14 találat a(z) használtcikk-kereskedelem cimkére

Használtcikk-kereskedelem Kérdés

Használtcikk-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea! Az alábbi kérdés válaszával kapcsolatban írok: https://adozona.hu/kerdesek/2020_2_19_Hasznalcikk_kereskedelem_qff Lehet, hogy félreérthető voltam, de a kérdésem arra irányult legfőképp, hogy azok a számítógépek, amelyek egyben felvásárláskor elérik az 50 000 forint egyedi értéket, de alkatrészenként alatta maradnak ennek az összegnek, és felvásárláskor tudjuk már, hogy szétszerelésre kerülnek ezek a gépek, azokra is vonatkozik-e Ön szerint az egyedi nyilvántartási kötelezettség, vagy ha alkatrészenként kerülnek feltüntetésre a felvásárlási jegyen, akkor megfelelő lehet-e rá a globális nyilvántartás is? Ezek alkatrészként kerülnek értékesítésre, vagy beszerelésre más gépekbe. Köszönöm válaszát!

Használtcikk-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átvettük egy cég könyvelését, amely használt számítógépek, laptopok felvásárlásával, szétbontásával és azok kereskedelmével foglalkozik. A számítógépek jellemzően szétszerelésre, alkatrészként felhasználásra kerülnek más gépekbe, vagy a használható részeket önmagukban eladják. Tavaly az egyedi nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazták, ami rendkívül bonyolult volt ebben az esetben, hiszen egy-egy felvásárolt gép sok alkatrészből áll, és egyenként nyilvántartani azokat nehéz feladat. Áttérnénk idéntől a globális nyilvántartáson alapuló módszerre – tudtommal egy kijavítási kérelemmel még áttérhetünk, negyedéves áfabevalló lévén – így egyszerűsítve az adminisztrációt. A felvásárolt számítógépek értéke viszont sok esetben meghaladja az 50 000 Ft-ot. Ezek nagyon ritkán kerülnek egyben eladásra. (Nyilván az egyben eladott gépekre nem vonatkozna a globális nyilvántartáson alapuló módszer, hiszen meg sem engedi a törvény. ) Eddig a felvásárlási jegyek úgy kerültek kitöltésre, hogy egy összeg szerepelt rajta, ami sok esetben meghaladta az 50 000 Ft-ot. Véleményem szerint azoknál a gépeknél, amelyek úgyis szétbontásra kerülnek és az alkatrészeket külön fogják értékesíteni, fel lehetne tüntetni alkatrészenként is a felvásárlási jegyen az egyes tételeket, amelyek így már apróbb összegek lennének, és így beleférhetne az értékesítés jelentős része a globális adómegállapítási módba. Ön szerint megfelelő lenne, ha fentiek szerint cselekednénk?

Használtcikk-kereskedő alanyi mentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó Ausztriában nem adóalanytól felvásárolt használt ingóságot kíván értékesíteni belföldön. Választhatja-e az alanyi mentességet, illetve a kata szerinti adózást ? Köszönöm válaszát CsCs

Ilyen esetekben alkalmazható a különbözeti áfa Cikk

Külföldről beszerzett használt autót értékesítheti-e a különbözeti áfa szabályai szerint a kereskedő? Olvasónk kérdésére dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Hipa alapja használtcikk-kereskedelem esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk külföldről behozott használt gépjárművek kereskedelmével foglalkozik, a különbözeti adózás hatálya alatt. Az áfatörvény rendelkezései szerint a gépjárművek kereskedelme kapcsán felmerült, nem az eredeti eladónak megtérített fuvardíj, eredetiségvizsgálat, műszaki vizsgadíj, regisztrációs adó átlagosan 150-200 ezer forintos összköltsége nem tekinthető a beszerzési ár részének, így azok nem az ELÁBÉ sorra kerülnek értékesítéskor. És mivel anyagköltségnek sem tekinthetőek, a hipa alapját nem lehet velük csökkenteni. Mivel a gépjárművek eladásának nyereségéből kell a társaságnak fedeznie az előbb felsorolt költségeket is, legalább 150-200 ezer forint volumenű nettó árrés elérésével lehet biztosítani az ügyletek nyereséges jellegét. Ez az árrés teljesen beépül a hipa alapjába, így ennek 2%-a 3-4 ezer forint, vagyis autónként ennyi fizetendő hipa keletkezik. Ha kiemelem az egészből a regisztrációs adót, akkor egy megfizetett adó is végül hipaalapot, fizetendő iparűzési adót generál. Ez egy kivetett adó későbbi megadóztatásának minősül. Nem mond ez ellent a józan észnek vagy esetleg valamilyen jogszabálynak? Vagy tévesen közelítem meg, és az írásom elején felsorolt, autónként 150-200 ezer forintot kitevő költségek levonhatóak a hipa alapjából? Köszönöm a segítséget.

Használtcikk-kereskedelem Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy használtcikk-kereskedő használt személygépkocsit vásárol az EU területéről (AUTO1 GMBH), ahol az értékesítő cég több telephellyel rendelkezik az EU-ban. Egyazon autóhoz kapcsolódóan több számla érkezik amelyek ugyan mind az AUTO 1-től jönnek, de nem azonos adószámú a kiállító, mivel ez a cég (értékesítő) egy nagy nemzetközi társaság. Jön például az értékesítés konkrétan Németországból, és a hozzá kapcsolódó aukciós díj meg ugyanezen cég amszterdami telephelyéről, illetve iratkezelési vagy árverési díj esetlegesen megint másik országbeli telephelyéről, mely másik adószámmal rendelkezik. Utalni az összeset egyetlen számlára kell a központi cégnek. Magyarul a törvényben meghatározott ellenérték egy helyre megy és egyértelműen egy autóhoz kapcsolódik, ez nyilvánvaló az összes számlából. Ilyen esetben a beszerzési ár áfa szempontjából megosztódik vagy sem? Tisztelettel: Bartek Anett

Változásbejelentés használtcikk-kereskedésre Kérdés

Bérbeadásra mint önálló tevékenységre van adószámom. 2018 -tól szeretnék önálló tevékenység keretében használtcikkel kereskedni, ebben az esetben kell-e változásbejelentés, és ha igen, akkor mit kell és milyen nyomtatványon bejelenteni?

Használtcikk-értékesítés Kérdés

Saját, illetve vásárolt használt tárgyak eladásakor hogyan kell adózni? Kell-e vállalkozói igazolványt váltani, vagy önálló tevékenységként mennyi az adó (szja, eho)? Egy évben a nyereség az eladás-vételen kb. 3-400 ezer forint lenne. Ezeket a tárgyakat az interneten venném, illetve adnám el.

Használtcikk-értékesítéshez kapcsolódó szállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a tanácsát, hogy használtcikk-értékesítéshez igénybe vett szállítási szolgáltatás áfája levonható-e. Ha a vállalkozás használt gépet értékesít és ezt kiszállíttatja házhoz a vásárlónak, arról természetesen számlát kap. Ennek a szállítási szolgáltatásnak az áfája levonható-e, ha a szállítás a megrendelő felé nincs kiszámlázva, mert úgy hirdetik, hogy a szállítás ingyenes, vagyis a szállítási költséget átvállalják? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: Gulácsiné

Használtcikk-kereskedő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségét. Egy kft. használt ruhák kereskedelmével foglalkozik. Eddig alanyi adómentes volt, de nemrég átlépte a 6 millió forintos értékhatárt. Bejelentkezett áfakörbe, mint használtcikk-forgalmazó, ezen belül is a globális módszert választotta. 1. A 6 millió forintos határ átlépésekor meghatározott összegű készlettel rendelkezett a vállalkozás. Jól gondolom-e, hogy amikor a korábban, még alanyi mentesként beszerzett készlet egy-egy darabját értékesíti, nem tud különbözetet számolni, az eladási árból nem tudja az áru beszerzési árát levonni, lévén, azt nem az adott áfabevallási időszakban szerezte be, hanem még akkor, amikor alanyi mentes volt? 2. Szoktak ruhát vásárolni Parndorfban is. Ezek újak, amelyeket áfásan értékesít. Viszont nem kap névre szóló számlát, csak egy pénztárgép által kinyomtatott nyugtát, amin az árucikkek tételesen fel vannak sorolva. Jól gondolom-e, hogy költségként ezt is el lehet számolni? Köszönöm a segítséget! Emília

Különbözet szerinti adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakuló kft. használt gépjárműalkatrész internetes kereskedésével szeretne foglalkozni. A kérdésem az lenne, hogy mivel használtcikk forgalmazása lenne, ezért kötelezően különbözeti adózás vonatkozna rá? Illetve nyilatkozhat-e arról, hogy a normál adózást választja? Az internetes kereskedelemnek van-e valamilyen speciális szabálya, amelyre oda kell figyelni? Válaszát előre is köszönve. Üdvözlettel: B.K.

Közösségi beszerzés Kérdés

Egyéni vállalkozó, aki alanyi adómentességet választott a tevékenységére, Németországból hoz be használt használati cikkeket például fűnyírót, hasogatót. Az éves beszerzése 10 ezer euró alatt van. Ha átlépi ezt az összeget, akkor mi a teendő?

Az áfalevonás korlátozása a használtcikk-kereskedelemben 2015-ben Cikk

Januártól módosult a használtcikk-kereskedőre (viszonteladóra) vonatkozó áfalevonási tilalom. Mit jelent ez a gyakorlatban? Összefoglaltuk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink