hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tovább szigorodtak a jótállás szabályai

  • adozona.hu

A vállalkozások önként vállalt jótállás esetén is jogszabályban rögzített eljárási szabályokat kötelesek követni egy közelmúltbeli jogszabály-módosítás alapján. A változással ismételten erősödött a fogyasztók pozíciója a vállalkozásokkal szemben – mutat rá Dr. Őze Péter, a Maráczi, Fellegi és Társai Ügyvédi Iroda partnere.

Ha fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés esetén a vállalkozás az eladott ingó dologra önként jótállást vállal, akkor az ezzel kapcsolatos igényeket 2023.06.08-tól a 19/2014. NGM-rendelet előírásai szerint kell kivizsgálni.

Mit jelent ez a vállalkozások számára a gyakorlatban?

A vállalkozás jegyzőkönyvet köteles felvenni a bejelentetti önkéntes jótállási igényről. A jegyzőkönyvnek formailag meg kell felelnie az NGM-rendelet előírásainak.

A jegyzőkönyv megőrzési ideje 3 év, kérésre azt a vállalkozás köteles bemutatni az ellenőrző hatóságnak.

A vállalkozás kivizsgálásra átvételi elismervény ellenében vehet át terméket, amelynek formailag meg kell felelnie az NGM-rendelet előírásainak.

Ha a jótállási igény megítéléséhez szükséges, akkor a vállalkozás szakvéleményt köteles beszerezni. A szakvéleménynek formailag meg kell felelnie az NGM-rendelet előírásainak.

A vállalkozás 5 munkanapon belül köteles álláspontjáról értesíteni a fogyasztót.

A vállalkozásnak törekednie kell a hibás ingó dolog 15 napon belüli kijavítására vagy kicserélésére. Ha ez nem lehetséges, akkor vállalkozás a kijavítás vagy a csere várható időpontjáról köteles tájékoztatni a fogyasztót.

Ha a fogyasztó a jótállási nyilatkozaton feltüntetett, vele szerződéses kapcsolatban nem álló javítószolgálattal szemben kíván érvényesíteni jótállási igényt, a javítószolgálat erről, valamint a javítás elvégzéséről vagy annak esetleges akadályáról köteles értesíteni a vállalkozást.

Mi indokolta a módosítást?

Az NGM-rendelet eddig kizárólag a jogszabályon alapuló jótállásra vonatkozott, tehát az önként vállalt jótállási igények kivizsgálása rugalmasabban lefolytatható volt. A módosítást elrendelő jogszabály indokolása szerint: „a módosítás a fogyasztók védelmét szolgálja azáltal, hogy a jótállás alapján érvényesíthető igények intézése során kötelező és önként vállalt jótállás esetében egységes eljárási garanciák fognak érvényesülni”.

Az önként vállalt jótállás szabályai 2022.01.01-jével szigorodtak – ennek mintegy folytatásának tekinthetők a fenti változtatások.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink