31 találat a(z) feles bérlet cimkére

Feles bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértők! Termőföld-tulajdonos magánszemélyként ötéves időtartamra feles bérleti szerződést kívánok kötni, a termőföld hasznosításának fejében bizonyos mennyiségű terményt kapok a termőföld használójától. A jogszabály értelmében az átvett termény miatt szja fizetési kötelezettségem nem keletkezik, azonban a terményre nem tartanék igényt, ezért értékesíteni szeretném. A fentiek alapján a kérdéseim az alábbiak: 1. Ha a kapott termény értékesítése során a bevételem nem éri el a 600 ezer forintot, akkor kell-e bármilyen adót fizetni? 2. Ha a kapott termény értékesítése során a bevételem eléri a 600 ezer forintot, de jövedelmem nem keletkezik (például az értékesítés során kapott bevétel és a szerzési érték megegyezik, vagy az értékesítés során kapott bevétel kevesebb, mint a szerzési érték), akkor kell-e bármilyen adót fizetni? 3. Ha a kapott termény értékesítése során a bevételem eléri a 600 ezer forintot, és jövedelemre teszek szert, akkor milyen adófizetési kötelezettség keletkezik, és mi az adó alapja? 4. A termény esetében mit értünk szerzési értéken? 5. Az adófizetési kötelezettség tekintetében mi változik, ha a termény értékesítése évente csak egyszer történik, tehát nem rendszeresen? 6. Milyen esetben kell bejelentkezni áfaalanyként az adóhatósághoz? Ha rendszeresen történik a termény értékesítése, vagy akkor is, ha csak évente egyszer? 7. Adózás szempontjából kifogásolható-e, hogy a feles bérleti szerződésben nem 50-50 százalékos arányban állapodunk meg? Válaszukat előre is köszönöm!

Magánszemély élelmiszerláncban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni abban a kérdésben, hogy amennyiben a felesbérleti szerződés alapján a bérleti díjként kapott terményt értékesíti a magánszemély, szükséges-e FELIR azonosítót kérnie, illetve kell-e élelmiszerlánc-felügyeleti díjról évente bevallást adnia? A magánszemély nem rendelkezik adószámmal, nem gazdasági tevékenység keretében értékesíti a terményt. Az éves díja nem éri el az ezer forintot. Válaszát előre is köszönöm! TÍmea

Felesbérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalást kérnék, arra vonatkozóan, hogy adott egy házaspár, akik földterülettel rendelkeznek, amely közös tulajdon. Sajnos egészségügyi állapotuk miatt már nem tudják a földet megművelni, ezért a feleség testvére műveli azt. A hölgy szívességi használatra adta testvérének a földet, hiszen vér szerinti rokona. A férjjel felesbérleti szerződést kötött a sógora. Kérdésem az lenne, hogy a férjnek – bevétel lesz a megkapott termény abban az esetben, ha a terményt értékesíti? – bevétel lesz-e, ha nem értékesíti a terményt, hanem azt a saját állataival megeteti? Amennyiben bevétel lesz, az miből származik? Kell-e rendelkezniük őstermelői igazolvánnyal? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Jakus Tünde

Feles bérletben terményértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Adott egy magánszemély, akivel társaságunk felesbérleti szerződést kötött. Ennek értelmében nem pénzben meghatározott a bérleti díj, hanem társaságunk a magánszemélytől bérelt területen megtermelt termény 1/5 részét köteles kiadni a bérbeadónak minden év december 31-éig. Kérdésem lenne, amennyiben a magánszemély nem tart igényt a terményre, járható-e az az út, hogy mégis pénzben kapja meg az ellenértéket? Ebben az esetben a termény piaci árán kifizethető a bérleti díj? Amennyiben ez nem járható út, úgy az a megoldás marad, hogy a magánszemélytől visszavásároljuk a terményt. Mivel a magánszemély a terményértékesítést nem rendszeres gazdasági tevékenység keretében (nem üzletszerűen) végzi, így adószám kiváltása nem szükséges? Ebben az esetben elég egy adásvételi szerződés az értékesítés lebizonylatolására?

Feles bérletben kapott termény értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Adott egy magánszemély, akivel társaságunk felesbérleti szerződést kötött. Ennek értelmében nem pénzben meghatározott a bérleti díj, hanem társaságunk a bérelt területen megtermelt termény 1/5 részét köteles kiadni a bérbeadónak minden év december 31-éig. Kérdésem lenne, amennyiben a magánszemély nem tart igényt a terményre, járható-e az út, hogy mégis pénzben kapja meg az ellenértéket? Ebben az esetben a termény piaci árán kifizethető a bérleti díj? Amennyiben ez nem járható út, úgy az a megoldás marad, hogy a magánszemélytől visszavásároljuk a terményt. Mivel a magánszemély a terményértékesítést nem rendszeres gazdasági tevékenység keretében (nem üzletszerűen) végzi, így adószám kiváltása nem szükséges? Ebben az esetben elég egy adásvételi szerződés az értékesítés lebizonylatolására? Így a magánszemély jövedelemadó-kötelezettségét az ingó átruházásából származó szabályok szerint kell megállapítani? A magánszemély felé társaságunk számlát állít ki a termény kiadásakor (27 % áfával), egyben előírja kötelezettségként a földbérleti díjat a magánszemély felé, majd ezeket kompenzálja. Ha a magánszemélytől visszavásároljuk a terményt áfa nélkül (hiszen nem adóalanytól vásárolunk), a jövedelem megállapításánál a magánszemély bevétele az adómentesen értékesített termény értéke lesz, a költség pedig az áfával növelt szerzési érték? Segítségét előre is köszönöm! Tímea

Feles bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk feles bérleti szerződés alapján 18 000 kilogramm kukoricát adott le az önkormányzatnak, melyről átadás-átvételi bizonylat készült. Kérdésem az lenne, hogy az áfás egyéni vállalkozónak nem kell erről számlát kiállítani? Ez nem minősül termékértékesítésnek? Köszönöm: JT

Haszonbérleti szerződés felesben Kérdés

A földtulajdonos feles haszonbérbe adja a földjét. Ebben az esetben kié a földalapú támogatás? Hogyan kell ebben az esetben adózni?

Földbérletért termény: így adózik – Döntött a parlament a bérleti díjról Cikk

A termőföld-tulajdonosok jelentős része szokott terményt kapni a bérbeadott földjét használóktól, akik ily módon egyenlítik ki a földbérleti díj egy részét vagy egészét. Mi a teendője annak, aki a termőföldje hasznosításának átengedése (haszonbérlet, feles bérlet) fejében termény formájában szerez bevételt, majd a kapott árut értékesíti?

Feles bérlet Kérdés

Családi gazdálkodó feles bérletben szeretne földet bérelni. Ha ténylegesen a megtermelt termény akárhányad részét adja természetben a bérbe adónak, van-e áfafizetési kötelezettség, és van-e helyiadó-bevallási kötelezettsége?

Feles bérlet Kérdés

Feles bérletben kapott termény értékesítése során felmerül-e általánosforgalmiadó-kötelezettség, ha belföldi magánszemély (nem adóalany) vagy harmadik országbeli magánszemély a termény eladója? Milyen bizonylat kiállítása és bevallás beadása szükséges az értékesítéskor?

Feles bérlet Kérdés

Kft. feles bérlet jogcimén használ földterületet. A feles bérletként kiadott terményt hogyan számolja el a vállalkozás? Kell-e áfát fizetni a piaci áron számított termény kiadása, átadása után?

Feles bérlet a bérbevevő szemszögéből Kérdés

Gazdasági társaság feles bérlet jogcímen termőföldet használ magánszemélytől. A bérbevevőt milyen adminisztrációs és bizonylatolási kötelezettség terheli a feles bérlet fejében átadott termény kapcsán? A gazdasági társaság az így átadott terményt nem kívánja felvásárolni, az a betakarítást követően közvetlenül a bérbeadó tulajdona lesz. Véleményünk szerint a feles bérleti szerződés alapján meghatározott terménymennyiség nem kerül a bérbevevő tulajdonába.

Termőföld feles bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelőként magánszemélyként (nem őstermelőtől) feles bérlet jogcímén bérelnék termőföldet (2,2 hektár). Kérdésem a következő. A bérbeadó milyen módon tudja a részére átadott terményt értékesíteni, illetve amennyiben nem tart igényt a terményre, a feles bérletben meghatározott termény értéke pénzben kifizethető-e, ha igen, milyen módon? Ugyanebben a helyzetben egy egyéni gazdálkodó milyen módon tudja a feles bérletre vonatkozó bérletfizetési feltételeket teljesteni?

Feles bérlet társaság esetén Kérdés

Egy mezőgazdasági cég feles bérlet címén bérel egy magánszemélytől termőföldet. Milyen bizonylatokat kell kiállítani ezzel kapcsolatosan?

Családi gazdálkodók, őstermelők: ezt kell tudni a feles bérletről Cikk

Érvényesíthetők-e az adómentességi szabályok a feles bérletnél? Milyen adóelőírások vonatkoznak a bérbeadóra és a bérlőre? Összefoglaltuk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Német állampolgár

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink