hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A belgák és a hollandok is elfelejthetik az adócsökkentést

  • MTI

Nem várható adócsökkentés Hollandiában jövőre a nemzetközi gazdasági válság hatásaival együtt sem, míg Belgiumban a repülőjegy árába épített adót tervezték, ettől azonban elállt a kormány.

Mindkét nyugat-európai államban a közelmúlt választási éveihez kapcsolódva történtek változások az adórendszeren, ezért jelenleg nagyobb módosításon nem is gondolkodtak.

Belgiumban - még a válság előtt - szó volt a Robin Hood-adó esetleges bevezetéséről, illetve a repülőjegyek árába épített különadóról, de az előbbiről nincs döntés, az utóbbit pedig az érintett szféra és a közvélemény nyomására egyelőre nem valósították meg.

Hollandiában jövőre várhatóan valamelyest csökken az örökösödési adó mértéke, de ennek nincs köze a pénzügyi válsághoz, régebbi terv, ráadásul csekélyke állami bevételt érint.

Egyes gazdasági szereplők, például a kisvállalkozói szövetség a válságra hivatkozva fellépett az adócsökkentés mellett a befektetések ösztönzésének érdekében. A kormány egyelőre elzárkózott ettől, de jelezte, hogy a cégköltségek csökkentésén dolgozik.

Különösen Belgium a legnagyobb adóterhelést kiszabó európai uniós országok közé tartozik. Az ötkulcsos személyi jövedelmi adó 25-50 százalékig terjed, bevételtől függően. Előbbit 7560 euró alatt, utóbbit nem egészen 33 ezer euró fölötti jövedelem esetében kell fizetni.

A társasági adó 34 százalék, kisebb profitú cégeknél 25 százalék. Az adót bizonyos esetekben 3,5-4 százalékkal csökkenteni lehet, de a változtatás - amelyről tavaly óta van külön törvény - nem függ a pénzügyi válságtól.

Hollandiában a természetes személyek jövedelmét megkülönböztetik aszerint, hogy milyen forrásból származik. Négykulcsos a jövedelemadó, 2,5 százaléktól 52 százalékig, de az alsó kulcsokat31,5 százalékos tb-fizetési kötelezettséggel toldják meg.

Az áfa fő kulcsa 19 százalék, míg a nyereségadó 10-25,5 százalékos. A nyereségből korábbi évek veszteségei leírhatók, ennek jelentősége lehet a mostani válság idején.

Az örökösödési adó jelenleg az érintett ingatlan értékének függvényében 5-68 százalék. Többféle környezet adót is alkalmaznak, valamint ingatlanadót, továbbá ajándék- és 29 százalék szerencsejátéknyeremény-adót.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Second hand bolt árukészlete adományból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Tőkeleszállítás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink