28 találat a(z) erdőgazdálkodó cimkére

Erdőgazdálkodó, egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó Kérdés

Hogy kell annak eljárni, aki erdőgazdálkodó és több taggal van együtt a területe? Testvérével családi gazdálkodásban szántóföldi növényekkel foglalkoznak, mérnökként katás vállalkozása van, mindemellett 36 óra feletti munkaviszonya van. Hogy kell adóznia?

Erdőgazdálkodók figyelem: fontos változás a papírmunkában! Cikk

2019. január 1-jétől már csak az új típusú műveleti lap tömbök használhatók. A régi típusú műveleti lap tömbök befejezését – attól függetlenül, hogy azok teljesen beteltek-e – a hatóság felé be kell jelenteni – közölte honlapján a Nébih.

Erdőgazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van két testvér, közös tulajdonukban van egy erdő. Egyikük az erdőgazdálkodó, mindkettőjüknek van külön őstermelői igazolványa. Egy vállalkozóval kivágatják a fát, amit a vállalkozó meg is vásárol. Kérdésem, hogy az őstermelők a bevételükkel hogyan számolnak el, tekintettel arra, hogy csak az erdőgazdálkodó állhat üzleti kapcsolatban a vevővel, a másik tulajdonos nem. Hogyan kell számlázni annak, aki nem erdőgazdálkodó? Kiszámlázza a bevételt az erdőgazdálkodónak, az pedig továbbszámlázza a saját bevételével együtt a vállalkozónak? Ilyenkor az erdőgazdálkodónak a bevételi értékhatárba bele kell számolni a másik tulajdonos továbbszámlázott bevételét is? Válaszukat előre is köszönöm.

Erdőgazdálkodó. Kérdés

Tisztelt Cím! Erdőgazdálkodással és őstermeléssel kapcsolatban kérem a segítségüket: adott egy erdő, aminek két tulajdonosa van 50-50 százalékban, ebből az egyik az erdőgazdálkodó. Mindketten őstermelők, tételes költségelszámolással. A 4 millió forintos értékhatárt nem haladják meg, a költséggel kapcsolatban felmerült a kérdés, hogy ha azt az erdőgazdálkodó nevére állítják ki, akkor a másik tulajdonosnak hogyan kell átszámlázni, vagy egyáltalán kell-e, esetleg elég, hogy elosztják kétfelé. A bevétel szintén az erdőgazdálkodó nevére fog kerülni, ezt hogyan tudja a másik őstermelő tulajdonosnak átszámlázni? Köszönöm válaszukat. Üdv Éva

Átgondolják a magánerdő-gazdálkodókat érintő jogszabályokat Cikk

Még ebben a kormányzati ciklusban szeretnék végiggondolni azokat a jogszabályváltozásokat, amelyek a magánerdő-gazdálkodók tevékenységét segítenék – mondta az Agrárminisztérium földügyekért felelős államtitkára pénteken Egerváron.

Fakitermelés kérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ajándékként kaptam több hektár erdőt. Az erdőgazdálkodási törvény szerint az erdőben most ki kell vágnom a fákat, majd telepítenem is kell új facsemetéket. Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen formában – vállalkozási formában – történjen meg ez, hogy jól járjak és szabályos is legyen az elszámolásom? Az erdőtörvény előírásainak szakmailag megfelelek, erdőgazdálkodó vagyok. Több elképzelésem van, ezek a következők: 1.) Mivel magánszemélyként kaptam az erdőt, úgy gondolom, hogy magánszemélyként értékesíthetem akár a lábon álló erdőt, akár a kivágott fát, nem kell adóbevallást tennem, mivel egyszeri és nem üzletszerű tevékenységről van szó. Ebben az esetben egyéb nem önálló tevékenységként adózhatok, de az a kérdésem, hogy ez mindkét esetben (lábon álló erdő vagy fa) ingó értékesítésnek számít, vagy hogy kell adóznom utána, mi számolható el a bevétellel szemben, mint szerzési érték? És milyen adókat kell megfizetni? 2.) Ha egy kft.-t alapítok erre, akkor magánszemélyként az erdő használata jogszerűen a kft.-hez kerül, így történik meg a kivágás és majd a hasznosítás és a telepítés. Ekkor a faértékesítési bevétellel szemben a kivágási költség mellett megjelenik a telepítési költség A kettős számvitelben időbeli elhatárolással megoldható, hogy a bevétellel szemben megjelenhessenek az elszámolható költségek is, hiszen a bevétel 25 százalékát vissza kell forgatni telepítési kiadásként. És ekkor a tao-törvény szerint történik az elszámolás. Ez utóbbi szerintem számomra a kedvezőbb. Köszönöm.

Személyi jövedelem adó, önálló tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Erdőgazdálkodó, adószámos magánszemély 2017-ben NATURA 2000 programból 250 ezer forint támogatást kapott, más bevétele a 2017-es évben nem keletkezett, költséget nem számolt el. Kérdésem: keletkezik-e bevallási kötelezettsége, ha igen, akkor azt önálló tevékenységből származó bevételként, illetve jövedelemként kell-e elszámolni, valamint az szja-n kívül eho-kötelezettsége is felmerül-e? Köszönöm szíves válaszukat!

Megbízott erdőgazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bejegyzett erdőgazdálkodó, aki nem tulajdonos – egyébként családi gazdálkodó, áfás adószámmal rendelkezik, főtevékenysége 021001 Erdészeti, egyéb erdőgazdálkodási tevékenység – nagy mennyiségű lábon álló fát értékesítene egy kft. részére. A tulajdonosok az erdőterületet közel tíz éve megbízási szerződéssel adták az erdőgazdálkodó használatába. Az értékesítést az erdőgazdálkodó végzi, így neki kell számláznia a vevő részére. Az erdőgazdálkodó áfa fizetésére kötelezett adóalany, így áfával növelt számlát, állít ki. A megbízási szerződés alapján az erdőgazdálkodó a bevételt felosztja a tulajdonosok között, mivel a haszonvételi jogot nem gyakorolhatja, így a lábon álló fa értékesítéséből származó bevétel nem az ő bevétele lesz. A tulajdonosoknak kifizeti a bevétel 95 százalékát, ami után neki marad 5 százalék, amely önálló tevékenységből származó jövedelem lesz. Kérdésként merül fel, hogy helyes-e az a gyakorlat, mely szerint a megbízott erdőgazdálkodó a számlát a saját adószámával, jelen esetben áfával növelt összegben állítja ki a vevő részére? Ha áfás számlát állít ki, akkor az áfát be kell vallani és be kell fizetni. (Ez így biztosan nem jó, miből fizeti be az áfát?) Kérdésünk, helyesen hogyan lehet, kell ezt az ügyletet lebonyolítani (számlázás, bevétel kiadása, elszámolás)? Kérdésünk továbbá, hogy a tulajdonosoknak kifizetett jövedelem az szja-törvény 1. számú mellékletének 9. 8. pontja alapján adómentes jövedelemként figyelembe vehető?

Megbízott erdőgazdálkodó II. Kérdés

Köszönöm gyors válaszát korábbi kérdésemre. Az erdőgazdálkodási tevékenységet egyéni vállalkozásomon kívül végzem. Az erdőnek én is tulajdonosa vagyok, de csak részben. A többi tulajdonos között van, akinek őstermelői igazolványa van, és van olyan is, akinek nincs. Nem bérleti szerződés készült, csak megbízási szerződésem van. A befolyt bevételből a jövőbeni kerítésépítésre félretett pénz ebben az esetben milyen formában adózik, ha nem tudom számlával igazoltan adott naptári éven belül elkölteni? Növénytermesztéssel foglalkozom az őstermelésemben, amiből 600 ezer forintot meghaladó jövedelmem van.

Megbízott erdőgazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízott erdőgazdálkodó vagyok egy területen. Fakitermelésből lesz bevétel. Egyéni vállalkozóként van adószámom növénytermesztés miatt. Ha jól tudom, a bevételt ki kell számláznom saját adószámomon a vevő felé, a tulajdonosoknak kifizetett összegről pedig a 08-as bevalláson adatot kell szolgáltatnom az adóhatóság felé? Úgy gondoltam, hogy a befolyt bevételből következő évre félretennék kerítés építésére. A könyvelőm azt mondta, hogy az így félretett pénzt le kell adóznom. Önálló tevékenységből származó jövedelmem lesz, mely után 15 százalék szja és 22 százalék eho terhel. Valóban így van. Hiszen ez a bevétel nem az enyém, csak idén már nem tudom számlával alátámasztva elkölteni. Segítségét köszönöm.

Mit tehet a tűzifájával ....... Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Elolvastam a "Mit tehet a tűzifájával, és hogyan adózik az erdőtulajdonos? " című cikkét. Az utolsó bekezdéssel vitatkoznék, mert az Szja tv. 3. § 18. pontja igaz, hogy kimondja, hogy a saját gazdaság alatt a bérelt földterületet is érteni kell, de a 6. számú mellékletben már azt mondja, hogy őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő növénytermesztés stb., majd rátér arra, hogy "a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás, ..." Tehát az erdőgazdálkodásig saját gazdaságról ír a törvény, majd az erdőgazdálkodásnál már saját tulajdonú (és nem bérelt) erdőterületről! Tehát nem biztos, hogy a bérelt erdőterületen az erdőgazdálkodás őstermelői tevékenységnek minősül. Szeretném, ha meggyőzne arról, hogy aggályaim nem jogosak. Egy másik kérdés is felmerült bennem: ha osztatlan közös tulajdonban van az erdő, akkor az egyik tulajdonos erdőgazdálkodó által az egész területen (a közös tulajdonban lévő) végzett erdőgazdálkodás őstermelői tevékenységnek minősíthető-e? Ekkor mondhatjuk-e azt, hogy saját tulajdonú erdőterületen gazdálkodik (nem sajáton, mert többüké a tulajdon, de sajáton, mert minden négyzetméterben van neki is egy kis része)? Előre is köszönöm válaszát.

Erdőgazdálkodó, fa értékesítése Kérdés

Erdőtulajdonosok kivágott fát értékesítenének. Van megbízott erdőgazdálkodó (közös tulajdon használata jogcímén). Milyen módon értékesíthető a lábon álló fa? Az erdőgazdálkodónak kell számlát kiállítania, vagy értékesíthető adásvételi szerződéssel, amiben belefoglalják az összes tulajdonost és tulajdoni hányadukat? Az erdőgazdálkodó áfás magánszemély, őstermelői igazolványában nem szerepel az erdőgazdálkodás. Ha számlát kell kiállítani a fa értékesítéséről, az áfás lesz, és kockázatos termék lévén, véleményem szerint ekaerszámot is kell kérni. Melyik a helyes? Értékesítés adásvételi szerződéssel vagy számlával? Mi a különbség lábon álló fa és kivágott fa értékesítése között?

Fakitermelés Kérdés

Alábbi témában szeretnék tanácsot kérni: Magánszemély erdőtulajdonos, szintén magánszemély (nem azonos) erdőgazdálkodó. Amennyiben bérli az erdőt az erdőgazdálkodó haszonbérleti szerződés keretei között a tulajdonostól 5 évet meghaladó időtartamra, értelmezésem szerint az a tulajdonosnak adómentes bevétel. Az erdőgazdálkodó értékesíti a kitermelt fát, elszámolhatja-e költségként a bérleti díjat bevallásában. Milyen adózási feltételek vonatkoznak rá? Jól értelmezem-e, hogy haszonbérletnél az erdőgazdálkodó jogosult a fakitermelésre. Lehetséges-e olyan megállapodás ahol a területet két részre osztva eltérő megállapodás születik arra vonatkozóan, hogy ki jogosult a fát értékesíteni. Milyen bevételi értékhatárig adómentes, milyen adózási szabályok vonatkoznak ilyen jellegű tevékenységre. Köszönöm válaszukat

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan, áfalevonás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Termékcsomag áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink