hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzemanyag-ellátás: azonnali intézkedéseket sürget a MOSZ

  • OS

Van egy ősrégi vicc, így szól: „Mi a magyar gazda öt ellensége? A négy évszak és a mindenkori kormány.” Soha ilyen aktualitása nem volt ennek a viccnek. Ezzel a felütéssel kezdi az Országos Sajtószolgálathoz eljutatott közleményét a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ).

A téli csapadékhiányt rendkívül súlyos tavaszi aszály követi. A mezőgazdasági termelés költségei elszabadultak. (3-5-szörösére drágult az energia és műtrágya ára és árrobbanás következett be a gép- és gépalkatrészeknél is.) A mezőgazdasági felvásárlási árak ezzel nem tartanak lépést – olvasható a MOSZ közleményében. Mindezek idáig objektív folyamatok. Viszont semmiképpen nem tekinthetők sem objektívnek, sem gazdabarátnak a kormányzat elmúlt időszaki intézkedései – hangsúlyozza a közlemény.

Az üzemanyag-ellátás legnagyobb kárvallottjai a szövetség szerint a mezőgazdasági termelők. Mondván: míg a benzinkutaknál a gázolaj ára 480 Ft/liter, addig azok a gazdák, gazdálkodók, akik közvetlen üzemanyag beszállítótól szerzik be a gázolajat napi árat, 600-700 forintot kötelesek fizetni literenként. Ha egyáltalán kapnak.

A MOL logisztikai gondokra hivatkozva ezeket a megrendelőket nem szolgálja ki. Több gazdaságban emiatt már le is álltak a tavaszi munkák – hívja fel a figyelmet a MOSZ. Hozzátéve: a mezőgazdaság nem olyan üzem ahol, amit ma nem végeznek el, elvégezhető majd három hét múlva. Ez az intézkedés egyértelműen és súlyosan veszélyezteti Magyarország élelmiszerellátás biztonságát.

Persze, a laikus olvasó mondhatná, hogy tankoljanak a benzinkutaknál. Ez azonban lehetetlen. Nem véletlen, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj 90 százaléka a nagykereskedelmen keresztül jut a felhasználóhoz. A mezőgazdasági gépek egy része (például állattenyésztési gépek) ki sem mehetnek a közutakra. Falusi kút sincs mindenhol. Ahol van is, a jelentkező többletigényt ott sem tudják kiszolgálni.

A MOSZ felhívja az illetékeseket – a kormányt és a MOL-t –, hogy a problémát soron kívül rendezzék, és a termelők soron kívül juthassanak – hatósági áron – gázolajhoz.

Ha erre nem kerül sor – és a gazdák nem tudnak dolgozni a földeken – még az is előfordulhat, hogy a napokban bevezetett, jelen körülmények között értelmetlen gabonaexport-stop is értelmet nyer, tényleg gabonahiány alakul ki.

A MOSZ szerint azonnali intézkedésre van szükség.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink