hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Őstermelők, őcsg-k figyelem! Fontos változások 2022-re

  • Lepsényi Mária adószakértő

Változtak, illetve átrendeződtek 2022. január 1-jétől az őstermelői tevékenység folytatását és jövedelemszámítását befolyásoló szabályok. Részletezzük, hogy az új rendelkezések szerint mi számít őstermelői, illetve kiegészítő tevékenységnek, ki lehet tagja a családi gazdaságnak, mennyi az adómentes bevétel, továbbá hogyan kell elszámolnia az őstermelővé váló egyéni vállalkozónak.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 3. § 85. pontja alapján mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó bevételnek a családi gazdaságokról szóló törvény szerinti őstermelői tevékenységből származó bevétel minősül, azzal, hogy nem tekinthető őstermelői tevékenységből származó bevételnek a kiegészítő őstermelői tevékenység (a továbbiakban: kiegészítő tevékenység), bevétele, ha annak mértéke – több kiegészítő tevékenység esetében együttesen számítva – a családi gazdaságokról szóló törvény szerinti bevételi arányt meghaladja, továbbá azzal, hogy amennyiben a kiegészítő tevékenység, tevékenységek bevétele az említett bevételi arányt meghaladja, a kiegészítő tevékenységből származó teljes bevételre az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok alkalmazandók.

Az őstermelőkről további cikkeket itt, az őcsg-kről pedig itt olvashat!

A családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény (továbbiakban: Csg. törvény) 2. §-ában több fogalom megváltozott, illetve átkerült e §-ba a földforgalmi törvényből (2013. évi CXXII. törvény) 2022. január elsejétől. Az új fogalmak érintik az őstermelői tevékenység folytatását és a jövedelemszámítást is.

Mező-, erdőgazdasági tevékenységnek a földforgalmi törvény 5. § 18. pontjában meghatározott mező-, erdőgazdasági tevékenység mellett az e tevékenységből származó termékfeldolgozás is annak minősül, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben [52/2010 FVM rendelet] meghatározott mennyiséget. Ez azt jelenti, hogy a saját gazdaságban termett sárgabarackból főzött lekvár is mezőgazdasági (őstermelői) tevékenységnek minősül. (A földforgalmi törvényben megmaradt a kiegészítő tevékenység fogalma, de adóztatás szempontjából a Csg. törvény szerinti fogalom az irányadó.)

Őstermelői tevékenységnek a továbbiakban az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenység, valamint kiegészítő őstermelői tevékenység minősül.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy mit jelent a kiegészítő őstermelői tevékenység, kikkel bővült a családi gazdaság tagjainak köre, továbbá hogyan módosultak a bevételi és az adómentességi értékhatárok!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Osztalék utáni szocho számítása

Széles Imre

tb-szakértő

Szakképzési munkaszerződés munkabére

Széles Imre

tb-szakértő

Ellátás nélküli betegállomány

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink