532 találat a(z) bérleti díj cimkére

Bérleti díj és rezsiköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztosítási ügynöki tevékenységet folytató társaságnak 2-es adószáma van, a tevékenysége nem áfaköteles, a bérleti díjat áfamentesen számlázza. A rezsiköltséget változatlan formában továbbszámlázza a bérlő felé. A rezsidíj továbbszámlázása ebben az esetben áfamentes? Válaszukat előre is köszönöm

Óvadék számlázható áfásan? Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel. A szerződés feltétele, hogy háromhavi bruttó bérleti díjat fizessen meg óvadékként. Az óvadék összege okozott károk megtérítésére, valamely kötelezettség nem vagy nem szerződésszerű teljesítése esetén a bérbeadó részéről felhasználható. Abban az esetben, ha az óvadék egy részét felhasználta a bérbeadó, a bérlő – felhívásra – köteles az eredeti összegre azt kiegészíteni határidőn belül. A szerződés megszűnésekor 8 napon belül visszajár az óvadék összege. Kérdés, hogy helyesen számlázott-e a szolgáltató, amikor áfát számolt fel? Köszönettel várom megtisztelő válaszukat.

Bérelt ingatlanban lehet-e a vállalkozó katás? Kérdés

Édesanyám kozmetikus, eddig együtt dolgoztunk. Szeretnénk különválni. Elképzelésünk: előre meghatározott napon én dolgozom, másik napon ő. Az eszközök és az üzlet használatért bérleti díjat fizetnék neki. Innentől a bevételt és a költséget külön kezelnénk. Meg lehet-e oldani oly módon, hogy NAV ne minősítse rejtett munkaviszonynak? Válaszukat köszönöm.

Bérelt autó áfája Kérdés

Németországból bérel autót az ügyvezető. Az a kérdésem, hogy a többéves előre kiszámlázott kaució és a havi bérleti díjak áfája – ami egyébként fordított áfa – levonásba helyezhető-e,vagy csak befizetendő áfám keletkezik? Köszönettel: Vargáné Anikó

Mikrogazdálkodói beszámoló Kérdés

Ügyfelem (kft., mikrogazdálkodói beszámolót készít) 2016. decemberben kiszámlázta a szokásos havi bérleti díjat bérlői számára. 2017. áprilisi keltezéssel ezt a számlát sztornózta, és kiállított egy új számlát, mely tartalmazza a 2016. decembertől 2017. áprilisig tartó időszak bérleti díját. A számla két évet érint, 2017. évi keltű, de egy 2016-os számla helyett született. 2016-os bevételt szeretne elszámolni, magasabb eredményt szeretne elérni. Van a fenti megoldással lehetősége emelni a 2016. évi bevételét? Ha nem, akkor van valami ötletük az árbevétel növelésére 2016-ban? Köszönöm, CsK

Pénzforgalmi elszámolás tartós bérlet esetén II. Kérdés

Tisztelt Verbai Tamás! "Pénzforgalmi elszámolás határozott idejű bérbeadás esetén" kérdésre adott válaszára szeretnék pontosítást kérni. A leírt esetben havonta történik a bérleti díj számlázása, és a termék a 60 havi bérleti díj megfizetését követően kerül a bérbevevő tulajdonába. Az ön véleménye szerint (ha jól értelmezem) a birtokbaadáskor kellett volna egyösszegben kiszámlázni az 5 évi bérleti díjat és egyösszegben megfizetni utána az áfát? Pl. a személygépkocsik tartós bérleténél sem így van, hanem havonta számlázzák a bérleti díjat. Miért kellene 5 évi áfát előre megfizetni?

Személygépkocsi bérlése – eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a saját tulajdonú kistehergépkocsija javításának idejére egy magánszemélytől személygépkocsit bérel. A bérleti díj után (ami költség) az egyéni vállalkozónak kell-e további terheket (cégautóadó, eho stb.) megfizetnie? Válaszát előre is köszönöm.

Bérbeadott ingatlan értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk a hosszú távra bérbeadott raktárhelyiségeit értékesíti (megegyezett összeg: 244 420 000 Ft). A bérlőkkel hosszú távú szerződést kötött, ami jogutódlással átkerül az új cég nevére. A bérlőkkel nem szeretnék az összeget vissza-, illetve újra megfizettetni. Annyit tudni kell még, hogy a bérbeadás és az értékesítés is áfaköteles. Tegyük fel, hogy az ingatlan értékesítési ára 250 000 000 Ft (fordított adózás), a régi cég által kiszámlázott bevétel, ami már az új tulajdonost érinti 4 000 000 Ft plusz áfa (5 080 000 Ft), a bérlők kauciói: 500 000 Ft (nem adóköteles), így jön ki a fenti 244 420 000 Ft vételár. Jó-e az a megoldás, ha a számlát az ingatlanértékesítésről 250 000 000 Ft összegben állítják ki (fordított adózással), a régi cég az új cégnek kiállít egy mínusz 4 000 000 Ft plusz áfás számlát a bérleti díjakról, és egy mínusz 500 000 Ft (hatályon kívüli) számlát a kauciókról? Köszönöm segítségét!

Lakásbérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy lakás 50-50 százalékban férj és feleség tulajdonában van. Kiadják a lakást, csak a férj kért adószámot. A lakás bérleti díja bruttó 140 ezer forint, a rezsiköltség 35 ezer forint. Ha mind a ketten szerepeltetik az szja-bevallásukban a bérbeadást (bérleti díj mínusz költség), kell-e ehót fizetniük? Lehetséges olyan eset, hogy a költség több, mint a bérleti díj, és nincs fizetendő szja? Például, ha valaki külföldön dolgozik, itthon bérbe adja a lakását, de külföldön többet fizet a lakás bérletéért, mint amennyiért itthon a saját lakását bérbe adja. Köszönettel: Fidler Gáborné

Bérbeadás-kiva Kérdés

Tisztelt Adózóna! A kivaalapba beleszámít-e a magánszemélynek kiva alany által fizetett bérleti díj? A kérdést azért teszem fel újra, mert 2017. 02. 21-én Hunyadyné Szűts Veronika válaszából (http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_21_JARULEKALAPOT_KEPEZO_JOVEDELEM_ykq) az derül ki, hogy igen, amit megerősít 2017. 02. 27-én (http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_27_KIVA_adoalap_jpj), sőt azt írja, hogy a szochó + szakképzési hozzájárulás összegével növekszik a kiva alapja. Ez utóbbi állítását legfeljebb úgy tudom értelmezni, hogy mivel a kiva alanynál a szochó + szakképzési összege nulla, akkor ezzel a nullával kell emelni a kiva alapját. Másrészt Szolnoki Béla 2017. 02. 24-én adott válaszában (http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_24_KIVA_alatt_kifizetett_berleti_dij_ffm) egyértelműen kijelenti, hogy a bérleti díj nem alapja a kivának. A kiva törvény szerint az adó alapja a Tbj. törvény szerinti járulékalapot képező jövedelem. A Tbj. törvény szerint minden szja szerint összevonandó jövedelem járulékalapot képező jövedelem. Eszerint viszont a bérleti díj járulékalapot képező jövedelem lenne, pedig eddig eho-alapot képező jövedelemként kezeltük, semmiféle Tbj. szerinti járulékot nem vontunk. Ha kivaalapot képező jövedelemként értelmezzük a bérletidíj-kifizetéseket, akkor pl. egy 1 milló Ft-ot meghaladó bérleti díj jövedelemből levonjuk a 15% szja-t, a 14% EHO-t, majd fizetünk 14% kivát is?

Kivaalap Kérdés

Egy kft. székhelyként bérel magánszemély tagjától irodát. Beleszámít-e a bérleti díj a kivaalapba? Véleményünk szerint a bérleti díj nem tekinthető járulékalapot eredményező bevételnek. Szeretném megkérdezni erről az ön véleményét is.

Üdülőbérlés dolgozóknak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni egy témában. Társaságunk a Balaton mellett nyaralókat/apartmanokat bérel nyáron két hónapra. Heti váltással biztosítja a dolgozóinak és családtagjaiknak a nyaralását/pihenését. A dolgozóknak nem kell fizetniük sem a szállásért, sem az ingatlan használatával kapcsolatos rezsiköltségekért. Az ellátás: önellátó. Hogyan számolhatja el a cég a bérleti és a rezsidíjat? Elismert költségnek számít-e tao szempontól? Mit kell fizetni a cégnek, illetve a dolgozóknak? Köszönöm a segítséget. Kocsisné Erzsébet

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérbeadás adózásával kapcsolatban van kérdésem. Bérbeadom a lakásom 80 e ft bérletidíj + rezsi, a rezsit én fizetem, amit a bérlő megfizet a részemre, elküldöm neki az én nevemre szóló számlákat, amit az én számlámról csoportos megbízással emel le a bank, a bérlő pedig az én számlámra utalja ezeket az összegeket. Kérdésem, hogy 1.) Választhatom azt a lehetőseg, hogy a 80 e ft -10% ktg= 72 000 ft és ennek a 15%-át fizetem meg? 2.) Vagy a 80 e bérleti díj +rezsi ez kb. 25 e= 105 e-10%= 94,5 e ft és ennek a 15% szja +az eho 3.) Vagy 80 e ft bérletidíj+25 e rezsi=94,5 e ft, ebből levonom a ktg-et 25 e és az ingatlan értékének 2%-a, itt az ingatlan értékét, hogy állapithatom meg? Az 1.) pont lenne a legegyszerűbb, tehát ha lehet, akkor nagyon ezt szeretném. Köszönöm előre is a választ!

Bérbeadáshoz kapcsolódó költségelszámolás ideje Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő esetre kérem szíves tájékoztatásukat. Egy kft.-ben tulajdonos magánszemély az általa bérelt lakást továbbadja bérbe a vállalkozása részére (a bérleti szerződés erre lehetőséget ad), mivel a kft. székhelye ezen a címen van, adószámot is kiváltott bérbeadási tevékenységre. A 2013. évben általa kifizetett bérleti díjat utólagosan, 2016-ban kiszámlázta a kft.-nek, szintén 2016-ban megkapta az ellenértéket. Ilyen esetben elszámolhatja a bevételével szemben a 2013-ban magánszemélyként megfizetett bérleti díjat, plusz rezsiköltséget, vagy mivel 2016-ban kapta a bevételt, csak 2016-ban kifizetett kiadásokat vehet számításba? Az szja-törvény úgy fogalmaz, hogy az adóévben felmerült, igazolt kiadásokat lehet érvényesíteni. Jelen esetben adóév alatt a magánszemély szempontjából a 2016-os év értendő? Köszönöm válaszukat!

Előre kifizetett bérleti díjak visszafizetése Kérdés

Milyen számviteli és adózási konzekvenciái vannak a cég, vagyis a bérlő és a magánszemélyek (bérbeadók) számára annak, ha egy cég által két vezető beosztású magánszemélynek 2014-ben 10 évre előre kifizetett fióktelepi bérleti díjakat 2017-ben úgy módosítják a szerződő felek, hogy a 10 évből még hátralévő időre kifizetett bérleti díjat visszafizettetik a bérbeadókkal, és a továbbiakban havonta kapnák meg a bérbeadók a bérleti díjaikat? (A bérbeadók 2014-ben bevallották, és be is fizették a bérbeadásból származó adóikat.) Kérem, hogy válaszukat az idevágó joghelyekkel együtt szíveskedjenek megadni/elküldeni!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Összeolvadás bt. kft.-be

Szipszer Tamás

adószakértő

Kivaalap-e az efós bér

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink