14 találat a(z) felhasználási szerződés cimkére

Felhasználási szerződés szerzői jogi védelem Kérdés

Felhasználási szerződésen alapuló szerzői jogdíj adózása Kérdés

Közterhek felhasználási szerződésnél Cikk

Gyakori, hogy a szerzői jogi védelem alá eső tevékenység eredményének hasznosítására úgynevezett felhasználási szerződést kötnek az érintettek. Összefoglaltuk, hogy milyen közterheket kell fizetnie a kifizetőnek és a magánszemélynek.

Felhasználási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi tárgyban kérem segítségüket és tanácsukat abban, hogy számviteli és adózási szempontból mi a helyes elszámolás? Adott egy művész magánszemély, aki az általa megálmodott koreográfiát (annak felhasználási jogát) korlátozás nélkül, ingyen átadná a maga (és egy másik magánszemély) által tulajdonolt kft.-nek. A kft.-je megtervezi az előadást, beszerzi a szükséges kellékeket, jelmezeket, technikai (világítási, zenei) beállítások elvégzésre megbízást ad. Ezután kft. a felhasználói jogot – szintén térítésmentesen – átadná egy "X" Kft.-nek, valamint átadná neki az összes kiviteli tervet, a beszerzett eszközöket. Innentől a kft.-nek semmilyen további tevékenysége nincs az adott ügylettel kapcsolatban. Így "X" Kft. már csak az embereket kell, hogy biztosítsa. Lepróbálják a darabot és leadják az előadásokat. Megjegyzem, eddig még nem volt előadás. A kérdésem arra irányul, hogy a milyen adózási vonatkozása van annak, hogy a művész magánszemély átadja a szerzői alkotás összes felhasználói jogát térítésmentesen? Hogy történik a fenti ügyletek számviteli elszámolása? Két tételben kell számlázniuk? Külön egy vagyoni értékű jog/szellemi termék eladását és egy nyújtott szolgáltatást? Vagy kompletten? Ha kompletten, akkor mi lesz az ügylet tárgya? Illetve még azt szeretném megtudni, hogy "X" Kft. szempontjából mi a számviteli elszámolás helyes menete? Köszönöm szépen!

Felhasználási szerződés Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségét. Egy kft. felhasználási szerződéssel grafikai munkák felhasználási jogát vásárolja meg. A szerző magánszemély. Nem adószámos magánszemély és nem is egyéni vállalkozó. 1. Ez nem tudom egyáltalán lehetséges-e, szabályos-e? 2. A kft.-nek van bármilyen adómegállapítási, -levonási kötelezettsége? 3. Számít-e ebben az esetben, hogy eléri-e a minimálbér 30 százalékát a jogdíj? Köszönettel.

Felhasználói szerződésből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély szabadalommal védett műszaki megoldás tulajdonjogával rendelkezik. A hasznosításával kapcsolatosan felhasználási szerződést köt egy kft.-vel. E szerződés alapján a felhasználó jogot nyer arra, hogy a találmány szerinti eljárásban és feldolgozó vonalon értéknövelő kezelés alá vonja az általa gyártott termékeket. A felhasználó jogosult a termékeket a műszaki leírás szerint előállítani és értékesíteni. A licenciát adó magánszemély a felhasználó által értékesített termékek mennyisége után negyedévente kap felhasználási díjat. A licencia átadásához egyéb munkavégzés nem kapcsolódik. - Milyen jövedelemként adóköteles a felhasználási szerződés keretében kapott díj a magánszemélynél? - A kifizető hogyan köteles eljárni az adóelőleg levonásakor? - Mi a teendő, ha az M30-as igazoláson a kifizető más jövedelemsoron tünteti fel, mint amilyen jövedelemként adóköteles lenne? - Mi a teendő, ha a kifizető 08-as bevallásaiban más soron jelentette a jövedelmet, mint amit a magánszemély részére átadott M30-as igazoláson szerepeltetett? - Milyen bevételeket kell az szja törvény 28. § (7) a) pontja szerint megállapítani? - Az 53-as bevallás tájékoztatója szerint a felhasználási szerződés alapján megszerzett jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelem, ezt milyen felhasználási szerződésekre kell érteni? Köszönettel:

Dilemmák az ekhóról: a kisebb eho miatt van, amikor kevésbé éri meg Cikk

Az egészségügyi hozzájárulás (eho) mértékének csökkentése miatt nem biztos, hogy minden esetben az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) a legkedvezőbb adózási forma azoknál a tevékenységeknél, amelyeknél azt egyáltalán választani lehet.

Felhasználási szerződés adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély felhasználási szerződés alapján – nem kapcsolódik hozzá munkavégzés – egy kft.-től felhasználási díjat kap. A díjból a kft. 2011. és 2012. években nem vonta le a személyi jövedelemadót, azt a magánszemély a saját bevallásába beállította. A 27 százalékos ehofizetési kötelezettséggel mi a helyzet? Ha nincs igazolása a magánszemélynek, hogy a kft. megfizette az ehót, akkor az is őt terheli, vagy az minden esetben a kifizető kötelezettsége? Köszönettel.

Felhasználási szerződés utáni járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea! Olvastam cikkét fenti témában. Számomra nem világos, hogy miért nem szociális hozzájárulási adót kell fizetni,mint a megbízási díjaknál is, miért ehót kell fiizetni. A törvényi előírásokból mindkettő levezethető. Illetve mindkét törvényben pontatlannak tartom a fogalmazást,nem látom, mitől függ, hogy valamely jövedelem után szociális hozzájárulási adót vagy ehót kell fizetni. Üdvözlettel várom válaszát.

Felhasználási szerződés: így kell adót és járulékot fizetni Cikk

Gyakran felvetődik a kérdés, milyen adózási szabályok vonatkoznak a felhasználási szerződésekre. A válasz azért sem egyszerű, mert nem egyértelműek az erre vonatkozó törvényi rendelkezések. Cikkünkben a Nemzetgazdasági Minisztérium által képviselt álláspontot mutatjuk be.

Grafikai tevezés felhasználási szerződéssel Kérdés

Kedves Szakértő! Munkanélküli, egyéni vállalkozással nem rendelkező grafikust tervezési feladatért a megbízó kifizethet felhasználási szerződés keretében? Amennyiben igen, milyen adókat, járulékokat kell fizetni utána? Illetve van az így kifizethető összegnek felső határa? Köszönöm szépen a válaszukat.

Külföldinek fizetett szerzői (jog)díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Román, szlovák, ukrán, szerb állampolgárok cikkeket írnak egy magyar folyóiratba. Nincs magyar adóazonosítójuk és taj számuk, Magyarországon nem tartózkodnak életvitelszerűen. Többnyire elektronikus, illetve postai úton történik velük a kapcsolattartás. Felhasználási szerződéssel szeretnénk kifizetni nekik a szerzői (jog)díjukat (forintban). Kérdés, hogy milyen adózási szabályok vonatkoznak ezekre az esetekre, ill.etve milyen bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségünk van a kifizetés kapcsán. Arra az esetre is kérnék tájékoztatást, ha már elkészült írás felhasználási jogáért fizetünk, illetve ha nem, és a kifizetés tartalmaz "munkadíjat" is. Köszönettel: Zsuzsa

Felhasználási szerződés járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felhasználási szerződésnél 50 % tételes költség elszámolásáról nyilatkozott az adószámos magánszemély. Ez a költség a személyes közreműködésért járó díjból és a vagyoni oldalból is egyaránt levonható? Milyen járulékokat kell levonni? Eho, vagy szocho fizetése terheli a kifizetőt? Válaszát előre is köszönöm.

Megbízási szerződésből származó jövedelem adója, tébéje Cikk

Dolgozhat-e egy szabadúszó programozó adószám nélkül, például megbízási szerződéssel? Hogyan kell adóznia? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Sinka Júlia válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink