22 találat a(z) örökölt ingatlan cimkére

Lehet-e az örökölt ingatlannak két értéke? Cikk

Gyakran fordul elő, hogy ingatlan öröklésekor a hagyatéki leltárban meghatározott értékkel az örökös nem ért egyet. Ez különösen akkor van így, amikor az örökös már eleve tudja, hogy az örökölt ingatlant el fogja adni és nem akar a jövedelem után adózni.

Örökölt ingatlan – értékesítés, vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkatársam és testvérei 2013-ban édesapjuktól örökölték egy ingatlan felét. 2015-ben édesanyjuk odaajándékozta saját részét is, így a három gyermek lett az ingatlan tulajdonosa. Ezt az ingatlant sikerült 2017-ben értékesíteniük 30 millió forintért, egyenként tehát 10 millió forintért. Munkatársam a rá eső 10 millió forintból szintén 2017-ben vett egy telket, építkezés céljából. Kérdésem: hogyan és melyik soron kell ezt a 2017. éves szja-bevallásban elszámolni? Előre is nagyon köszönöm értékes válaszukat.

Termőföld-értékesítés adózása Kérdés

Négy magánszemély testvér egyenlő arányban 2013. 03. 25-én hagyatékátadó végzés alapján egy havi nyugdíjat, belterületi kertet és több külterületi szántót örökölt. A hagyatékátadási teher 368 ezer Ft. A termőföldet 2015. április 20-án eladták mezőgazdasági őstermelőnek. A földhivatali bejegyzés 2015 decemberében történt meg, a vételár kifizetése pedig 2016-ban. Az adásvételi szerződés tartalmazza a vevő nyilatkozatát, hogy 5 évig vállalja a hasznosítását. A 4 fő részére összesen 4 600 ezer Ft került kifizetésre, a hagyatékátadó végzésben ennek nyilvántartott értéke 1 022 ezer Ft. Kérdéseim: 1. Az szja-kötelezettség kiszámításánál a hagyatéki terhet teljes egészében le lehet vonni, vagy arányosítani kell a többi hagyatékot figyelembevéve? 2.Figyelembe lehet-e venni kedvezményt a tulajdonban tartás idejére? 3. A vevőnek kell-e külön nyilatkozatot adni az 5 éves használatról, hogy a 200 ezer Ft alatti jövedelem adómentes legyen? Az Szja. tv. mellékletében külön ügyvéd vagy közjegyző előtti nyilatkozat van meghatározva. A teljes jövedelemre vonatkozó adómentesség feltétele pedig a tv. szerint, hogy az állattartó telep takarmánytermelése céljából használja 5 évig. Ez utóbbit nem vállalja, csak az egyéb célú földhasználatot 5 évig. 4. Amennyiben lehetséges, szeretném kérni az szja-kötelezettség levezetését egy főre a fent megadott adatokkal. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Örökölt, ajándékozott ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2015. évben megörököltem testvéremmel (50-50 százalékban) édesapám ingatlanát. A hagyatéki végzésben az ingatlant 2,3 millió forintban állapították meg. Még ugyanebben a hagyatéki végzésben a testvérem a saját megörökölt részét ajándékozással átadta nekem. Így 100 százalékban én lettem a tulajdonos (50 százalékát örököltem, 50 százalékát ajándékozással kaptam meg). 2015-ben el is adtam az ingatlant 2 millió forintért. Úgy tudom, hogy örökség esetében a hagyatéki végzésben megállapított érték a szerzés értéke, ajándékozás esetében pedig a 75 százalékos szabály lép életbe. Azaz az ajándékozással kapott rész utáni bevétel (1 millió forint) 25 százaléka után meg kell fizetni a 16 százalékos szja-t. A kérdésem az lenne, hogy az esetemben így kell eljárnom? Bár az ingatlan kevesebbért lett értékesítve, mint a hagyatéki végzésben megállapított érték, de csak az 50 százalékot örököltem. Köszönettel.

Ingatlanértékesítés szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély örökölt ingatlant értékesítene. Az örökölt ingatlan 50 százaléka 15 éve a tulajdonában van, a másik 50 százaléka örökléssel került a tulajdonába. Az szja-bevallásban hogyan kell figyelembe venni, ha az illeték alapjául 6 millió forintot állapítottak meg, s az értékesítés 17 millió forint körül alakul? Tisztelttel: Géczi Sándorné

Özvegyi joggal terhelt ingatlan-értékesítés adózása Kérdés

2009-ben, édesapám halálával külterületi ingatlanokat (szántó, gyümölcsös) örököltem 1/2 részben, édesanyám özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. Az ingatlanokat 2014-ben értékesítettük. A vételárból az adásvételi szerződésben foglaltak szerint én a tulajdoni illetőségemnek megfelelően, édesanyám pedig az illetéktörvény 72. paragrafusa szerint részesült. Helyesen gondoljuk-e a jövedelemtartalom megállapítását, ami a következő? A saját adóbevallásomban: az értékesített ingatlanok szerzéskori értéke egyenlő a hagyatékátadó végzésben feltüntetett érték, csökkentve édesanyám haszonélvezeti jogának értékével, amelynek számítása a szerzéskori érték egyhuszad részének a 4-szerese (édesanyám 65 éven felüli). Az így kiszámított értéket vonnám le az előzőek szerint számított özvegyi jog értékével csökkentett eladási árból és a különbözet képezné az adófizetés alapját. Az édesanyám bevallásában: az adófizetés alapját a hagyatékátadó végzésben illetve az adás-vételi szerződésben meghatározott özvegyi joggal (haszonélvezettel) terhelt értékek egy huszad részeinek négyszeres szorzataiból számított különbözet jelenti. Köszönöm a segítséget.

Örökölt lakás megszerzésének ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az örökhagyó 2007. évben hunyt el, pereskedés miatt a hagyatéki végzés 2010. évben emelkedett jogerőre. Az örökölt lakást 2014-ben értékesítették. A szerzés évétől öt év eltelt, így – véleményem szerint – a lakás eladásából szerzett jövedelmet nem kell bevallani. Válaszukat előre is köszönöm: Kovács Lajosné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan, áfalevonás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Termékcsomag áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink