hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több adót fizetett a lakosság és nőttek a cégek terhei is

  • adozona.hu

Személyi jövedelemadóból, társasági adóból, általános forgalmi adóból, jövedéki adóból és pénzügyi tranzakciós illetékből is többet fizettek az év első hét hónapjában az adózók, mint tavaly ilyenkor – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kormányzati portálon közzétett adataiból.

Társasági adóból a központi költségvetésben az év első hét hónapjában 159,4 milliárd forint bevétel keletkezett, ami az előző év azonos időszaka értékének 137,2 százaléka. A magasabb összeg hátterében a 2014. évi előlegkötelezettségek bázisévinél nagyobb szintje, valamint a március havi egyszeri hitelintézeti hozzájárulás befizetése áll – írja az NGM.

A hitelintézeti járadék jogcímen a központi költségvetésben július végéig 9,2 milliárd forint bevétel realizálódott, amely teljesítés 1,4 milliárd forinttal haladta meg a 2013. év azonos időszakában befolyt bevételt.

A cégautó-adóból július végéig 22,3 milliárd forint bevétel teljesült, mely a 2013. év azonos időszakának értékénél 1,3 milliárd forinttal alacsonyabb. A csökkenés hátterében a cégautó-állomány átrendeződése áll.

Az energiaellátók jövedelemadója címén az év első hét hónapjában a központi költségvetésben 4,3 milliárd forint kiutalás keletkezett, mely összeg a május havi elszámoláshoz kötődő visszaigénylésekre vezethető vissza.

Az egyszerűsített vállalkozói adóból az év I-VII. hónapjában 46,6 milliárd forint bevétel teljesült. E bevétel 13,4 százalékkal maradt el a 2013. év azonos időszakának értékétől, aminek a hátterében az eva hatálya alá tartozó adózók számának egy év alatt bekövetkezett csökkenése áll.

Az energiaadóból 9,3 milliárd forint bevétele származott a központi költségvetésnek az év első hét hónapjában, amely az előző év azonos időszakának értékétől 2,0 milliárd forinttal maradt el. A kisebb bevétel hátterében a befizetések 2,9 milliárd forintos elmaradása áll, mely az enyhe tél miatti földgáz-, illetve villamosenergia-felhasználás csökkenésének eredménye.

A környezetterhelési díj mérlegsoron – a jóváírások és terhelések egyenlegeként – az I-VII. havi adatok alapján 2,8 milliárd forint bevétel keletkezett, amely az előző év azonos időszakának az értékétől 0,8 milliárd forinttal maradt el.

A bányajáradék címén július végéig 38,7 milliárd forint bevétele keletkezett a központi költségvetésnek. A 2013. évi adatokhoz képest, 1,0 milliárd forinttal volt magasabb a befizetés.

A játékadóból az év első hét hónapjában 19,6 milliárd forint bevétele származott a központi költségvetésnek, amely 2,1 milliárd forinttal magasabb a 2013. év azonos időszakának befizetésénél.

Az egyéb befizetések mérlegsoron július végéig 13,9 milliárd forint volt a bevétel, ami az egy évvel korábbi, 11,0 milliárd összegű bevételt 2,9 milliárd forinttal meghaladja. Ezen a mérlegsoron a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által beszedett bírság- és pótlékbevételek szerepelnek.

Az egyéb központosított bevételekből az első hét hónapban összesen 190,1 milliárd forint bevétel teljesült, amely több mint 90 milliárd forinttal magasabb az előző évhez képest. E bevételek között jelennek meg az elektronikus útdíjból származó bevételek, a hulladéklerakási járulékok, a korkedvezmény-biztosítási járulékból származó bevételek (mely 2013-ig a Nyugdíjbiztosítási Alapnál jelentkezett), valamint a rehabilitációs hozzájárulásból, a környezetvédelmi termékdíjakból és a különféle bírságokból származó bevételek is. A többlet elsősorban a tavaly július elsejével bevezetett elektronikus útdíjjal magyarázható.

A pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadója soron július végéig 74,2 milliárd forint bevétel keletkezett, amely 2,8 milliárd forinttal több a 2013. év azonos időszakának befizetésénél. A bázisévhez viszonyított többletbevétel hátterében elsősorban a magasabb bevallott kötelezettség, másodsorban a visszaigénylések alacsonyabb szintje áll.

A szintén 2010-ben bevezetett egyes ágazatokat terhelő különadóból 2014. I-VII. hónapjában 0,9 milliárd forint kiutalás történt. 2013. január 1-jétől az adónem megszűnt, de az áthúzódó pénzforgalmi hatás miatt még jelentkezett kiutalás.

A kisadózók tételes adója mérlegsoron július végéig 23,7 milliárd forint bevétel teljesült, ami az egy évvel korábbi, 14,2 milliárd forint összegű bevételt 9,5 milliárd forinttal meghaladja. Az eltérés oka egyrészt az, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett adófizetési kötelezettség, másrészt a bázishoz képest emelkedett az adóalanyok száma is.

A kisvállalati adó jogcímen az év első hét hónapjában 8,1 milliárd forint bevétel realizálódott, ami az előző év azonos időszakát 2,5 milliárd forinttal haladta meg. Az eltérés fő oka, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett fizetési kötelezettség, másrészt a 2014. évi adóelőlegek szintje a bázisévinél magasabb lett.

A közműadó mérlegsoron július végéig 27,6 milliárd forint bevétel teljesült, ami az előző év azonos időszakát 1,1 milliárd forinttal haladta meg.

Az év első hét hónapjában az általános forgalmi adóból 1627,8 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 101,6 milliárd forinttal haladta meg. A befizetések 9,0 százalékkal, míg a kiutalások 12,1 százalékkal magasabban alakultak az előző évinél. A belföldi befizetések növekedése jellemzően a kereskedelmi és a gépjármű-javítási szektorhoz köthető, azonban a feldolgozóipar befizetései is dinamikusan emelkedtek. A kiutalások növekedésének hátterében elsősorban az elmúlt év végén megélénkült export- és ipari konjunktúra áll, melynek következtében a magasabb befizetéseket magasabb kiutalások kísérték.

A jövedéki adóból származó bevétel az év első hét hónapjában 502,2 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbi bevételnél 11,0 milliárd forinttal, 2,2 százalékkal magasabb. Az üzemanyagok esetében 281,0 milliárd forint jövedékiadó-bevétel keletkezett, amely 23,1 milliárd forinttal magasabb a bázisidőszaki bevételnél. A befizetések emelkedését a gázolaj-, valamint a benzinforgalom bázisévhez mért növekedése magyarázza. Ennek hátterében nagyrészt a bázishoz képest kedvezőbb időjárás és fuvarozási teljesítmények állhatnak. A dohánygyártmányok jövedéki adója (169,2 milliárd forint) 17,5 milliárd forinttal volt alacsonyabb a tavalyi év bevételénél. Az alacsonyabb adóbevételt az NGM szerint a fogyasztás csökkenése, illetve a piaci szerkezet átrendeződése (cigarettáról a fogyasztási dohányra való forgalomátterelődés) miatti adóalap-csökkenés indokolja. A szeszesitaloknál és egyéb termékeknél 52,0 milliárd forint összegű teljesítés történt, amely 5,5 milliárd forinttal több a bázisidőszaki összegnél. A magasabb adóbevétel az alkoholforgalom emelkedése magyarázza.

A regisztrációs adóból az év első hét hónapjában 10,9 milliárd forintos bevétele keletkezett a költségvetésnek, mely 125,3 százaléka a tavalyi év azonos időszaka teljesítésének. A növekedés hátterében a használt és új gépjárművek forgalomba helyezésének növekedése áll.

A távközlési adóból július végéig 32,6 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 7,6 milliárd forinttal haladta meg. A növekedés hátterében az adóváltozás hatása áll.

A pénzügyi tranzakciós illeték mérlegsoron a költségvetésnek az év első hét hónapjában 161,4 milliárd forint bevétele keletkezett, ami az előző év azonos időszakát 79,6 milliárd forinttal haladta meg. A növekedés hátterének oka egyrészt az, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett adófizetési kötelezettség, másrészt 2013 augusztusától az illeték mértéke emelkedett, továbbá a készpénzfelvétel esetén megszűnt a tranzakciónként fizetendő 6000 forintos felső határ is.

A biztosítási adóból július végéig 17,0 milliárd forint bevétel keletkezett, amely 2,1 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbi összegnél. A növekedés hátterének oka, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett adófizetési kötelezettség. Az adónem 2013. január 1-jétől a – biztosítókat is terhelő – pénzügyi intézmények különadóját és a tűzvédelmi hozzájárulást váltotta ki.

A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év I-VII. hónapjában 929,3 milliárd forint volt, ami a 988,0 milliárd forintos bruttó befizetés és az 58,7 milliárd forintos kiutalás egyenlegeként képződött. Ez a bevétel 50,3 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbi összegnél. Az előző év azonos időszakához képest a befizetések 48,6 milliárd forinttal (5,2 százalékkal) nőttek, míg a kiutalások 1,7 milliárd forinttal (2,8 százalékkal) csökkentek. A bázisidőszaktól való eltérést a magasabb bérkiáramlás miatti befizetés-növekedéssel indokolta az NGM.

Az illetékbefizetések – a 2013. év első hét havi bevételéhez viszonyítva 12,9 százalékkal, 7,9 milliárd forinttal magasabb – összege 69,3 milliárd forintot tett ki. A jelentősebb illetékbevétel hátterében az előző év azonos időszakához viszonyított nagyobb összegű befizetés áll.

A gépjárműadóból július végéig 22,8 milliárd forint bevétele keletkezett a központi költségvetésnek. Az önkormányzati feladatok és azok ellátását biztosító források szabályozásának változása eredményeként az önkormányzatok által beszedett gépjárműadó 60 százalékát átutalják a központi költségvetésbe.

A jövedéki adóból származó bevétel az év első hét hónapjában 502,2 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbi bevételnél 11,0 milliárd forinttal, 2,2%-kal magasabb. Az üzemanyagok esetében 281,0 milliárd forint jövedékiadó-bevétel keletkezett, amely 23,1 milliárd forinttal magasabb a bázisidőszaki bevételnél. A befizetések emelkedését a gázolaj-, valamint a benzinforgalom bázisévhez mért növekedése magyarázza. Ennek hátterében nagyrészt a bázishoz képest kedvezőbb időjárás és fuvarozási teljesítmények állhatnak. A dohánygyártmányok jövedéki adója (169,2 milliárd forint) 17,5 milliárd forinttal volt alacsonyabb a tavalyi év bevételénél. Az alacsonyabb adóbevétel a fogyasztás csökkenése, illetve a piaci szerkezet átrendeződése (cigarettáról a fogyasztási dohányra való forgalomátterelődés) miatti adóalap-csökkenés indokolja. A szeszesitaloknál és egyéb termékeknél 52,0 milliárd forint összegű teljesítés történt, amely 5,5 milliárd forinttal több a bázisidőszaki összegnél. A magasabb adóbevétel az alkoholforgalom emelkedésének köszönhető.

A regisztrációs adóból az év első hét hónapjában 10,9 milliárd forintos bevétele keletkezett a költségvetésnek, mely 125,3 százaléka a tavalyi év azonos időszaka teljesítésének. A növekedés hátterében a használt és új gépjárművek forgalomba helyezésének növekedése áll.

A távközlési adóból július végéig 32,6 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 7,6 milliárd forinttal haladta meg. A növekedés hátterében az adóváltozás hatása áll.

A pénzügyi tranzakciós illeték mérlegsoron a költségvetésnek az év első hét hónapjában 161,4 milliárd forint bevétele keletkezett, ami az előző év azonos időszakát 79,6 milliárd forinttal haladta meg. A növekedés hátterének oka egyrészt az, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett adófizetési kötelezettség, másrészt 2013. augusztusától az illeték mértéke emelkedett, továbbá a készpénzfelvétel esetén megszűnt a tranzakciónként fizetendő 6000 forintos felső határ is.

A biztosítási adóból július végéig 17,0 milliárd forint bevétel keletkezett, amely 2,1 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbi összegnél. A növekedés hátterének oka, hogy a 2013 januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett adófizetési kötelezettség. Az adónem 2013. január 1-jétől a – biztosítókat is terhelő – pénzügyi intézmények különadóját és a tűzvédelmi hozzájárulást váltotta ki.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink