hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat

  • adozona.hu

Sokáig úgy tűnt, az állampapírok legyőzhetetlenekké váltak a kockázatmentes befektetések piacán, mert nincs, ami megelőzze őket. Ehhez képest a csökkenő infláció alaposan átrendezte a viszonyokat. A befektetők számára a már legyőzöttnek hitt bankbetétek újra alternatívává váltak – vélik a BiztosDöntés.hu szakértői.

A kormány csúcsra járatta a 2014 óta egyengetett lakossági állampapír stratégiáját, aminek az lett az eredménye, hogy a bankbetétek törvényi erővel maradtak le a lakossági állampapírokhoz képest. A 2019-ben kamatadómentessé tett állampapírok 2023-ban nem kapták meg a kamatot érintő szociális hozzájárulást sem, miközben a bankbetéteknél a két adónem a kamat 28 százalékát veszi el a betétesektől.

A bankbetétek „futottak még” kategóriába kerülése egyértelművé tette a bankok számára, hogy nem itt kell felvenni a versenyt az állammal, így csak néhány bank küzdött a piacelsőségért. Mindezt jól mutatta, hogy még a vágtató infláció időszakában sem hagyták el a lekötött betéti kamatszintek az évi 0,1 százalékos mértéket, ami egyértelmű pénzromlást jelentett a betéteseknek.

Ahogy szelídült az infláció, a bankbetétek kamatának iránytűjéül szolgáló jegybanki alapkamat újra összemérhetővé vált az általános pénzromlás mértékével – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ennek hatására pedig növekedésnek indultak a bankbetétek kamatai is, sőt, új bankok is beszálltak a ringbe. Mindez elsősorban a betétesek számára kedvező változásokat indított el, melyek mára be is értek.

Csökkenni fognak a kamatok, most érdemes befektetni

Jelenleg hosszú távra a legkedvezőbb fix kamatot a Fix Magyar Állampapír (FixMÁP) ígéri, mely 3 évre évi 7 százalékos kamatot fial.

A jegybanki alapkamat 2024. február 28. óta 9 százalék, azonban még ennél magasabb kamatozású bankbetéteket is találunk a piacon. Fontos azonban kihangsúlyozni, hogy ezek az ajánlatok rövid távra szólnak, és jelenleg nem lehet előre látni, hogy meddig tart ki a bankbetétek lendülete, mint ahogy azt sem, meddig bírja tartani ezt a kamatszintet a FixMÁP.

Bár a már megvásárolt állampapírok megtartják a kamatszintjüket a futamidő végéig, a későbbiekben megjelenő új állampapír sorozatok kamatszintje az inflációval arányosan várhatóan csökkenni fog, mint ahogy a bankbetéteknél is kamatcsökkenés várható.

A bankbetétek most viszont valóban imponáló kamatokkal csábítják a betéteseket. Annak ellenére, hogy a kormány megoldotta, hogy Ügyfélkapun keresztül az otthonról is meg lehessen nyitni az állami értékpapírszámlát, a konzervatívabb befektetők értékelhetik a lekötött betétekben, hogy nincs szükség hozzájuk értékpapírszámlára.

Ezekkel a lekötött betétekkel versenyeznek a bankok

A K&H Banknál bármely lakossági bankszámlás ügyfélnek lehet K&H rajt betétje, aki már legalább 6 hónapja nyitotta meg a bankszámláját. A konstrukcióba 500 000 forinttól lehet befektetni 90 napra évi fix 12 százalékos kamatért, a számlára érkezett új pénzből.

Az MBH Banknál 6 hónapra évi fix 10 százalékos betétkamatot kapnak a prémium ügyfelek már 100 000 forinttól az Akciós Prémium Betétben, ha új pénzt kötnek le. A kamat évi fix 11 százalékos akkor, ha a betétes a bankcsoportnál összesen legalább 50 millió forint személyes megtakarítási összvagyonnal rendelkezik.

A Gránit Banknál évi 7,25 százalékot fial már 50 000 forinttól a Gránit KamatMax Plusz betét 13 hónapon át, de ez egy változó kamatozású konstrukciót takar, mely a jegybanki alapkamatot követi. Itt nem szükséges új pénz elhelyezése, de aktivált betéti kártya viszont igen.

A fix kamatot nyújtó lekötések közül 6 hónapra a Gránit KamatMax betét kínál évi 6,75 százalékot szintén 50 000 forinttól, azonban itt feltétel havonta legalább 20 000 forint összértékű sikeres vásárlás a bankkártyával a teljes betétlekötési idő alatt.

Három hónapra a Gránit eBank betét hozza a legmagasabb kamatot, mely évi 7 százalékot takar már 50 000 forinttól. A magas kamat feltétele új pénz és teljes körűen aktivált eBank (mobilapplikációs) szolgáltatás.

A MagNet Bank egy egyedülálló konstrukciót dobott piacra nemrég. A kizárólag új ügyfeleknek, 500 000 forinttól nyitható Hello Betét abban különleges, hogy a kamaton felül bónusz összeget is fizet a betéteseknek, melyre a kamatadó és a szociális hozzájárulási adó nem vonatkozik, személyi jövedelemadót pedig nem kell utána fizetni. A 6 hónapra évi 5,25 százalékos kamatot fizető lekötésre a lekötött betét összegétől függően 7 500 – 150 000 forintos bónusz összeg jár.

A lekötött betétek kamatait minden felsorolt konstrukció esetében 15 százalékos személyi jövedelemadó (kamatadó) és 13 százalékos szociális hozzájárulási adó terheli.

Azok a betétek, melyek Tartós Befektetési Számlára helyezhetőek, 5 teljes, pénzkivétel nélküli naptári év után mentesülnek a kamatadó alól, a szociális hozzájárulási adó alól pedig azonnal.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Second hand bolt árukészlete adományból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Tőkeleszállítás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink