60 találat a(z) állásidő cimkére

Tudnivalók a fizetés nélküli szabadság alkalmazhatóságáról Cikk

A koronavírussal összefüggő járványügyi helyzet következtében egyre több kérdés érkezik azzal kapcsolatban, hogy jogosult-e, illetve mely esetekben jogosult a munkáltató fizetés nélküli státuszban tartani a munkavállalót. A jogi helyzet értelmezése nem egyszerű, cikkünkben igyekszünk a rendelkezéseket több oldalról megvilágítani.

Felmentés munkavégzés alól a járvány idejére Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. A munkáltató megteheti-e, hogy a koronavírus-járványra hivatkozva napi bruttó 1000 forintért állományban tartja a munkavállalót, a munkavégzés alól felmenti, a felmentés ideje határozatlan idejű, de a munkavállalót munkavégzésre bármikor behívhatja? Tisztelettel: Mód Sándor

Bérszámfejtés koronavírus-járvány idején Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék megerősítést kérni, hogy jól értelmezzük-e az Mt.-ben és a jelenleg hatályos rendeletekben foglaltakat az alábbi esetekben. Vendéglátóüzletet működtet a vállalkozás, amely elvitelre, kiszállításra nem készít ételt, a 71/2020. kormányrendelet 2. §-a alapján 2020.03.28-tól nem üzemelhet. Ez a helyzet véleményem szerint megfelel az Mtv. 55. § (1) bekezdés j) pontjában leírt "elháríthatatlan oknak". Az állásidőnek erre az esetére nem jár alapbér a munkavállalónak, tekintettel arra, hogy az Mtv. 126. § (1) bekezdésében nem került felsorolásra az 55. § (1) bekezdés j) pontja. Amennyiben a munkáltató felmondással meg kívánja szüntetni az alkalmazottak munkaviszonyát, akkor a felmondási idő felére díjazás nélküli állásidő számfejtendő, és a felmondási idő másik felére járó felmentési időre ugyanúgy jár a távolléti díj, mint máskor? Vagy ez esetben nem jár a felmentési időre sem díjazás? Amennyiben olyan vendéglátó vállalkozásról van szó, amely elvitelre, kiszállításra működik, ott mi a helyzet akkor, ha a csekélyebb forgalom miatt a munkavállalók egy részének szintén nem tud a munkáltató munkát biztosítani? Ekkor az állásidőre jár díjazás vagy nem jár díjazás azoknak, akiknek nem kell dolgozni menni? Köszönöm a választ!

Állásidő fizetés nélkül – bejelentési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkáltató, aki a járványügyi helyzet miatt nem tud munkát biztosítani a munkavállalóknak, és az Mt. 146. paragrafusára hivatkozva nem tud bért fizetni az állásidőre. Kérdésem, hogy ilyen helyzetben van-e valamilyen bejelentési kötelezettségem a 1041-es nyomtatványon? Illetve, hogy ez idő alatt szünetel-e a munkavállalók jogviszonya? Meddig tarthatja fenn a munkáltató ezt a "nemfizetési" helyzetet? Segítségét előre is köszönöm.

"Fizetetlen állásidő" biztosítási jogviszony? Kérdés

A március 18-i "fizetetlen állásidő" kérdésével kapcsolatban kérdezem, ha a munkavállaló az állásidő alatt nem kap munkabért, a munkáltatónak nincs járulékfizetési kötelezettsége, ez munkaviszonynak minősül, vagy a munkavállalónak erre az időre egészségügyi hozzájárulást kell fizetni?

Koronavírus – ekho, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem van a kialakult helyzetben. 1. A járulékkedvezménnyel támogatott tevékenységek esetében, ha valaki főállású ekhós, akkor az ekhós jövedelemrészre vonatkozik-e kedvezmény, vagy csak a minimálbérére. 2. Az Mt. szerint állásidő esetén rendkívüli esetben nem kell jövedelmet fizetni a dolgozónak. Kérdésem, hogy ilyen esetben kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni?

Kivás vendéglátó bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kivás vendéglátó bt. büfét üzemeltet, teáorszáma 5610. Március 23-ától bezárta a büfét a vírusveszély idejére. Ez az egyedüli tevékenysége. Nem szeretné elküldeni az alkalmazottait, talán a két nyugdíjas szerződését megszüntetné. Milyen költségkímélő lehetőségei vannak? Állásidő, a dolgozók heti 40 órás munkaviszonyának csökkentése, hogy a biztositási jogviszony megmaradjon? Köszönettel!

Állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás Olaszországból szállít alapanyagot gyártáshoz. Sajnos a szállítás akadozik a kialakult helyzet miatt. Ezért nem tudunk folyamatos munkát biztosítani munkavállalóinknak. Előfordul, hogy csak két-három napig nincs alapanyag, ezáltal munka, de akár egy-két hétig is előfordulhat ez a probléma. Kérdésem, hogy amennyiben nem tudunk munkát biztosítani, lehetőségünk van-e díjazás nélküli állásidőt alkalmazni azokra a napokra, amikor nincs alapanyag? Amennyiben igen, van-e időkorlátja ennek a lehetőségnek, és ezeken a napokon biztosítottak a munkavállalók? Köszönöm a segítségüket!

Rizikócsoport foglalkoztatása Kérdés

Termelőcég vagyunk. Egy légtérben kb. 80 fő dolgozik jelenleg. Biztosítjuk az ÁNTSZ által felsorolt feltételeket a biztonságos munkavégzéshez, azonban vannak olyan dolgozóink, akik a rizikócsoportba tartoznak egyéb betegségeik miatt. A kérdés az, hogy részükre el kell-e rendelni, hogy otthon maradjanak, amennyiben igen, kell-e fizetni részükre állásidőre járó bért, vagy ez lehet munkavégzés alóli mentesítés jövedelem nélkül?

Állásidő Kérdés

Több eltérő válaszú cikket olvastam azzal kapcsolatban, hogy ha nem tudunk tovább termelni, mert az alapanyagbeszállítóink bezártak a járvány miatt, vagy a vevőink szintén bezártak, és nincs kinek kiszállítani, akkor ebben az esetben ez állásidő, azonban kell-e fizetni rá alapbért, mivel ez elháríthatatlan külső oknak minősül?

Állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kialakult helyzetre való tekintettel az a kérdésem, ha a munkavállalóknak állásidőt fizetünk egész hónapra, akkor kell-e térítenünk a vidéki bérlet 86 százalékát költségtérítés jogcímén? Válaszát előre is köszönöm.

Koronavírus miatti csökkentett üzemmód – állásidőre díjazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az állásidőre eső díjazás mértéke lehet-e alacsonyabb, mint a távolléti díj? Van-e minimális összeg? Tisztelettel.

Fizetetlen állásidő Kérdés

Ha egy nagykereskedés vevők hiányában "fizetetlen állásidőnek" minősíti ezt az időszakot és csak ügyeleti, csökkentett létszámmal tart nyitva, addig a többi dolgozó, a kialakult "vis major" természeti katasztrófa (a vírus fertőzés ugyebár az) miatt nem dolgozik, mert a munkáltató, a cég nem tud neki munkát adni, ezen időszakra fizetést sem kell adni a munkavállalónak? Kérdésem, hogy ha nem kap a dolgozó fizetést, alapbért sem, akkor biztosan nem kell semmilyen járulékot sem fizetni?

Állásidőre járó bér Kérdés

Tisztelt Adózóna! Hogyan kell eljárni olyan esetben, amikor a munkáltató több műszakos munkarendben, munkaidőkeretben foglalkoztatja a munkavállalókat és egyik munkanapon a szolgáltató karbantartási munkája miatti egésznapos áramszünet kapcsán nem tudnak munkát végezni a dolgozók. Ilyen esetben kiadhat-e jogszerűen szabadságot a munkáltató? Vagy semmiképpen nem lehet szabadságot kiadni és állásidőre járó munkabért kell fizetni? És van-e különbség annak kapcsán, ha ez a nap mondjuk nem hétköznapra esik, hanem hétvégére? Válaszukat előre is köszönjük!

Egészségügyi alkalmatlanság – szabadság, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Ha például lejár a munkavállaló táppénzre való jogosultsága, de a munkavállaló nem munkaképes, és egészségügyileg alkalmatlan a munkaköre ellátására, van mód részére szabadságot kiadni? Álláspontom szerint nem, mivel az Mt. 124. § (1) bekezdés alapján szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra lehet csak kiadni. Amíg a munkaviszony nem szűnik meg, szerintem az állásidőre vonatkozó rendelkezések alkalmazandók. Szíves válaszukat köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pedagógus szabadságának számítása gyed után

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Önkormányzati bevételek

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Telephely az iparűzési adóban

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink