30 találat a(z) mérlegképes könyvelő cimkére

Mérlegképes könyvelői, adótanácsadói, okleveles adószakértői képzés és vizsga – változások Cikk

A 2023. december 22-én kihirdetett 607/2023. kormányrendelet új előírásokat hozott a mérlegképes könyvelői, az adótanácsadói és az okleveles adószakértői szabályozott szakmák hatósági képzésének és vizsgáztatásának rendjében. Írásunk második részében a hatósági szakmai képzéssel, vizsgával kapcsolatos részletes szabályokat ismertetjük.

Változtak a mérlegképes könyvelői, az adótanácsadói, az okleveles adószakértői képzések és vizsgák szabályai Cikk

Írásunk a 2023. december 22-én kihirdetett 607/2023. kormányrendeletnek a mérlegképes könyvelői, az adótanácsadói és az okleveles adószakértői szabályozott szakmák hatósági képzésének és vizsgáztatásának rendjére vonatkozó előírásait ismerteti.

Mérlegképes könyvelő alkalmazása Kérdés

Mérlegképes továbbképzés költségének elszámolása Kérdés

Mérlegképes regisztráció Kérdés

Mérlegképes regisztráció Kérdés

Éves árbevétel Kérdés

Milyen képzettség kell a mérlegképes könyveléshez? Kérdés

Besorolás Kérdés

Kettős könyvelést végzők? Kérdés

Kérdésem, hogy egy kettős könyvelést vezető kft.-nek (a kft. könyvvizsgálatra nem kötelezett a mutatói alapján) könyvelhet-e olyan egyéni vállalkozó (könyvelő), aki rendelkezik mérlegképes oklevéllel, de a minisztériumi regisztrációját töröltette.

Kreditpont Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Mérlegképes könyvelőnek 2 kreditpont hiányzik a sikeres regisztrációs kérvény beadásához. Melyik szakmai szervezetet javasolná? Előre is köszönöm szépen.

Transzferár-nyilvántartás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk kapcsolt vállalkozásban áll egy másik kft.-vel! Transzferár-nyilvántartást kell készítenünk, amit eddig meg is tettünk, egy külsős könyvvizsgálóval. Az interneten megpróbáltam utánajárni, hogy a nyilvántartást készítő ki lehet, köti-e valami végzettséghez. Az egyik társaság alkalmazottjaként, mérlegképes könyvelő, illetve adótanácsadói végzettséggel elkészíthetem a nyilvántartást? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Fedor Krisztina

Jogosultsági kérdés – mérlegképes könyvelő, adótanácsadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésekben. Regisztrált mérlegképes könyvelőként egyedül látom el egy cég könyvelését, így a beszámolóért is én vagyok a felelős. A kérdésem az lenne, hogy ha tartósan passzív állományban vagyok (például csed ideje alatt), és éppen mérlegkészítési időszak van, megadhatja-e a cég a nevemet a beszámolóban, mint regisztrált könyvelőét? Vagy van erre kizáró szabály? A másik kérdésem is ehhez köthető, ugyanis az adótanácsadó vizsgát követően 5 év után lehet kérvényezni az adószakértői minősítést. Érdeklődni szeretnék, hogy a fenti passzív állomány beleszámít-e az 5 évbe? Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Köztisztviselők besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az a köztisztviselő, aki mérlegképes könyvelő (OKJ: 55...) és önkormányzat pénzügyi osztályán könyvelő, milyen kategóriába sorolható I. vagy II.?

Mérlegképes regisztráció másik szakmakörbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1995-ben szereztem meg a mérlegképes könyvelői bizonyítványomat. Akkor még 5 év szakmai gyakorlatot követően lehetett elkezdeni a képzést, ami 3 évig tartott. Nem kaptunk külön szakosítást, egységes képesítés volt. Én 1995. június 7-én kaptam meg a bizonyítványomat, és június végén helyezkedtem el egy mérlegképes könyvelő egyéni vállalkozónál, mint alkalmazott könyvelő. Minden munkát végeztem, amit csak a vállalkozásokkal kapcsolatban kellett. 1997. január 1-jétől 1998. 09.30-áig a saját alapítású cégünknél voltam bejelentve, mint irodavezető, ítt is vállalkozások könyvelésével foglalkoztam. Majd 1998. 10. 01-től áthívtak a helyi általános iskolába gazdasági felelős munkakörbe, ahol pénztárt ellenőriztem, pályázatokat bíráltam el, költségvetéseket készítettem, 1999. február 28-ig. Ezt követően a helyi önkormányzatnál pénzügyi irodavezető lettem. Ekkor kellett már a mérlegképes regisztráció, a továbbképzésre a munkahelyem küldött, amit évente el is végeztem. Amikor igényeltük a nyilvántartásba vételt, még lehetett vállalkozói szakra vagy államigazgatási szakra kérni az igazolványt. Én is ezt tettem, de mivel akkor államigazgatási szervnél dolgoztam, csak az államigazgatásit kaptam meg. 2007-ben már csak a saját cégemnél bedolgoztam, néha a vállalkozások könyvelését segítve, de amikor már azt is külön választották, hogy melyik továbbképzésre kell menni, és engem az államháztartásira köteleztek, abban az évben már nem tudtam letenni a vizsgát mindkettő szakból. Az az igazság, hogy nekem az államháztartási szakirányra nincs már szükségem, mert itthonról néha bedolgozom, de csak vállalkozási szakterületen. Ezen a szakterületen szeretném megkapni újból a mérlegképes igazolványt, új regisztrációval. Kérdésem: ha van kimondottam vállalkozási területre vonatkozó képesítés megszerzése után 6+22 hónapom = 2 év 4 hónap, a továbbiakban plusz 5 hónap gazdasági vezetőként, összesen tehát 2 év 9 hónap, a többi az államháztartásban számvitelt igazol, 2007 10. hóig, akkor megfelelek-e annak a követelménynek, hogy a végzettséget követően kell 3 év szakmai gyakorlat? A mérlegképes előtt 1992. szeptembertől 1994. július végéig vállalkozásoknál dolgoztam, mint szakadminisztrátor, áfaanalitikus, adminisztrátor, számlázó. Most elkezdeném a kreditpontok gyűjtését a regisztrációs kérelemhez, de nem tudom, elfogadják-e a három évemet. Várom mielőbbi válaszukat, üdvözlettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink