37 találat a(z) házastársak cimkére

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

A feleség egyéni vállalkozó. Van egy A nevű kft., amelyben 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezik, a férjéé a másik 50 százalék. A feleség ebben a kft.-ben az ügyvezető. Van egy B nevű kft., ahol a férj rendelkezik 50 százalékos tulajdoni résszel, a másik 50 százalék a fiuké. Ebben a kft.-ben a férj az ügyvezető igazgató. Van a három vállalkozás között gazdasági kapcsolat. Kérdésem: kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat!

Lakáseladás szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjemmel 1994-ben és 1998-ban lakást vásároltunk, melyeket az ingatlannyilvántartásba 1/2-1/2 arányban jegyeztek be a férjem és az én nevemre. 2013-ban házassági vagyonmegosztási szerződéssel az egyik lakás 1/1 arányban az én nevemre, a másik lakás 1/1 arányban a férjem nevére került, a vagyonközösség megszüntetésével, válásra nem került sor, ma is házastársak vagyunk. Kérdésem az, hogy, ha valamelyikünk az 1/1 arányban a nevére került lakást eladja, hogyan kell megállapítani a szerzési értéket, illetve mi lesz a szerzés időpontja? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Bt. beltag házastársának a bankszámlája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt.-beltag házastársának bankszámlája már a házasság előtt is megvolt, és a házasságot követően sem lett közös. Hogyan tudja a házastárs bizonyítani, hogy az kizárólagosan az övé, ha nem kötöttek házassági szerződést? Hogyan tudja a külön vagyont külön vagyonként érvényesíteni? Jelzem, hogy a házastársnak is van saját bt.-je, amelyben a férjnek, aki az adósságot felhalmozta, nincsen részesedése és semmilyen joga. Előre is köszönöm a válaszát.

Tételes átalányadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély lakóingatlanában kereskedelmiszálláshely-szolgáltatást nyújt. Tevékenységére a tételes átalányadózás szabályait alkalmazza. Az ingatlant a feleség örökölte, a férj neve az ingatlannyilvántartásban nem szerepel, de a férj adószámára vették a pénztárgépet, ő vallotta be, és fizette meg a tételes átalányadót. Helyes-e ez a gyakorlat, tulajdonosnak tekinthető-e a férj is a lakóingatlanban? Ha helyesen járnak el, és a feleségének a tulajdonában van még egy lakóingatlan (a feleségnek szintén van adószáma), akkor választhatna-e a feleség is tételes átalányadózást a kereskedelmiszálláshely-szolgáltatás tevékenységére? Válaszát előre is köszönöm!

Kft.-ben segítő családtag Kérdés

A kft.-ben 50-50 százalékban tulajdonosok a házastársak, az egyik állandóan, a másik egyáltalán nem dolgozik a vállalkozásban. A kívülálló házastárs alkalmanként, mint segítő családtag, ingyenesen besegítene a vállalkozás munkájába. Az így végzett munka járulékköteles-e, ha igen, mennyit kell fizetni? Előre is köszönöm a válaszát!

Lakáscélú támogatás: mi számít saját ingatlannak házastársaknál? Cikk

Rendre felmerül a kérdés, hogy házastársak esetében mikor tekinthető az egyik-másik fél esetében sajátnak egy adott ingatlan, s kaphat-e az is támogatást, aki adós ugyan, de nem ő fizeti a törlesztőrészleteket.

Özvegyi nyugdíj Kérdés

Az özvegyi nyugdíjhoz az együttélésről hatósági igazolvány kell. Kérdés: ha a házastársaknak a bejelentett lakcímük évek óta különböző, az együttélést hogyan tudják igazolni?

Kft. és bt. kapcsolt vállalkozás-e? Kérdés

Egy kft.-nek két magánszemély tulajdonosa van, akik között nincs hozzátartozói viszony."A" magánszemély 73 százalékban tulajdonosa és egyben egyedüli ügyvezetője is a kft.-nek. Egy bt.-nek is két magánszemély tulajdonosa van. Kültagként a kft.-nél már emlitett "A" magánszemély, valamint beltagként és egyben ügyvezetőként "A" magánszemély felesége. Kérdés: társasági adószempontjából kapcsolt vállalkozás-e a kft. és a bt., különös tekintettel a tao-törvény 4.paragrafus (23) bekezdés c) pontjára? Előre is köszönettel várom válaszukat.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni. Férj-feleség tulajdonos 62-12 százalékban egy kft.-ben, melyben a férj tölti be az ügyvezetői tisztséget is. Egy másik kft.-ben a feleség 100 százalékban tulajdonos, és ő az ügyvezető is. Kérdésem, hogy létrejön-e közöttük kapcsolt vállalkozás vagy sem?

Bt.– Társasági részesedés átruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 2014. október 23-án megjelent, Eladna vagy vásárolna üzletrészt? című cikk kapcsán a következő kérdéseim lennének. 1.) A cikk üzletrész (kft.) eladásáról szól, de ugyanez a helyzet bt.-k esetében is a társasági részesedés átruházásánál? (Konkrétan: bt. korábbi beltagja (férj) ügyvéd által ellenjegyzett "Társasági részesedést átruházó szerződés" keretében névértéken eladta az egyik kültagnak (feleség) a társasági részesedését, aki ezután taggyűlési határozat alapján kültagból beltaggá vált. Vevő (feleség) eddig is a társaság tagja volt, a megszerzett társasági részesedés eddigi részesedését növelte. Az átruházott társasági részesedés névértéke (egyben vételára) jóval annak piaci értéke alatt van az évek során felhalmozódott eredménytartalékok miatt. 1.) Jelen esetben tehát a bt. könyvelésében semmi nem jelenik meg. 2.) Az eladónál nem keletkezett nyereség, bevallási kötelezettsége nincs. 3.) A vevőnél (új beltag) keletkezett egyéb jövedelmet önadózással kell bevallania 2015. május 20-áig, illetve megfizetnie az szja-t és az ehót. 4.) Amennyiben a bt. mikrogazdálkodói beszámolót készít, elfogadott-e, ha a cég piaci értékének megállapításához az átruházás napjára készített közbenső mérlegbe az eszközök a könyv szerinti értéken kerülnek, mivel a valós értéken történő értékelés mikrogazdálkodói beszámoló esetében tudomásom szerint nem alkalmazható? 5.) Esetleg bt. esetében egész más szabályokat kell alkalmazni, mint kft.-nél az üzletrész adásvételére? Köszönöm!

Kft. és egyéni vállalkozás kapcsolt vállalkozások-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 50-50 százalékban tulajdonosa egy kft.-nek, mindketten ügyvezetők. Ezenkívül a férj egyéni vállalkozó is. Alkalmanként az egyéni vállalkozó férj bérleti díjat számláz a kft.-nek. Jól értelmezzük-e, hogy a kft. és az egyéni vállalkozás kapcsolt vállalkozás a közeli hozzátartozók összeszámítási kötelezettsége miatt? Az ügyvezetőségre való tekintettel viszont nem valósul meg a kapcsolt vállalkozás? Amennyiben valóban kapcsolt vállalkozás a két adózó, és ezt a tényt nem jelentették be az adóhatósághoz, mit tanácsol, milyen dátummal jelentsék be? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Szálláshely-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy a feleség tulajdonában lévő házat a férj egyéni vállalkozásának keretében szálláshelyként bérbeadhatja-e? Eddig, mint adószámos magánszemély adta bérbe a feleség, de mivel a férjének is van ház a tulajdonában, amit a vállalkozás keretében bérbead, a feleség házát is bevihetné a vállalkozásába? Kell valamilyen szerződés abban az esetben, ha igen? Válaszát előre is köszönöm!

Családi kedvezmény válófélben Kérdés

A házaspár három közös gyermekét nevelte 2014 ben, a családi pótlékot a feleség kapta. A férj bérből származó jövedelme 2014. évre 850 000 forint volt. Vontak tőle szja-t, és egy hónapban vettek figyelembe járulékkedvezményt. A bevallás beadásakor (2014. december 20. óta) szétváltak útjaik, jelenleg válnak. A férj bevallásának készítésekor feltüntethető-e a három gyermek utáni kedvezmény, járulékkedvezményt igénybe vehet-e, nyilatkozattal a 1453-03-on közös érvényesítés mellett? (Visszajárna neki a befizetett adó és járulékok is.) Nem beszélnek, s nem lehet tudni, hogy a feleség milyen kedvezményt vett igénybe. Azt lehet tudni, hogy körülbelül szeptembertől dolgozott a feleség, havi minimálbérért – a 2014 évre járó keresete 400 000-500 000 forint körül lehetett, de hogy ebből milyen kedvezményt vett igénybe, azt nem. Végülis a kettőjük jövedelme akkora, hogy mindkettőjük levont adóját, illetve járulékait is visszakaphatnák. Vagy járulékkedvezményt csak az egyikük érvényesíthet? Ebben az időszakban nem egyedülálló családi pótlékot kaptak.

Lakóingatlan-értékesítés bevételének megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem Önt, hogy a következő problémában szíveskedjen segíteni. Magánszemély és a volt férje 2014-ben lakóingatlant értékesített, amelynek 1/2-1/2 tulajdoni arányban voltak tulajdonosai. Az ingatlanértékesítésről szóló szerződés a következőket is tartalmazza: az eladók megállapítják, hogy közöttük az értékesítést megelőzően házassági vagyonközösséget megszüntető megállapodás jött létre, amelyben a férj elismerte, hogy az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzett 1/2-ed tulajdoni illetősége ellenére Ő az ingatlan vételárából 1/4-ed részre tart igényt, tekintettel arra, hogy az ingatlant nagyobb részben a feleség külön vagyonából vásárolták. Így a vételárból 1/4-ed rész a férjet, mint eladót, 3/4-ed rész a feleséget, mint eladót illeti meg. Kérdés: 1. A feleségnél a vételár hányad része (1/2-ed vagy 3/4-ed) lesz a bevétel? 2. Az ingatlan-értékesítéssel kapcsolatban a megszerzésre fordított összeg hányad része lesz költség a feleségnél? Az ingatlan vásárlásáról szóló szerződésből csak az derül ki, hogy az ingatlant 1/2-1/2-ed részben vásárolták meg (különvagyonból történő vásárlásról nem ír). Válaszát előre is köszönöm.

Kapcsolt vállalkozások Kérdés

Van két vállalkozásom, férj-feleség az ügyvezetők, tehát kapcsolt vállalkozások. Milyen nyilvántartási, vezetési kötelezettségem van velük kapcsolatban?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számlázás

Bunna Erika

adótanácsadó

Számlaadás elmaradása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink