hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ötven legmagasabb bírság, amit az OMMF kiszabott

  • hvg.hu

A munkaügyi toplista első ötven „helyezettjének” névsorát olvasva megállapítható, hogy a legsúlyosabban szankcionált munkabiztonsági és munkaügyi vétségeket döntően a vidéki telephellyel rendelkező cégek követik el. Az ötven felsorolt vállalat közül mindössze hét budapesti, és az első tíz közé is csak kettő került. Az is megállapítható, hogy az ötvenből 41 cég kft.-ként működik, ám hét részvénytársaság is felkerült a toplistára. Az viszont külön talány, hogyan került a nagyok közé két betéti társaság is. Köztük a budajenői FEZOSZA Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Bt, amelyneka 4,7 milliós bírsággal, amit külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásáért kell fizetnie.

A munkaügyi szakhatóság (OMMF) a tolerancia jegyében azt hirdette: első esetben vagy kisebb mulasztások észlelésekor nem a büntetés, hanem a hibák kijavítása, pótlása a cél, a kétségtelen szabálytalanságokat azonban továbbra is szankcionálják. Nem engedhető meg ugyanis, hogy az előírások kijátszásával jussanak egyes vállalkozók a többiekkel szemben versenyelőnyhöz. A munkaügyi ellenőrök tapasztalatai szerint számos cégvezető esetenként „elfelejti” bejelenteni a dolgozóját, megszerezni a külföldi állampolgárok hatósági engedélyét, megtenni a szükséges óvintézkedéseket, megvásárolni a munkavédelmi eszközöket.

Az Egyesített Feketelista adatai szerint ellenőrzések tanúsága szerint a felkeresett cégek háromnegyedénél találnak kisebb-nagyobb munkaügyi szabálytalanságokat. A munkabiztonság területén sem jobb a helyzet, s különösen az építőiparban, valamint a kereskedelemben és a vendéglátásban sok a szabálytalanság. Ezeket a megállapításokat támasztja alá a feketelista.hu portál legújabb toplistája, amelyet a munkaügyi nyilvántartásból a legnagyobb bírságokkal sújtott 50 cégről állított össze.

Cégek a szégyendobogón

Szám szerint kétségtelenül a munkavédelmi bírság a legtöbb, ötven közül harmincnégy sorolható e kategóriába. A munkaügy körébe tartozó tizenhat bírság között tíz esetben a külföldieket engedély nélkül foglalkoztatottakra szabtak ki. A legmagasabb, csaknem 10 millió forint befizetésére kötelező határozatot is ezért hozta a munkaügyi hatóság a kecskeméti Dr. Faragó és Társai Kereskedelmi Kft. ellenében. A toplista második helyére a Dunakeszin bejegyzett CU Electronics Europe sorolható, neve mellett 7 millió forintos munkavédelmi bírság szerepel. A képzeletbeli szégyendobogó harmadik fokára a dunaújvárosi DARUSÍN Ipari Gyártó, Szerelő és Szolgáltató Kft. állhat; szintén munkavédelmi mulasztás miatt több mint 6 millió forintra bírságolták.

További három céget fejenként ötmillió forint vagy annál nagyobb bírsággal sújtottak. Így a budapesti GENERAL 2003 Építőipari és Kereskedelmi Kft.-t, ahol külföldi állampolgárokat foglalkoztattak engedély nélkül, és az ugyancsak fővárosi Magyar Aszfalt Kft.-t, illetve a Jász-Plasztik Kft.-t, mindkét cégnél munkavédelmi hiányosságok miatt büntettek. Négymillió forint vagy annál nagyobb bírság szerepel további hat cég neve mellett, és az ötvenedik is eléri a milliós összeget. Nincs olyan országrész, amely kimaradna a listáról, legtöbbször – négyszer is – Pécs neve olvasható, de olyan kis települések is leteszik „névjegyüket”, mint például Ibrány, Teskánd, Demecser vagy Jászalsószentgyörgy.

Az „örökranglista”

Ezek az utóbbi egy év adatai. A vétségek fennálló „rekordjait” szerencsére nem sikerült megdönteni. Ezt – összeg szerint – a mai napig a budapesti Power+B 2007 Munkaerő-közvetítő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. tartja, összesen 70,6 millió forintra bírságolták külföldiek engedély nélküli foglalkoztatása miatt. Hasonló vétségért szabtak ki 60 milliós bírságot az ING Magyarország Ingatlanfejlesztőre. A viszneki TO-RO Vendéglátó Kereskedelmi Kft. 46 milliós bírságolásával a kétes értékű harmadik helyet foglalja el.
Ami pedig az elmarasztalások számát illeti: behozhatatlanul vezet a Budapesten bejegyzett Őrjárat 07 Vagyonvédelmi Szolgáltató Kft., vele szemben összesen huszonegyszer hoztak elmarasztaló határozatot a munkabiztonsági és munkaügyi felügyelők.

„Életrajza” adóvégrehajtással, adószám-felfüggesztéssel, végelszámolással, végül felszámolással folytatódott. A legtöbbször megbírságolt cégek „örökranglistáján” a KRIVI Építőipari Szolgáltató Kft. foglalja el a második helyet; munkavédelmi és munkaügyi szabálytalanságokért összesen tizenhatszor büntették, amíg elérkezett a felszámolás szakaszába. Ne maradjon ki a harmadikként számon tartott „Delta-Szil” Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. sem, ahol tizenöt alkalommal hoztak elmarasztaló határozatot a munkaügyi ellenőrök. Adóvégrehajtás és adószám-felfüggesztést követően itt a végelszámolásnál tartanak. Cégnevek, számok a feketelista.hu portálon. Példák, cégtörténetek, üzletemberek számára hasznos, tanulságos olvasmány.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink