6 találat a(z) cég tulajdonosa cimkére

Albérleti támogatás Kérdés

Gépjármű-használat költségtérítése Kérdés

Külföldi napidíj Kérdés

Társas vállalkozó osztalék utáni szochofizetése Kérdés

Az Adózónán megjelent cikk (https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Osztalek_utani_szocho_mennyi_lesz_a_maximum_DBN2PX) a következőt írja arra a kérdésre, hogy 2019-től mennyi az osztalék utáni fizetendő maximum szociális hozzájárulási adó. A maximum összegről a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) előírásából lehet következtetni. A 2019. évtől hatályos előírás nem a fizetendő összeg maximumát, hanem a jövedelem maximumát határozza meg. Ez pedig a minimálbér 24-szerese. A minimálbér pedig a szochotörvény szerint az év első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összege, kivéve a szochotörvény szerinti egyéni és társas vállalkozókra vonatkozó rendelkezéseiben említett minimálbért. Kérdésem a következő: Aki osztalékot kap, az a társaság tagja, tulajdonosa? A szochotörvény 2. § (2) bekezdés, 34. § 10. pontja szerint: „10. minimálbér: az év első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összege, kivéve az e törvény egyéni és társas vállalkozókra vonatkozó rendelkezéseiben említett minimálbért, amely a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, ennek hiányában az előzőek szerint meghatározott minimálbér... Kit nevezünk társas vállalkozónak? 1.) Azon tagok, akik nem ügyvezetők, minden esetben társas vállalkozónak minősülnek? 2.) Azon tagoknál, akik ügyvezetők, a foglalkoztatás jellege határozza ezt meg (munkaviszony, megbízási vagy tagi jogviszony), vagy minden ügyvezető tulajdonos tag is társas vállalkozó?

Cégtulajdonos és katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a többségi tulajdonos nem vesz részt a cég tevékenységében, nem működik közre személyesen és nem is ügyvezető, viszont katás egyéni vállalkozó. Van-e járulékfizetési kötelezettsége a kft.-ben, illetve főállású katás egyéni vállakozónak minősül-e? Ugyanebben a cégben az ügyvezetést gyeden lévő kismama látná el megbízási szerződéssel, díjazás nélkül. Ő nem tagja a cégnek. Helyes-e ez a gyakorlat, illetve a kismama nem veszíti-e el a gyedet, ha elvállalja az ügyvezetést? Válaszát előre is köszönöm.

Biztosítási jogviszony Magyarországon vagy Németországban? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy magyar állampolgár nem kiküldetés keretében egy németországi cégnél heti 15 órás munkaviszonyban áll. Emellett Magyarországon, egy magyarországi cégben tulajdonos, megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat. E jogviszonyára tekintettel főfoglalkozású társas vállalkozóként be van jelentve a magyarországi céghez. Németországban és Magyarországon is van lakcíme. A németországi munkaviszonyból származó jövedelme kb. 2-szerese a magyarországi személyes közreműködésért kapott jövedelmének. Hol lesz biztosított a fent említett magánszemély? Milyen gyakorlati feladatokat kell ezzel kapcsolatban elvégezni akár a német, akár a magyar cégnek? Válaszukat előre is köszönöm! Katona-Fazakas Tünde

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink