21 találat a(z) cél szerinti tevékenység cimkére

Tao-támogatás egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kézilabda-egyesület alapszabályában célként van megjelölve az utánpótlás nevelési feladatainak ellátása. Az egyesület több vállalkozással támogatási (nem szponzori) szerződést köt a fenti feladatok ellátására, akik ezután tao-kedvezményt vesznek igénybe. Az egyesületnek a tao-s bevételei cél szerinti vagy vállalkozási tevékenység bevételének minősülnek? Az ezen összegeken felül kapott kiegészítő sportfejlesztési támogatás milyen bevételnek minősül? Mivel a támogatásokat a 2017/2018-as szezonra kapja az egyesület, milyen arányban (mely időszakra) kell elszámolni számviteli szempontból a különböző időpontokban beérkező támogatási összegeket? (A tao-s támogatásokkal el kell számolnia az egyesületnek, a kiegészítő sportfejlesztési támogatásokkal pedig nem.) Köszönöm válaszát.

Alapítvány táboroztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy alapítvány, melynek céljai között szerepel a cserkészet és az egészséges életmódra nevelés. Megkereste őket egy másik alapítvány, mert pályázaton nyertek pénzt táboroztatásra. Az lenne a kérdés, hogy ha az alapítvány ezt elvállalja, és erről számlát állít ki, vállalkozói bevételnek minősül-e az összeg, vagy miután cél szerinti tevékenységet lát el, alapítványi bevétel lesz, és nem kell utána adóznia? Köszönettel: JT

Alapítvány vásárolna kft.-t Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy egy közhasznú alapítvány szeretne megvásárolni egy áfa hatálya alá tartozó kft.-t (a kft. 4 tulajdonosa közül az egyik benne van az alapítványban is). A tevékenységi körük azonos, az alapítvány cél szerinti tevékenységei közé sorolható a cég főtevékenysége. Ebben az esetben az alapítvány elveszíti-e közhasznúsági jogállását, illetve non-profit minőségét?

Vállalkozási, cél szerinti tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Civil szervezet (nem közhasznú) januártól elindítana egy vendéglátóipari tevékenységet (reggeliztető-kávézó). Ez a délelőtti időszakban lenne nyitva, délután pedig ingyenes szakkörök, oktatások lennének a munkanélkülieknek, kismamáknak, nyugdíjasoknak stb. Ezeknek a költségét a délelőtt folyamán befolyt bevételből szeretnék állni. Mivel ez a bevétel biztosan túl fogja lépni az összes bevétel 60%-át, ezért vállalkozási tevékenységként nem működhet a dolog. A kérdés az lenne, hogy hogyan tudnák ezt úgy elindítani, hogy ne vállalkozási tevékenységnek számítson, hanem cél szerintinek? Hova lehet ezt „bepasszírozni” az alapítóban levő tevékenységek közé? Az alapító okiratban a következők vannak: - a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása, - fogyatékos emberek segítése, munkahelyek teremtése, programok szervezése részükre, - társadalmi esélyegyenlőség megvalósulásának elősegítése, - rászorulók részére segítségnyújtás, - házi segítségnyújtás, étel házhozszállítása, - rendezvények szervezése, - adománygyűjtés, rászorulók segítése tartós élelmiszerek, használati cikkek, ruhák - drogprevenció, fiataloknak programszervezés, munkához segítése, Ha esetleg nem tudják ezekkel az alapszabályban megfogalmazott cél szerinti tevékenységekkel összefüggésbe hozni a kávézót, akkor milyen megoldást javasolnak, hogy el tudjon indulni? A tervek szerint munkanélküli ember lenne foglalkoztatva a délelőtti órákban. Válaszukat köszönöm.

Közhasznú szervezet adózása Kérdés

Ügyfelünk nonprofit közhasznú korlátolt felelősségű társaságként működik. Társasági szerződésében elkülönítésre került a közhasznú tevékenység, cél szerinti tevékenység. Működése során ténylegesen gyakorolja a közhasznú és cél szerinti tevékenységeket, és egy csekély mértékű vállalkozási tevékenységet is folytat. A közhasznú tevékenysége tekintetében rendelkezik szerződéssel a központi költségvetésben meghatározott fejezettel a társaságiadó-törvény 5. melléletének E) pontja szerint. A könyvelésben elkülönítetten tartjuk nyilván az ezen tevékenységekhez kapcsolódó bevételeket, illetve a költségek vonatkozásában a vállalkozási és közhasznú cél szerinti tevékenységek költségét (ez utóbbit egy főkönyvi számon). Kérdéseim: • A társasági adó számítása során milyen sorrendiséget kell követni? • Kizárólag a közhasznú tevékenységének bevétele és az ehhez kapcsolódó támogatás – amely esetében rendelkezik a meghatározott szerződéssel – tekintetében élvez mentességet a társasági adó számítása során? • A cél szerinti tevékenység bevétele, amelyet nem nevesít a hivatkozott szerződés, társasági adó alapját képezi? • Jól gondolom-e, hogy a cél szerinti tevékenység bevétele nem tartozik bele az adómentes kategóriába, tehát az adómentesség számítása során kizárólag a közhasznú tevékenység bevétele élvez mentességet, a cél szerinti tevékenység a társasági adó alapját képezi?

Egyesület, társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületi vagyon az alapszabály szerint: tagdíjak, az egyesület rendezvényeinek bevétele, adományok, támogatások, minden a közös célt szolgáló befizetés. Az egyesület a szervezője egy fesztiválnak, melynek keretében fellépőket fizet ki, színpadot bérel stb. A fesztiválra belépőjegy nincs. A fesztiválon megjelenő kiállítók, árusítók viszont a rendezvényen való megjelenésért fizetnek az egyesületnek. Tehát a rendezvénnyel kapcsolatban felmerülő bevételek: támogatások, illetve az árusítók rendezvényen való részvételének a díja (vagy regisztrációs díj). Kérdésem, hogy mivel az alapító okiratban szerepel a vagyonának felsorolásában az egyesület rendezvényeinek bevétele, erre alkalmazható-e a társasági adóról szóló törvény 6. sz. mellékletének A) pontja, mely szerint kedvezményezett tevékenység az alapító okiratban nevesített cél szerinti tevékenység? Az egyesület céljai, közhasznú tevékenysége (alapító okirat szerint): fenntartható turizmus fejlesztése, a település kulturális örökségének megőrzése, népszerűsítése, természeti értékeinek megismertetése, vendégéjszakák növelése, szezon meghosszabbítás, turisztikai termékfejlesztés, idegenforgalommal foglalkozó személyek érdekképviselete. A célok elérése érdekében végzett feladatok közül (melyet alapító okirat részletez) az egyik pont: szerepeket vállal rendezvények, programok lebonyolításában. A fentiek alapján kérném szíves tájékoztatásukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink