11 találat a(z) idegen ingatlan cimkére

Idegen ingatlanon végzett beruházás áfakezelése Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a közelmúltban tett közzé egy adózási kérdést (2023/8.) az idegen ingatlanon végzett beruházások áfakezelését illetően. Az adózási kérdés egy régóta húzódó problémát rendez: hogyan kell kezelni az idegen ingatlanon végzett beruházások átadását/átengedését.

Illeték idegen ingatlanon végzett beruhás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság idegen ingatlanon végzett beruházást tart nyilván könyveiben. A társaság jelenleg több személy tulajdonában áll, az egyik tulajdonos az üzlettársaktól meg kívánja vásárolni az üzletrészeket, és így 100 százalékos tulajdonossá válik. Kérdésként merül fel, hogy az illetéktörvény alapján ingatlannal rendelkező társaságként felmerülhet-e illetékfizetési kötelezettség? Véleményem szerint nem, mert az ingatlan más tulajdonában van. Üdvözlettel és köszönettel.

Beruházás járulékos költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfélkörünkbe tartozó vállalkozások egy több hrsz. alatt bejegyzett ingatlantömbben rekonstrukciós beruházást folytatnak. A tulajdonukban lévő ingatlanrészben bérlők üzemeltetnek üzlethelyiségeket, melyeket az ingatlan felújítása miatt át kellett költöztetni az ingatlan más vállalkozás tulajdonában lévő részébe, melynek érdekében a beruházók bérleti szerződést kötöttek az ingatlanrész tulajdonosával, majd a bérlők igényei szerinti átalakításokat végeztek a bérbevett területen. Az átköltözés után a beruházók a bérleti díj egy részét továbbszámlázzák a bérlőik felé. Kérdéseink: 1.) A bérelt ingatlanon végzett átalakítások értékét idegen ingatlanon végett beruházásként kell aktiválni, majd a bérleti szerződés megszűnése után a könyvekből kivezetni? 2.) Az üzlethelyiségek átköltöztetése miatt felmerült, nem továbbszámlázott bérleti díj az alapberuházás bekerülési értékét növelő tétel? 3.) A bérlők felújítás miatti bevételkiesésének megtérítése része a bekerülési értéknek, vagy költségként, ráfordításként könyvelendő? 4.) Az épület közös tulajdonban lévő részein (például tartószerkezet, homlokzat) végzett helyreállítási munkák költségei teljes egészében, vagy a tulajdoni hányad arányában számolhatók el a beruházás részeként? Mivel a beruházó cégek beolvadással történő átalakulása 2019. április 30-án megtörtént, amennyiben mód van rá, kérjük szíveskedjenek kérdésünkre rövid határidőn belül válaszolni. Szakértő segítségüket tisztelettel köszönjük.

Idegen ingatlanon végzett beruházás – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk bérelt telephelyén sofőrjei számára egy pihenőhelyet, valamint iratok és egyéb tárgyak tárolására raktárhelyiséget alakít ki. Az ingatlan besorolása lakóingatlan. A kérdésem, hogy a beruházással kapcsolatban felmerülő költségek áfája levonható-e a 240 hónapos figyelési határidő figyelembevételével. Köszönöm megtisztelő válaszát!

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Idegen tulajdonban lévő ingatlanon végezne beruházást cégünk, nagy értékben (burkolatcsere, ajtócsere, belső terek átalakítása, mosdó szaniterezése, gépészeti modosítások, irodabútor-beszerzés, számítógépekhez kábelrendszer, klímatizációs rendszer kialakítása), összesen körülbelül 60 millió forint értékben. A beruházást hogyan kell kezelni, költségenként vizsgálva, hogy tárgyi eszköz vagy sem, vagy a teljeset egészében? Ezen tételeket a tárgyieszköz-nyilvántartásban egy tételként tartjuk nyilván, egy összeg után számítva az amortizációt vagy sem?

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Kedves Szakértő! Korábban feltettem egy kérdést, az idegen ingatlanon végzett beruházással kapcsolatosan, amit Hunyadné Szűts Veronika meg is válaszolt. Sajnos, még mindig nem teljesen egyértelmű nekem pár dolog, ezért kérem az alábbi kérdésekre szíveskedjenek válaszolni. Azt írja, hogy az egyik megoldás, hogy bérbevevőnek, aki felújítaná az ingatlant, mindenképpen fel kell tűntetnie a könyveiben a felújítást, mint idegen ingatlanon végzett beruházás. (Ezt a megoldást elvetették.) A másik megoldás, hogy a bérbevevő, nem mutatja ki a könyveiben, hanem a felújítás költségeit kiszámlázza a bérbeadó felé. Ez ebben az esetben közvetített szolgáltatás lesz? A felújítás végeztével a bérbevevő kiállítja a számlát 2 millió forint+áfáról, itt az áfát befizeti. (A felújítás során az áfát visszaigényelte, az iroda székhelyként szolgál.) A bérbeadó nem fizeti ki a felújítás számláját, mert megbeszélés szerint azt a bérlő lelakja. A havi bérleti díjról a számlát kiállítja áfával, aminek az áfatartalmát befizeti. A felújítás költségének áfáját visszaigényleheti? (Nem lakóingatlan.) Amíg ki nem fut a felújítás összege, nem fognak bérleti díjat fizetni. Nem volt építésiengedély-köteles a felújítás. A szerződésben erről rendelkeznek, illetve itt kell annak is szerepelnie, hogy a tulajdonos megrendelő a bérlőtől a felújítást? Köszönettel: Kelemenné T. Henrietta

Idegen ingatlanon végzett, el nem készült munkálatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozásunk megrendelések alapján lakásokat újít fel (cégek és magánszemélyek részére is). Az alapanyagokat többnyire a megrendelő vásárolja meg és biztosítja a munkálatokhoz. Decemberben kezdődött újabb felújításhoz több anyagot is nekünk kellett megvásárolni és biztosítani, viszont a munka még most sem ért véget (részszámlázás nem történt). Az éves zárlat miatt a megvásárolt és fel is használt, de még nem számlázott anyagokat befejezetlen termelésként készletre vennénk a T21-K581 tétellel A vállalkozás nem vezet év közben készletnyilvántartást, de az érték egyértelműen megállapítható, a munkálatok megkezdésétől vásárolt anyagokat ki tudjuk pontosan számítani, viszont a munkabért nem, mert volt átfedés más munkákkal. Ez esetben a munkabér összegével hogy járhatunk el helyesen? Továbbá kérdés, hogy mivel idegen ingatlanon történt a felújítás, ez változtat-e az év végi zárlati könyvelésen? Válaszát előre is köszönöm!

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Röviden összefoglalom a problémakört. Van egy egyházi szervezet, amely alapított egy nonprofit kft.-t (nem közhasznú), ő a 100 százalékos tulajdonosa. Az egyházi szervezetnek van egy ingatlana – nem lakóingatlan – a belvárosban, a telek többszáz milliót ér könyv szerint is, a felépítmény rossz állapotban van, kb. 1600-1700 négyzetméter összterületű, az értéke jelentős. Született egy üzemeltetési szerződés 2014-ben arra, hogy a kft. üzemelteti ezt az ingatlant, ennek keretében felújítja az épületet, erre az egyházi szervezet ad forrást. A kft. már bejelentkezett az ingatlan-bérbeadás tekintetében az áfa alá, így vissza tudja igényelni az áfát. Ha elkészül, akkor a kft. bérbe fogja adni. A probléma számomra: A Kft. idegen ingatlanon végez beruházást, ezt nyilván aktiválhatja. Azt gondolom, hogy az nem okoz gondot, ha nem kerül a felépítmény a kft. tulajdonába. Mivel terv szerint még akár évtizedekig üzemeltetni fogja, ezért meg fog térülni a beruházás. Ugye ezt jól gondolom, itt nincs más, amire figyelni kell? De mi a helyzet az egyházi szervezet nyilvántartásával? Az épületérték nyilván változni fog, mert átépítik és felújítják az épületet. Viszont a szervezet könyveiben ebből semmi sem fog megjelenni. Piaci értéken nem akarjuk nyilvántartani, azaz értékelési tartalékot nem akarunk képezni. Van-e valamilyen teendőnk az egyházi szervezetnél? Nagyon köszönöm a tanácsát!

Tao – idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bérelt, illetve vagyonkezelésbe vett területen a bérlő és a vagyonkezelő által létesített, felépített kőépület esetében az épületre vonatkozó 2 százalékos kulccsal, vagy – mint idegen ingatlanon (bérelt, vagyonkezelt területen) végzett beruházásként – 6 százalékos kulccsal kell-e az adótörvény szerinti értékcsökkenést megállapítani? Köszönettel.

Idegen ingatlanon végzett beruházás terven felüli értékcsökkenése Kérdés

Egy gazdasági társaság jelentős értékű rekonstrukciós beruházást végeztetett el idegen tulajdonú ingatlanon, amit hosszabb időre bérbe is vett a tevékenységéhez. A beruházás során az épület funkciója megváltozott, amelyet 8 éve használnak az új rendeltetésének megfelelően. A használatba vétel negyedik évétől folyamatosan nyilvánvalóvá vált, hogy a kivitelező szakszerűtlen, nem megfelelő minőségben és nem első osztályú anyagból végezte el a rekonstrukciót (például a fa nyílászárók elkorhadtak, begombásodtak stb.). A hibák egy részének javíttatását elvégeztettük (homlokzati nyílászárók cseréje, hőszigetelések pótlása..stb.), de nem a korábbi kivitelezővel, ugyanis ők megtagadták az együttműködést. A felmérséek szerint szükség lesz további javíttatásra, nyílászárók minőségi cseréjére. Elszámolható-e terven felüli értékcsökkenési leírás független műszaki szakértői értékelés alapján az aktivált értékből? A hibák javításaként kicserélt homlokzati nyílászárók értéke, falak újraszigetelése – amely jelentős értéket képvisel – aktiválható-e újabb felújítási értékként? Válaszukat megköszönöm, tisztelettel: K.R.

Idegen ingatlanon végzett felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy idegen ingatlanon végzett felújítást hogyan kell elszámolni és az áfa előzetesen levonható-e? A kft. által bérbevett ingatlannak a kft. tagok (összesen négyen) a tulajdonosai. Az ingatlan a kft. székhelye és egyben munkahelyként is funkcionál. A székhelyen történik minden tevékenység. A kft. az ingatlanra vonatkozóan bejelentést tett a NAV-nak, hogy általános szabályok szerint adózik az ingatlan után. Ezt azért tette meg, mert a kft. tulajdonában van két garázs, amit már több éven keresztül a kft. ad bérbe. Segítségüket köszönöm: Margit

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-jd

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Megváltozott munkaképességű dolgozó pótszabadság arányosítása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink