3 találat a(z) ősgtermelő cimkére

Jogszabálysértő a NAV hipa-felezős nyomtatványa az MKOE szerint Cikk

A családi gazdálkodásokon belüli - adószámmal nem rendelkező - őstermelők ki lettek zárva a kérelmezésből, mert a nyomtatványon csak adószám feltüntetésére van lehetőség – hívja fel a figyelmet az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE).

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy háromfős családi gazdaságban 2016 májusától a családi gazdaság vezetője (mint nagykorú fiúgyermek) őstermelői igazolvány birtokában folytatja a 011101 szakmakódú Gabonaféle (kivéve: rizs), hüvelyes növény, olajos mag termesztése, valamint a 014601 szakmakódú sertéstenyésztés tevékenységet. Édesapja korábban 2009-től, szintén őstermelőként volt a 2 fős családi gazdaság vezetője (apa és fia) ugyanezen tevékenységi körök végzése mellett. 2016-tól váltott a fiú őstermelői igazolványt, mellette megmaradt az apának is az őstermelői igazolványa, csak a családi gazdaságban vette át a fiú a vezető szerepet. Mindketten végezték a továbbiakban a tevékenységüket áfás őstermelőként (az áfafizetési kötelezettségük az általános szabályok szerint történt). 2016. júniusában a lánytestvér, illetve leány gyermek is belépett a családi gazdaságba. Ettől kezdve az apa és fia külön-külön adott be áfabevallást, év végén pedig összesítésre került kettejük tevékenysége és mint három fős családi gazdaság adtak be szja bevallásokat. Az idei évben (2019-ben) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától azt a tájékoztatást kapták, hogy ebben a formában nem folytathatják tevékenységüket tovább, mivel mindkét őstermelőnek ugyanaz a tevékenységi köre. Az előző három évben ez nem okozott problémát. Kérdésünk, hogy a családi gazdaság működése ebben a formában megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. Válaszát előre is köszönöm!

Főállású őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő, aki eddig nem őstermelőként volt biztosított, főállású őstermelővé szeretne válni. Ezzel kapcsolatban a következő kérdésekre szeretnék választ kapni: Ha 2017. decemberben jelentkezik be főállásúvá, akkor decemberben a minimálbér után fizeti meg a 22% szociális hozzájárulási adót, a 10% nyugdíjjárulékot és a 4% természetbeni, illetve a 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, és nem kell fizetnie munkaerőpiaci járulékot, valamint szakképzési járulékot? 2017-ben az őstermelésből származó bevétele támogatással együtt kevesebb 8 millió forintnál. 2018-ban élhet a kistermelői kedvezménnyel? Ekkor 4% természetbeni járulékot, 10% nyugdíjjárulékot fizet a 2017. évi bevételének 20%-a után negyedévekre osztva, és nem fizet szociális hozzájárulási adót? Ez esetben táppénzre nem jogosult? A nyugdíjszámítás alapja az éves bevétel 6%-a? Egyéb nyugdíjszolgáltatásokra jogosult? Ha 2018-ban a minimálbér után szeretne nyugdíjjárulékot fizetni, ezt megteheti, vagy csak akkor, ha 7% egészségbiztosítási és 20% szociális hozzájárulási adót is fizet, melyek alapja szintén a minimálbér? Ha igen, ez esetben jár a táppénz? A nyugdíjszámítás alapja ez esetben is az éves bevétel 6%-a? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink