figyelembevételével legyen kedves még egyszer átfogalmazni a válaszát! - Másrészt válaszának eleljén Ön a következőt írta: "Ha a társaság tagja megbízásban ügyvezető, és nem áll a társasággal tagsági jogviszonyban, akkor társas vállalkozónak minősül." Ezt sajnos nem értjük, legyen kedves kifejteni pontosabban! Mert ha valaki nem áll a társasággal tagi jogviszonyban, akkor hogyan minősülhet társas vállalkozónak? A társas vállalkozói jogviszony alapja az, hogy tagról beszélünk, nem? Kiegészítését ezúton is köszönjük.

Kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiva adóalap egyik összetevője a személyi jellegű kifizetések. A Katv. 20. § (3) szerint személyi jellegű kifizetés a Tbj. szerint személyi jellegű kifizetésnek azon személyi jellegű ráfordítás minősül, amely a Tbj. szerint járulékalapot képez az adóévben. A megbízási díj, amennyiben nem haladja meg az adóév első napján érvényes minimálbér 30%-át, nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, az nem képez járulékalapot, habár szochoalapot igen. Úgy vélem, a fent említett megbízási díj nem képez kivaalapot, mivel a Tbj. szerint nem képez járulékalapot. Helyesen gondolom? Köszönöm a segítségét!

Gépjárműhasználat partnercég részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két vállalkozás szerződést köt ügynöki tevékenységre. A megbízó a megbízott (harmadik országbeli) rendelkezésére bocsátja az általa bérelt gépjárművet. Az összes költség a megbízót terheli (például üzemanyag, autópályadíj, stb.) A megbízó nem kér díjazást a használatért, sőt magáncélú használatot is engedélyez. Szabályos-e az a megoldás, hogy a megbízási díj összegébe bele van kalkulálva a gépjárműhasználat, vagy ki kell számlázni a megbízott felé a díjat? Esetleg lehet-e ingyenesen nyújtott szolgáltatás? Köszönettel: Karóczkai Enikő

Ügyvezetésre és képviseletre jogosult ügyvezetők bejelentése Kérdés

Egy 2016. július hónapban alakult kft.-nek az engedélyek hiánya miatt a mai napig nincs tevékenysége. A kft. 3 tagból áll. Az egyik tag többségi tulajdonnal bír, akinek főállású egyéni vállalkozása van, a másik két tag jogosult képviseletre, megbízási jogviszony keretében. Az egyik képviseletre jogosult tagnak van egy bejelentett heti 36 órát meghaladó munkaviszonya más cégnél, a másik képviseletre jogosult tag pedig heti 20 órás munkaviszonnyal rendelkezik szintén egy másik cégnél. A kérdés az lenne, hogy amíg a cég nem végez tevékenységet, a heti 20 órás munkaviszonnyal rendelkező tagnak meg kell-e fizetni a társas vállalkozókra vonatkozó emelt járulékot, vagy pedig elláthatja-e a cég képviseletét nulla forint megbízási díjjal? Továbbá, mindkét tagot be kell-e jelenteni a 16T1041 -es nyomtatványon? Várom szíves válaszukat! Köszönettel : Dné

Megbízási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: a megbízásos jogviszonyban HAVI 5 ÓRÁBAN 20 ezer forint van megadva. Ilyen esetben számfejtés szempontjából az időszakot egész hónapra kell figyelembe venni, így nincs járulékfizetése, mivel nem éri el a minimálbér 30 százalékát az egy napra jutó bér, vagy mivel 5 órában van leszerződve, az 5 órát egy nap alatt teljesítette, így az időszak arra az egy napra érvényes számfejtés szempontjából és így járulékot kell fizetnie? Válaszát köszönöm.

Kell-e szochót fizetni? Kérdés

Megbízási díjat fizetünk nyugdíjkorhatárt betöltött személynek. Rendszeres, de a havi összege nem éri el a minimálbér 30 százalékát. Így nem válik biztosítottá. A megbízási díj 90 százaléka után szja-t vonunk, egyebet nem. Az 1041-en nem is jelentettük. Kell-e ezen megbízási díj után szochót, illetve szakképzési hozzájárulást fizetni? Várjuk a szakértői választ. Köszönettel Maróthiné

Megbízás őrzés-védelemre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy használaton kívüli, 50 millió forint értékű ingatlan folyamatos őrzés-védelmére 2 fő magánszeméllyel kötött megbízási szerződést 2015. 06. hótól kezdődően az ingatlan értékesítéséig. A havi 130 ezer forint összegű megbízási díj 90 százalékából az szja, valamint 10 % nyugdíjjárulék és 7 % egészségbiztosítási járulék levonásra került, valamint a biztosítási jogviszony a T1041 nyomtatványon is bejelntésre került. Az ingatlant most sikerült értékesíteni, így 2016. 07. 31-ével megszűnik a megbízási szerződése a 2 fő magánszemélynek. Kérdéseink: - Milyen igazolásokat kell kiadni a 2 fő részére 2016. 07. 31-ével ? - Jogosultak-e munkanélküli ellátásra (mivel 2015.06.01-2016.07.31. közötti időszakban biztosítottak voltak)? Válaszukat előre is köszönöm.

Megbízási díj és a szochokedvezmény Kérdés

Megbízási szerződéssel foglalkoztatott után szociális hozzájárulási kedvezményt igénybe vehetjük-e? 55 év feletti után szeretnénk érvényesíteni.

Ügyvezető – álláskeresési járadék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy jogosult-e a kft. ügyvezetője álláskeresési járadékra, aki az ügyvezetői feladatokat megbízás alapján díjazás nélkül látja el? Lehet-e ügyvezető úgy, hogy közben álláskeresési járadékot kap? Köszönöm!

Megbízási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk folyamatosan alkalmaz megbízási szerződéssel munkavállalókat. Felmerült a kérdés, hogy jól végezzük-e a munkánkat, ha a január hónapban alkalmazott megbízási díjas dolgozó bérét január hónapban bérszámfejtjük, és utalással február hó elején fizetjük ki, vagy ebben az esetben a fizetés idejében, vagyis február hóban kell bérszámfejteni és utalni is? Válaszát előre is köszönöm.

Megbízási díj amerikai állampolgár ügyvezető részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy magyar kft. ügyvezetője, aki amerikai állampolgár, és az év nagyobb részében Amerikában tartózkodik, megbízási díjat kap havi szinten a kft.-től (180 ezer forint bruttó/hó), akkor a megbízási díjjal kapcsolatban milyen adó- és járuléklevonás, illetve fizetés terheli a kft.-t? Köszönettel: Molnárné Biczók Barbara

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink