350 találat a(z) EKHO cimkére

Itt az ideje a 2016. évi munkáltatói, kifizetői igazolásoknak Cikk

A magánszemély részére jövedelmet juttató munkáltatókra és kifizetőkre több olyan feladatot rónak az adótörvények, amelyet az adóévet követően kell teljesíteniük. Egyebek mellett az adóév végét követően a munkáltatóknak, kifizetőknek január 31-éig ki kell adniuk a magánszemély éves adójának elszámolásához szükséges igazolásokat.

Főállású katás magánszemély ekho választása Kérdés

Egy nem nyugdíjas magánszemély főállású katás. Egy sportszövetségnél munkaviszonyos tevékenységére az ekhot szeretné választani. A sportszövetségnél szerzett munkabérét minimálbérig 127 500 Ft-ig általános adózás keretében kell leadóznia és csak efölött lehet ekhosan adóznia, vagy a 127 500 Ft csökkenthető a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény 10. §-a szerinti, az ellátások alapját képező 90 000 Ft-tal? Ebben a második esetben ugyanis csak 37 500 Ft-ot kellene az általános szabályok keretében adóznia, az afölötti részt pedig már ekho-s adózás keretében teljesíthetné. Segítségüket előre is köszönöm.

Dilemmák az ekhóról: a kisebb eho miatt van, amikor kevésbé éri meg Cikk

Az egészségügyi hozzájárulás (eho) mértékének csökkentése miatt nem biztos, hogy minden esetben az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) a legkedvezőbb adózási forma azoknál a tevékenységeknél, amelyeknél azt egyáltalán választani lehet.

Társas vállalkozó ekho törvény szerinti adózása. Kérdés

Tisztelt Szakértó! Egy betéti társaság beltagja személyes közreműködésének ellenértékeként 300 ezer forint munkadíjban részesül. Grafikusként dolgozik (2136 FEOR szám). 2017. évtől az ekho törvény szerinti adózást szeretné választani. A törvény azt mondja értelmezésünk szerint, hogy a havi minimálbérnek megfelelő összeg után az általános szabályok alapján kell megfizetni a járulékokat és az adót. Kérdésünk az lenne, hogy fenti tag esetében minimálbér alatt 2017. évben a 128 ezer forint minimálbért kell érteni, vagy a 161 ezer forint garantált bérminimumot? Továbbá az általános szabályok szerint adózó jövedelem (minimálbér) esetében a járulékokat 112,5%, illetve 150% járulékalap után kell-e megfizetni, mint társas vállalkozónak, vagy nem kell megnövelni a járulék alapokat. Kérjük fentiekre vonatkozó szíves válaszukat. Tisztelettel: Nagyné

Ekho adózás melleti SZÉP-kártya juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk jelezte, hogy az előző munkahelyén ekhósan adózott, emiatt nem részesülhetett SZÉP-kártya juttatásban. Az én elgondolásom szerint nincs összefüggésben a két dolog között. Kérem, erősítsen meg ebben. Válaszát köszönöm.

Ekho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tévesen leadott nyilatkozata alapján ekhós jövedelmet fizetünk a részére. Magánszemélynek nem volt az ekhós jövedelme mellett olyan jövedelme, amely után a közteherviselési kötelezettségek teljesítése az általános szabályok szerint történik. Ez alapján nem volt jogszerű az ekho alkalmazása. Milyen módon javítható az ekho alapján történt foglalkoztatás? A magánszemélynek kell további adót fizetni vagy a munkáltatónak rendezni a jogviszonyt? Válaszukat előre is köszönöm!

Ekho és magánnyugdíjpénztár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordult hozzánk egy ügyfelünk: “Jelenleg ugyan nem vagyok magánnyugdíj-pénztári tag, de ha jól tudom, lehetőség volna arra, hogy a 15 százalékos mértékkel levont ekho összegének a 26 százalékát magán-nyugdíjpénztárba utalja a cég. Amennyiben ez valóban így van, elképzelhető, hogy belépnék valahova, erről Ti mit tudtok?” Válaszát előre is köszönöm.

KIvaalap Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben. A kiva alapjába beszámít-e az egyszerűsített foglalkoztatás keretében kifizetett bér, illetve az ekho szerint adózó magánszemély részére kifizetett összeg? Köszönettel: Krcsik Eszter

Önadozó magánszemély járulékai Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Előadóművész bevétele kapcsán szeretném kérdésemet feltenni. Önadózó magánszemélyként rendezvényeken vállal fellépést az egyik ügyfelem, főállása 8 órában munkaviszonyban van. A kiszámlázott bevételek után önadózóként nyugdíjjárulékot, szja-t, egészségbiztosítási járulékot, szochót és szakképzési hozzájárulást is megfizeti. Kérdésem, hogy helyesen jár-e el ebben az esetben? A bevételek után, ha a számla befogadója nem jár el kifizetőhelyként milyen járulékokat kell megfizetni mondjuk 20 000 forint esetében? Választhatná-e esetleg az ekhót, és ha igen, akkor ezt hogyan teheti meg, miket kell utána fizetni. (Az ekhóhoz adószám szükséges, vagy maradhat a régi?) Köszönöm megtisztelő válaszukat! Üdvözlettel: Szabó Anita

Ekhós alkalmazott bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdések megválaszolásában kérném a segítségét. Egyik cégem ekhós alkalmazottakat vesz át egy másik cégtől. Ennek kapcsán az alábbi kérdéseim merültek fel: 1.) Ha például az alkalmazott bére bruttó 505 500 forint, akkor ebből 111 000 forint minimálbér után havonta az általános szabályok szerint kell az adót megállapítani (15 % szja, 10 % nydbj, 8,5 % ebmj, 1,5 % szkh, 27 % szocho) és a különbözetre pedig (ami ebben az esetben 394 500 forint) a 15 % szja, és kifizetőnek a 20 % ekhót? Vagy máshonnan származó általános szabályok szerint adózó jövedelemmel kell rendelkeznie a munkavállalónak, és én a teljes 505 500 forint után ekhóztatom a jövedelmét? 2.) T1041-es bejelentő lapon milyen jogviszonykóddal szükséges bejelenteni az adott embert? 3.) Szükséges-e a T1041-es bejelentő lapon jeleznem, hogy ekhós az adott munkavállaló? 4.) Nyilatkozatnak, amit a magánszemély ad a kifizető felé, mit kell tartalmaznia? 5.) Valóban jelezheti-e a magánszemély, hogy nem kéri az ekho levonását a kifizetőtől? Ettől függetlenül viszont a minimálbér után a járulékokat a kifzetőnek ugyanúgy meg kell-e fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kriszti

Ekhós jogviszony bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt egyesületnél ekhós jövedelmet is fizetnek. A kifizetett összeg a minimálbér 30 százalékát meghaladja. A '08-as bevallásba a kifizetett összeget bevallom, de a biztosítási jogviszonyt a T1041 nyomtatványon be kell-e jelenteni? Előre is köszönöm válaszát.

Ekho – minimálbér vagy garantált bérminimum? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ekhós munkavállaló esetén elegendő a minimálbérnek megfelelő jövedelem általános szabályok szerinti adózása, vagy (ha minimum középfokú végzettséget igényel a betöltött munkakör) figyelembe kell venni a garantált bérminimumot is? Köszönettel: Ildikó

Katás adóalany ekhós kifizetésben Kérdés

Katás egyéni vállalkozó 75 ezer Ft /hó összeget fizet. Részesülhet-e ekhós jövedelemben?

Ekhós adózás Kérdés

Egy sportszövetségnél több alkalmazottat is foglalkoztatunk, akik nem sportolók, hanem karbantartó, takarítónő stb. Van olyan személy, akinek van főállása mellette. Az ekho törvény értelmében ők is adózhatnak ekhósan, ha a törvény feltételeinek megfelelnek. A kérdésem, hogy itt a főállású dolgozót, hogyan kell néznem? Mert ez a törvény szövegében benne van. Ezek a személyek már máshol a minimálbér után megfizetik a járulékokat. Tehát itt csak akkor kedvezményes az adózás, ha 8 órában vannak bejelentve, illetve ha máshol nincs állása?

Ekho Kérdés

Egy megfelelő FEOR számmal rendelkező nyilatkozhat-e a kifizetőnek ekhóról, ha egész évben megfizeti a minimálbér után a járulékokat, de nem havi, hanem éves átlagban, fontos itt a havi bontás?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingyenesen kapott dolgozói részvény értékesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kulturális utalvány_kényelmi díj

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Egyszemélyes kft. ügyvezetése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink