hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katasztrófavédelmi hozzájárulás: adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül

  • adozona.hu

Összefoglaljuk a 2012-től bevezetett katasztrófavédelmi hozzájárulással és a meghatározott összetételű és menynyiségű,veszélyes anyaggal foglalkozó üzemekre vonatkozó üzemazonosítási kötelezettséggel kapcsolatos legfontosabb rendelkezéseket.

Katasztrófavédelmi hozzájárulás fizetésére kötelezettek a veszélyes anyagok, áruk tárolását, gyártását, feldolgozását és szállítását végző vállalkozások.

Mentesülnek a fizetési kötelezettség alól azon gazdálkodó szervezetek, amelyek:

- a veszélyes áru tárolását kizárólag közvetlenül a lakosság részére történő kiskereskedelmi forgalmazáshoz, illetve lakossági szolgáltatás nyújtásához kapcsolódóan végzik, továbbá
- azon vállalkozások, amelyeknél az elmúlt évben a nettó árbevétel éves szinten az 50 millió forintot nem haladta meg,
- azon a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény alapján üzemeltetőnek minősülő terméket előállító vállalkozások, ahol a veszélyes anyag a termékkel nem érintkezik vagy annak előállításához nem szükséges.

A katasztrófavédelmi hozzájárulás mértéke

A katasztrófavédelmi hozzájárulás mértéke a törvényben meghatározott szempontok szerinti veszélyes tevékenységgel, egyes esetekben a veszélyes áru értékesítésével, tárolás esetén tárolási szolgáltatással összefüggésben keletkezett jövedéki adó ás energiaadó összegével csökkentett éves nettó árbevételhez, illetve üzemeltetőnek nem minősülő veszélyes árut feldolgozó esetén a felhasznált veszélyes áru nettó értékéhez igazodóan, annak 0,1%-a - olvasható a tudnivalókaz összefoglaló LeitnerLeitner hírlevelében

A bejelentés módja

Amennyiben katasztrófavédelmi hozzájárulás fizetésére kötelezettekké válnak, abban az esetben bejelentést kell tenniük az illetékes katasztrófavédelmi szervhez. Az ehhez szükséges formanyomtatvány itt érhető el elektronikusan

A bejelentést követően június 30-ig nyilatkozni kell a tavalyi adatok alapján a fizetendő hozzájárulás mértékéről, továbbá a nyilatkozat megtételéig a hozzájárulás 40%-át át is kell utalni az erre a célra szolgáló keretszámlára, amely a katasztrófavédelmi hatóság központi szervének honlapján kerül közzétételre.

A hozzájárulás fennmaradó részét – amelynek mértékéről a katasztrófavédelmi hatóság október 31-ig dönt - december 31-ig kell megfizetni.

A naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó vállalkozások a fenti határidők vonatkozásában a hatóságtól eltérést kérhetnek.

A LeitnerLeitner ertelmezése szerint, valamennyi, veszélyes anyaggal, áruval kapcsolatba kerülő vállalkozás (gyártó, feldolgozó, kereskedő, szállító, stb.) érintett lehet az új közteherrel kapcsolatban, ezért célszerű teljes körűen megvizsgálni, hogy gazdálkodó szervezetük kötelezett-e a katasztrófavédelmi hozzájárulás megfizetésére, ugyanis a fizetési kötelezettség elmulasztása esetén a hozzájárulás adók módjára behajtandó köztartozásnak fog minősülni.

Célszerű konzultálni katasztrófavédelmi szakemberrel, illetve a helyi, területi katasztrófavédelmi szervezetekkel.

Üzemazonosítási kötelezettség

2012-től a veszélyes tevékenység, illetve a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek veszélyének azonosítása céljából meghatározott összetételű és mennyiségű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemeknek a létesítésük, illetve tevékenységük megkezdése előtt üzemazonosítási adatlapot is meg kell küldeniük az illetékes katasztrófavédelmi szervnek.

A kötelezettség által érintett veszélyes anyagok körét és mennyiségét a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 219/2011. (X.20.) kormányrendelet szabályozza, amely ezen felül egyéb lényeges kötelezettségeket is előír a hatálya alá tartozó üzemek számára.

A már működő létesítményeknek az üzemazonosítási adatlapokat eredetileg 2012. március 31-ig kellett megküldeniük a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező katasztrófavédelmi szervhez, azonban egy friss jogszabály-módosítás nyomán az adatszolgáltatás 2012. május 15-ig bírságmentesen még megtehető.

Az üzemazonosítási kötelezettség elmulasztása 2.000.000 forint, az üzemazonosítás nem megfelelő adattartalommal történő benyújtása 500.000 forint tételes bírságot von maga után.

Az üzemazonosítás annak összetettségére tekintettel speciális szakértelmet igényel, ezért javasolt szakemberrel konzultálni erről.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Három- vagy négyoldalú megállapodás

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ingatlannal kapcsolatos külföldi teljesítési hely, magyar megrendelő részére

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink