100 találat a(z) bérmunka cimkére

Katás alanyi mentes egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyéni vállalkozó a kata adózást és áfa tekintetében az alanyi mentességet választotta. Főtevékenysége polírozás (például szerszámok, speciális alkatrészek stb.). Egyre több megrendelése lesz EU tagállamból. 1. eset: hozzák a terméket, amit ő megmunkál és visszaviszik. 2. eset: a terméket ő állítja elő, anyagot vesz és polírozza, majd elküldi a megrendelőnek. Az első eset bérmunka, szolgáltatás, szerepeltetni kell az áfabevallásban? 2. eset: szerepel az áfabevallásban? EU adószámmal rendelkezik az egyéni vállalkozó. Köszönettel Ildikó

Jövedéki engedély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sürgős segítséget szeretnénk kérni Önöktől az alábbi ügy kapcsán: szabadforgalomba bocsátott, jövedéki terméket szerzünk be közösségen belüli forgalomból, bérmunkában történő felhasználás céljából. A termék vámtarifaszáma: 2710 19 99, amely alapján a termék beszerzése jövedékiengedély-köteles. Vállalatunk bérmunka tevékenységet végez, valamennyi alapanyag és késztermék az anyavállalat tulajdonában van. Az anyavállalat Magyarországon áfaregisztrációval rendelkezik, a fenti terméket más tagállamban lévő adószámáról, a magyar adószámára proforma számlával továbbítja, kereskedelmi számlát nem állítanak ki. Kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben kinek kell rendelkeznie a termékre vonatkozóan jövedéki engedéllyel? Az anyavállalatnak vagy a bérmunkát saját székhelyén (telephelyén) végző vállalkozásnak, aki az anyag tárolásáért is felelős? Segítségüket előre is köszönjük!

Fuvar áfája Kérdés

Cégünk bérmunkában gyermekruhákat varr osztrák partnerünknek. A kész ruhákat cégünk által bérelt tehergépjárművel szállítjuk ki Ausztriába. A megrendelő más magyarországi varrodákkal is dolgozik a többi varroda által elkészített ruhákat is mi szállítjuk ki a megrendelő kérésére. Kérdésem, hogy az osztrák megrendelő felé milyen számlát kell kiállítanunk. (A gépkocsi vezetője cégünk alkalmazottja.) Köszönettel K. Gabriella

Igénybe vett szolgáltatás vagy alvállalkozó? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari szolgáltatásunk elvégzéséhez szolgáltatási szerződést kötöttünk egy céggel. A mi vállalásunk egy speciálisan kialakított felületre lőtt beton felvitele. A vállalkozónak feladatként azt adtunk, hogy a betonlövéshez szükséges előkészítési munkákat végezze el. Ilyen például, hogy szegeket terv szerinti kiosztásban és mélységben a falba helyezi, illetve hegesztett hálót helyez fel a falfelületre. Az anyagokat mi biztosítjuk. A munka elvégzését garanciavállalás mellett végzi. A megrendelővel kötött szerződésben külön előkészítési tétel nincs meghatározva, a végső szolgáltatás kerül elszámolásra egységáron. Kérdésem az, hogy bérmunkaként, mint igénybe vett szolgáltatás számolandó el, vagy alvállalkozói teljesítésként?

Bérmunkások: szűk a mozgástér a béremelésre Cikk

A Magyar Iparszövetség elnöksége értékelte a minimálbér és a garantált bérminimum emelésének tagságára gyakorolt hatását, és úgy ítélte meg, hogy a bérmunkát végző kisvállalkozásoknak kicsi a mozgástere a kötelező béremelés megvalósítására.

Bérmunka szolgáltatás, anyag feletti tulajdonjog áfa kérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországba végeztünk bérmunkát, nem szereztük meg az anyag feletti tulajdonjogot. (Az anyag beszállítása előre, kb. 1 évvel előre 2016-ban történt szállítólevéllel.) A tulajdonjog végig a bérmunkát megrendelő félnél maradt. 6 hónapja úgy döntött a megrendelő, hogy nem kéri a bérmunkánkat, de az anyagot sem viszi vissza, majd kiszámlázza felénk. Leltár készült az itt maradt anyagról, melyet mi csak akkor vagyunk hajlandók fizetni, ha fel tudjuk használni. Így 2016.12.31-én készült leltár arról, hogy mit tudtunk felhasználni, és most akarja számlázni. Anyagok beérkezési időpontjának szállítói 2016. évben 4 hónapot is érintenek! Illetve van olyan anyag, ami még marad, de nem kerül kiszámlázásra felénk! Kérdésem az lenne, hogy helyes-e a részletekben ismertetett számlázás, áfa szempontjából mi a teljesítés, milyen számlát kell kiállítani a német partnerünknek?

Bérmunka import alapanyagból uniós partner számára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk francia partnere számára bérmunkát végez. Az alapanyagot a francia partner import beszerzéssel biztosítja (ő fizeti ki a közösségen kívüli szállítót). Az alapanyag Magyarországon kerül szabadforgalomba bocsátásra vállalkozásunk részére és nevére szóló vámhatározattal (áfa és a vám általunk történő megfizetésével), melyekre a francia partner előleget fizet. Ebben az esetben vállalkozásunk jogosult-e levonni a megfizetett import áfaösszegét? Ha igen, milyen dokumentumok alapján? Az import alapanyag feldolgozása után a bérmunkadíj kiszámlázásán kívül van-e egyéb bizonylatolási, számlázási teendője? A vámköltségekre kapott előleg elszámolása hogyan történik? A vámköltséget hogyan számlázza? Árumozgatás felmerül-e ebben az esetben? Ha igen, ki és milyen bizonylatok, számlák kiállítására, bevallások készítésre kötelezett? Köszönöm!

Bérmunka az ekáerbejelentésben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy melyik jogszabály definiálja a "bérmunka" kategóriát az ekáerben a "Szállítás oka" mezőben. Esetünkben élő állat (hal), el- és visszaszállítására kerülne sor bérnevelésre egy szerződéses viszonyban álló partner telephelyére (nincs kapcsoltság). Ezt az okot kell jelölni az igénylésnél, vagy az "egyéb okot"? Köszönettel: Jászné

Bérmunka igénybevétele őstermelőként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő igénybe veheti egyéni vállalkozó szolgáltatását (aratás, bálázás) a saját gazdaságában megjelölt termékek előállítása során? Válaszát köszönöm

Ékszerüzlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. formájában működő ékszerüzlet vásárol fel törtaranyat magánszemélyektől. Amikor a kft. a magánszemélytől átveszi a tört aranyat, akkor milyen bizonylatadási kötelezettsége van? Kell-e személyijövedelemadó-előleget levonni a magánszemélytől? Hogyan kell ezt a tételt könyvelni? Majd elviszi egy ékszer nagykereskedésbe, ahol aranyékszert készítenek belőle. Számlát csak a munkadíjról (bérmunka) állít ki a nagykereskedés, grammban meghatározva. A bérmunka díját árubeszerzésre vagy szolgáltatásra kell könyvelni? A másik eset, amikor a tört aranyat átveszi a nagykereskedés és helyette új aranyékszert ad. (Tulajdonképpen törtarannyal fizet az új arany ékszerért.) Hogyan történik ennek a gazdasági eseménynek a könyvelése? Várom mielőbbi válaszát!

Áfaügyben döntött a Kúria: igaza lenne a NAV-nak, de nem bizonyította Cikk

A tagállamok közötti saját vagyon mozgatása – függetlenül a mozgatás céljától – fő szabály szerint termékértékesítésnek minősül, azaz szolgáltatás igénybevétele céljából történő vagyonáthelyezés is eredményezhet az áfafizetési kötelezettség szempontjából termékértékesítést.

Családi gazdálkodó – bérbeadás, bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem családi gazdálkodóra vonatkozik. Családi gazdaság a tulajdonában lévő traktort bérbe szeretné adni egy egyéni vállalkozónak, aki bérmunkát vállalna vele. Megteheti-e ezt, és ha igen, hogyan dokumentálják le? Mind a ketten alanyi mentes státuszban vannak áfa szempontjából. A családi gazdálkodó, ha nem adhatja bérbe a traktort, akkor ugyanezen traktorral végezhet-e bérmunkát másoknak, vagy sem? (Mezőgazdasági bérmunka lenne, betakarítás.) A családi gazdálkodó kompenzációs feláras és alanyi adómentes. Hogyan szabályszerű a bérmunkát lepapírozni (számlát állít ki vagy felvásárlási jegyet kap a családi gazdálkodó? Egyáltalán mi az, ami a bérmunka fogalomba beletartozhat? Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdaság Kérdés

Egy családi gazdaság sok hektáron gazdálkodik, és a megtermelt kukoricát, repcét értékesíti. De rendelkezik saját traktorral, kombájnnal is. A betakarítás idején előfordul, hogy vállal aratást és betakarítást is, eseti jeleggel. Ezen bevétele után a családi gazdaság (őstermelő) szerinti adózás alapján kell adót fizetni, vagy ezen tevékenységére, ami eseti jellegű, létre kell hoznia egy egyéni vállalkozást? Vagy egyéb önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít? Ha igen, ez után hogyan kell adózni?

Közösségen belül végzett bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szlovák társaság Magyarországra szállít faanyagot bérmunka elvégzése céljából, amelyen egy magyar cég ragasztási munkát végez, azt követően pedig továbbszállítják az anyagot egy másik magyar társaságnak, amely elvégzi a felületkezelési munkálatokat, majd kiszállítja a kész parkettát a szlovák megbízó részére. Kérdésem az, hogy a ragasztást végző cég számlázhatja-e az elvégzett munkát áfamentesen a szlovák megbízónak, vagy áfás számlát kell-e kiállítania, mivel közvetlenül nem tőle kerül vissza Szlovákiába a megmunkált anyag? Ha áfamentes lesz a számla, akkor milyen igazolásokat kell beszerezni a számlázás dokumentálásához? Válaszát köszönöm: Simonné

Közösségi ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő ügy kapcsán. Cégünk bérmunkával bízott meg egy angol vállalkozást, amelynek rendelkezésére is bocsátotta az alkatrészek előállításához szükséges berendezéseket. Évekig dolgozott a gépeinkkel saját alapanyagból, és a megrendelt árut hiánytalanul el is készítette. Egy napon azonban nem érkezett meg a megrendelt áru, és kiderült, hogy az angol vállalkozás ellen felszámolás indult. Cégünk kérte, hogy az átadott gépeket, eszközöket juttassák vissza Magyarországra, de ekkor a felszámoló közölte, hogy ki nem fizetett számlák vannak, és csak a tételek rendezése után tudják átadni a gépeket. Kiállítottak számlát termékértékesítésről, de teljesítés nincs mögötte. Elutaltuk az összeget, és a gépeket át tudtuk venni a felszámolótól. Kérdésem az lenne, hogy ezt a számlát, amit kaptunk hogyan kezeljem, hiszen nem történt termékértékesítés, nincs teljesítés mögötte. Kell-e jelentenem a közösségi beszerzést? Kell-e áfát fizetni? Első körben azt gondolnám, hogy a kapott számlát előlegként kezelem, hiszen nem történt árumozgás. Majd kérem a felszámolót, a követelésünk kapcsán nyilatkozzon, hogy behajthatatlan követelésként le tudjam írni a társasági adóban. Önök szerint megfelelő ez az eljárás? Ha a felszámoló nem ad igazolást, hogyan tudom a számlát kezelni? Áfában van megoldás a közösségi beszerzés előlegeként? A társasági adót és az áfát hogyan érintheti ez az ügylet? Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Szabó Anita

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Magáncélú használat az üzemanyagszámlán – kóla

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink