46 találat a(z) áfakötelezettség cimkére

Ingatlan utáni áfa bt. megszűnésekor Cikk

Van-e áfafizetési kötelezettség bt. megszűnésekor ingatlan után? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Sportegyesület Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt sportegyesület alanyi mentes, de kiskereskedelmi tevékenységet szeretne folytatni (tánccipőket értékesítene), akkor ezt a tevékenységet végezheti-e alanyi mentesen? Vagy áfakötelezettséget von maga után? Üdvözlettel: Félpengő Kft.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. saját tulajdonú ingatlanában szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytat. Ingatlan-bérbeadási tevékenysége nem volt eddig, bár a tevékenységi körében már régóta szerepel a 6820 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése. Most kibérelnének tőle egy helyiséget és az udvari részt egy rendezvény megtartására. Be lehet-e jelenteni így év közben, hogy ingatlan bérbeadásra áfakötelezettséget választ, annak ellenére, hogy a tevékenységi körében már régóta szerepel ez a tevékenység, vagy ezt már csak kijavítási kérelemmel lehet kérni? Köszönettel: Némethné T. Krisztina

Nemzetközi jogdíj áfakötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Nemzetközi, amerikai céggel kötött jogdíjra vonatkozó szerződés alapján a magyar fél által, számla ellenében a jogdíjra kifizetett összeg keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget a számlát befogadó részéről ? Köszönöm válaszukat.

Kiválás – áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hozzáértő segítségét szeretném kérni az alábbi témában. Adott egy cég, legyen „A” Kft., amely a lakóingatlanok bérbeadása és értékesítése tekintetében áfakört választott – egyébként negyedéves áfabevalló – és a vásárolt ingatlanokra és felszerelésekre levonta az áfát. Az áfát nem igényelte vissza, hanem görgetendő áfába helyezte. Az „A” Kft.-ből az idei év január 27. napján kiválással létrejött egy másik cég, legyen „B” Kft. A „B” Kft. alanyi adómentességet választott és adómentességet a lakóingatlanok tekintetében. Így az ingatlanok esetében – mivel figyelési időszakon belül változott az áfalevonási státusz – az arányos áfát meg kell fizetni. Ezzel kapcsolatban több kérdésem is felmerült, amelyben kérem a válaszukat: – „A” Kft.-t vagy „B” Kft.-t terheli az áfabevallási és -befizetési kötelezettség? – Amennyiben „B” Kft.-t terheli, a le nem vont áfarész egyéb ráfordításként vagy az ingatlanok bekerülési értékét növeli? – Az „A” Kft.-ben lévő görgetendő áfát miként tudjuk megosztani a két cég között? A NAV-hoz szükséges egy nyilatkozatot tennünk a folyószámla megosztásáról? – Az utólagos kiigazítást mikor kell elvégeznem, azaz mikor kell akár „A” akár „B” Kft.-nek áfát bevallani és megfizetni? Köszönettel várom válaszát, Bakonyi Eszter

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt szakértő! Gazdasági társaság, építésiengedély-köteles lakásokat épített, amelyeket a használatbavételt követően értékesíteni szeretne magánszemélyeknek. Az építéskor a cég a felmerülő áfát visszaigényelte. A társaság ingatlanértékesítés tekintetében nem választotta az áfakötelezettséget, csak a bérbeadásra. Az lenne kérdésünk, hogy amennyiben a lakóingatlanok értékesítése használatbavételt követő 2 évben belül megtörténik, szükséges-e bejelenteni az áfakötelezettség választását, vagy törvényi kötelezettség miatt mindenképpen áfásan kell értékesíteni? Amennyiben bejelentés szükséges, azt év közben egy működő cég megteheti-e, vagy csak év végével van lehetősége?

Munkaerő rendelkezésre bocsátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság az építkezéseken alvállalkozóként építési szerelési tevékenységet, lakatos munkákat végez. Egyes esetekben a fővállalkozó telephelyén, a fővállalkozó eszközeivel a fémlemezek, illetve csövek műhelymunka elvégzésére is vállalkozik. A műhelyben beépítésre előkészített fémtermékeket az építkezéseken be is építi. Van olyan eset, hogy az alvállalkozó munkavállalói kizárólag műhelymunkát végeznek, és az általuk elkészített anyagot nem építik be az építkezéseken? Kérdésem, hogy hogyan kell a fenti szolgáltatások áfafizetési kötelezettségét teljesíteni? Esetünkben beszélhetünk-e munkaerő-kölcsönzésről, ami csak engedély birtokában végezhető tevékenység? A munkaerő rendelkezésre bocsátása milyen esetekben valósul meg, és esetünkben beszélhetünk-e erről? Válaszát előre is köszönöm. Üdv: Bácsi ferencné

Feles bérlet Kérdés

Feles bérletben kapott termény értékesítése során felmerül-e általánosforgalmiadó-kötelezettség, ha belföldi magánszemély (nem adóalany) vagy harmadik országbeli magánszemély a termény eladója? Milyen bizonylat kiállítása és bevallás beadása szükséges az értékesítéskor?

Közösségen belüli szolgáltatás igénybevéte Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatását. Egy hazai székhelyű kft. közösségen belüli szolgáltatást vesz igénybe (légifelvételek készítése) egy angliai székhelyű egyéni vállalkozótól. Az angol illetőségű cég nem rendelkezik közösségi adószámmal, csak egy UTR regisztrációs számmal. A szolgáltatás helye változó, Magyarország, illetve adott esetben Anglia. Hogyan alakul a magyar fél részéről az áfafizetési kötelezettség országonként? Köszönettel!

Kártérítés Kérdés

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó társaság (továbbiakban: társaság) bérlőjével hosszú távú bérleti szerződést kötött. Az ingatlan-bérbeadás tekintetében a társaság az áfakötelezettséget választotta. A bérleti szerződés szerint a bérlő havonta bérleti díjat és üzemeltetési költséget köteles fizetni. A bérleti szerződés futamideje már több éve lejárt, a bérlő azonban nem költözött ki a bérleményből, azt nem szolgáltatta vissza. A felek több éve egyeztetnek az ügy lezárásáról – bírósági per is folyamatban van -, de a társaság semmilyen díjat nem számláz a bérlőnek, és a bérlő semmilyen díjat nem fizet a bérleti szerződés lejárta óta. A bérleti szerződés erre az esetre úgy rendelkezik, hogy amennyiben a bérlő a szerződés lejártakor nem szolgáltatja vissza a bérleményt, abban az esetben minden megkezdett napra a bérleti díj napi összegének a kétszeresét köteles megfizetni. A felek peren kívüli egyezséget kívánnak kötni, amit a bíróság is megerősít. Az egyezség szerint, mivel a bérleti szerződés megszűnt, a bérlő megfizeti több évre visszamenőleg a szerződés lejárta óta elmaradt bérleti díjnak és üzemeltetési költségnek megfelelő összeget, mivel továbbra is használta, használja az ingatlant. Ennek a megfizetett összegnek az áfakötelezettség meghatározásával, számlázásával kapcsolatban kérjük állásfoglalásukat. Véleményünk szerint, mivel a bérlő nem a szerződés rendelkezéseinek megfelelően járt el, ezért jogellenesen kárt okozott, a fizetendő összeg kártérítésnek minősül.

Saját használatú út értékesítésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában lévő belterületi "kivett saját használatú út" besorolásban lévő (tulajdoni lapon ez szerepel) ingatlant értékesít. A kft ingatlanértékesítés esetére áfakötelezettséget választott. Az út építési teleknek minősül-e, és így egyenes adózás alá tartozik az áfa tekintetében, vagy egyéb ingatlanként fordított áfa vonatkozik rá ebben az esetben?

Amerikai ügyvéd szolgáltatásának igénybevétele Kérdés

Cégem Magyarországon bejegyzett, az eva alanya. Amerikában végzett ügyvédi tevékenységért díjat fizet. Van-e teendőm az áfával kapcsolatban, mint külföldi szolgáltatást igénybe vevőnek?

Kft. beolvadása kft.-be Kérdés

Azonos a tulajdonosa a két kft.-nek, az 1. számú kft. – jelentős ingatlanvagyonnal – beolvadna a 2. számú kft.-be. Kérdésem: az ingatlanok után milyen áfa- és illetékfizetési kötelezettség terheli a vállalkozásokat?

Vevőkör-értékesítés, -vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég megvenné egy másik társaság vevőkörét, ezáltal megszabadulna a konkurenciától. A vevőkör-értékesítést, -vásárlást hogyan kell könyvelni, és terheli-e áfakötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm! Glückné

Mikor lehet önellenőrizni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem gazdasági társaság. A NAV áfaellenőrzési osztálya az Art. 87. paragrafus (1) c) alapján egyes adókötelezettségek teljesítésére irányuló ellenőrzést végez ügyfelemnél. Az ellenőrzés során olyan információkat kaptunk, amiből kiderült, hogy egy konkrét gazdasági esemény áfakötelezettségének bevallását kívánják vizsgálni. A vizsgálat során rájöttünk hogy tévesen vallottuk be az ellenőrzés időszaka alatt a befizetendő áfát. A kérdésem arra irányul, hogy ebben a leírt esetben, amikor az ellenőrzés még ebben a szakaszban van – azaz csak az Art. 87. paragrafus (1) c) típusú ellenőrzés, ami az Art. 87. paragrafus (2) alapján nem teremt ellenőrzéssel lezárt időszakot – lehet-e önellenőrzést beadni és korrigálni a hibánkat, amivel elkerülhetnénk az adóbírságot és a késedelmi pótlékot? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink