hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veres: kormányzati nem a 22 százalékos áfára

  • MTI

Bár az adótörvények módosítása között szavazástechnikai okból a kormány támogatási listáján szerepel az MDF által javasolt áfaemelés 20 százalékról 22 százalékra, a kormánytagok nemmel fognak szavazni - jelentette be Veres János pénzügyminiszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.

Az adótörvények jövő keddi szavazásakor a kormány két már ismert változtatást támogat: az osztalékadó csökkentését 35 százalékról 25 százalékra, illetve a cégautó adót, amely szerint 1.600 köbcentiig 7.500 forint, fölötte 15 ezer forint a havi adóteher - mondta a pénzügyminiszter.

Az MDF által javasolt módosításról - amely szerint a személyi jövedelemadó sávhatára 1,7 millió forintról 2,2 millióra növekedne és megszűnne az örökösödési adó, amelynek ellentételeként a 20 százalékos áfa 22 százalékra emelkedne - több lépésben szavaz majd az Országgyűlés, elsőként az áfa-emelésről, amit a kormánytagok nem szavaznak meg - jelezte Veres János. Hozzátette: az áfa-emelés 1,4 százalékkal emelné jövőre az inflációt. Magyarázatként a pénzügyminiszter elmondta: "a változtatások nyomán olyan negatív réteghatások érvényesülnének, amelyeket nem biztos, hogy ilyen előkészítéssel szabad, érdemes és meg kellene hozni".

A pénzügyminiszter érzékeltette azt is, hogy ha megvalósul az áfa-, illetve az szja-sávhatár emelése, akkor a tárca nem lát lehetőséget arra, hogy a későbbiekben forrást teremtsen az adórendszer szükséges, és az OÉT oldalai által is támogatott változtatásokra, azaz az élőmunka járulékainak csökkentésére illetve a négyszázalékos különadó megszüntetésére vagy mérséklésére. A költségvetés a 2 százalékos áfaemelés nyomán nettó 150 milliárd forintos többletbevételhez jutna, az szja-sávhatár változatása közel 100 milliárd forint, az örökösödési adó eltörlés 20 milliárd forint bevételkiesést jelentene.

Az MDF javaslattal kapcsolatban a munkaadói oldalnak nincs egységes álláspontja, a munkavállalói oldal nem támogatja, amelyhez Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke hozzátette, hogy az MDF javaslat nem válthatja ki a szakszervezetek bérajánlását.

Az MDF javaslatát egy elemként lehet beépíteni az adórendszer átalakításának csomagjába, amelyről már az OÉT fórumán is viszonylag egységes álláspont alakult ki, de a csomag összes elemének összerendezése, a szükséges források megteremtésével együtt még több hónapot vehet igénybe - érvelt Veres János.

A pénzügyminiszter a munkaadói oldal kérdésére részletezte az Országgyűlés gazdasági bizottsága által támogatott, az off-shore cégek hazatelepülése esetén igénybe vehető adókönnyítési javaslatot.

"Csak legálisan, hivatalosan, Magyarországról máshová történt befektetésből Magyarországra legálisan, hivatalosan, adózottan visszajött pénz esetén vehető igénybe az adókedvezmény, ha azt a társaság állampapírba fekteti" - közölte Veres János. Az állampapír kereslet növelése érdekében a kormány elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az örökösödési illeték hatálya alól kivegye az állampapírba elhelyezett vagyont - tette hozzá.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink