hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jól gondolja meg, kinek ad kölcsön! Így járhat pórul a hitelező cég

  • adozona.hu
4

Egy kft. több másik kft.-nek jelentős összegű kölcsönt nyújtott. A kölcsönszerződések teljesítési határideje lejárt. A kölcsönt felvevő társaságok nem tudnak fizetni, sem tőkét, sem kamatot. Hogyan kell elszámolni a kölcsönadó társaságnál a még nem behajthatatlan követelést? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Egy kft. több építőipari kft.-nek nyújtott jelentős összegű kölcsönt 5 évre. A hitelt nyújtó kft. a kölcsönök után minden évben elszámolta a kamatot bevételként, leadózta és követelésként kimutatta. A szerződésekben foglaltak szerint a megállapodott kamat megfizetése a teljes tőke visszafizetésekor válik esedékessé. A kölcsönszerződések teljesítési határideje lejárt. A kölcsönt felvevő társaságok nem tudnak fizetni, sem tőkét, sem kamatot. Olvasónk a következő kérdésekben kérte szakértőnk segítségét:

A szerződés lejárta megállítja a kamatfelszámítást?
– Ha a hitelező kft.-nek részesedése van az adós kft-ben, az 5 év alatt leadózott kamatra lehet-e értékvesztést elszámolni, úgy, hogy ne kelljen vele adóalapot növelni? Hiszen egyszer már megfizette a kft. az adót – mint kiderült jogtalanul –, de még nem behajthatatlan a követelés.
– Mi a helyzet akkor, ha a hitelező kft.-nek nincs részesedése az adós kft.-ben?
– Van olyan adós, akinek a felszámolója bizonyos összegeket visszautalt, ezt mire kell elszámolni, tőkére vagy kamatra? Mi a sorrend? Hiszen, ha kamatra tudnánk be, akkor az évek alatt leadózott kamat összege nem lenne helyes.
– Ha a hitelező kft. parkolókat vásárolt az adós cégtől, és a fizetés a tartozások fejében beszámítással történt, mivel szemben kell a vételárat kivezetni, tőke vagy kamat?

A Ptk. 527. § (2) bekezdésében foglaltak szerint – ha a kölcsönügylet kapcsán a felek kamatfizetésben állapodtak meg –, a kamatot negyedévenként utólag, illetve akkor kell megfizetni, amikor a kölcsön visszafizetése esedékessé válik. (A kérdésben említett cégek ez utóbbi megoldást választották.)

Abban az esetben, ha az adós késedelembe esik vagy – mint jelen esetben – nem fizet, úgy a hitelezőnek a késedelembe esés időpontjától – főszabály szerint a jogosult fizetési felszólításának vagy számlájának kézhezvételétől számított harmincegyedik naptól – a jelenleg hatályos Ptk. 301-301/A. §-okban részletezettek szerint számított késedelmi kamatot köteles fizetni. Kivéve, ha más jogszabály ettől eltérően rendelkezik valamely ügylet vonatkozásában.

A késedelembe esés időpontjának meghatározásánál irányadóak a pénztartozás teljesítési idejére, illetve a kötelezetti késedelemre vonatkozó általános szabályok (Ptk. 292/A §, 298. § a) pont, 301. § (1) bekezdés vonatkozó része).

Továbbá a jogosult követelheti a késedelmi kamatot meghaladó kárát, valamint a követelése behajtásával kapcsolatos költségei fedezetére legalább 40 euró költségátalányt [Ptk. 301. § (5) és 301/A § (3) bekezdés bekezdései).

A 2014. március 15-én életbe lépő új Ptk. fentiekkel összhangban határozza meg a fizetési késedelemre vonatkozó szabályait. MIndezeket összegezve, a példabeli esetben a kamatot – illetve a fizetési késedelem miatt a késedelmi kamatot – megalapozó kölcsönügyletet a szerződés futamidejének lejárta nem teszi semmissé. A késedelmi kamat a késedelmes napokra megilleti a hitelezőt.

A Tao.-törvény 8. §-a (1) bekezdésének gy) pontja alapján az adózás előtti eredményt növeli az adóévben követelésre elszámolt értékvesztés összege. Ezzel párhuzamosan a törvény 7. § (1) bekezdésének n) pontja alapján az adózás előtti eredményt csökkenti a követelés bekerülési értékéből a számviteli törvény alapján behajthatatlanná vált rész, de legfeljebb a nyilvántartott értékvesztés.

Az utóbbi előírásból az következik, hogy nem a behajthatatlan követelésként leírt összeg csökkenti az adózás előtti eredményt, hanem csak az ehhez kapcsolódóan már korábban elszámolt értékvesztés összege (amellyel a társaság az adózás előtti eredményt korábban növelte).

Jelen esetben tehát – feltételezve, hogy a behajthatatlannak még nem minősülő kamatkövetelés 2013. évben vált esedékessé – az adós minősítése alapján elszámolt értékvesztés miatt adóalapot növelő tétellel kell számolni.

Ugyanakkor a mérleggel lezárt időszakokra vonatkozóan, a fordulónapig nem esedékes kamat bevételkénti elszámolása, illetve az ezzel összefüggő társasági adó az elévülési időn belül a társasági adóbevallás önellenőrzésével, valamint az eredménykimutatás és a mérleg a számviteli törvény előírásai szerint korrigálható.

A kölcsönszerződésben foglaltak megsértése miatt indokolt az adóst a fizetésre felszólítani, egyéb intézkedést tenni a követelés beszedése érdekében. Ekkor az esetlegesen az aktív időbeli elhatárolásként kimutatott, ténylegesen járó, de még nem esedékes kamat is jogszerűen követelhető, és ekként kell az Szt. 3. §-a (4) bekezdésének 10. pontja alapján minősíteni.

Amennyiben a behajthatatlanság ténye és mértéke az idézett jogszabályi hely szerinti feltételeknek (például a felszámoló által adott írásbeli nyilatkozattal) megfelelően nem bizonyítható, de nem látnak esélyt annak rendezésére, akkor elengedett követelésként kell az eredmény terhére elszámolni.

Ez esetben a társaságiadó-alapot csak akkor nem kell növelnie a hitelezőnek, ha a az adós cég és közötte nem áll fenn kapcsolt vállalkozási viszony és a hitelező kft. rendelkezik az adós kft. azon nyilatkozatával, mely szerint a juttatás adóévében az eredménye a juttatás (az elengedett kötelezettség) következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív (Tao.-törvény 3. sz. melléklet A/13. pont).

Amennyiben az adós kamattal és költséggel (például behajtási költségátalány) is tartozik, és a felszámoló által fizetett összeg az egész tartozás kiegyenlítésére nem elég, azt elsősorban a költségre, azután a kamatra és végül a főtartozásra kell elszámolni. Ettől eltérő elszámolás – például a kötelezett rendelkezése alapján – nem lehetséges (Ptk. 293. §).

A Ptk. ismeri a követelések beszámításának intézményét, a 296. § (1)-(2) bekezdései értelmében a kötelezett a jogosulttal szemben fennálló egynemű éslejárt követelését – ha jogszabály kivételt nem tesz – a jogosulthoz intézett vagy a bírósági eljárás során tett nyilatkozattal tartozásába beszámíthatja. A beszámítás erejéig a kötelezettségek megszűnnek.

A parkolókat megvásároló hitelező kft. szemszögéből az adós cégnek a parkolókról kiállított számlái szerinti szállítói tartozás összevezethető az adóssal szembeni követeléssel. Az így esetlegesen még fennmaradó összeget kell a feleknek pénzügyileg rendezniük. Amennyiben azt elengedik, úgy az elengedett követelésekkel kapcsolatban a fentebb vázoltak az irányadóak.

Kapcsolt felek esetében – például a jelen esetben a parkolók kapcsán –, ha nem a szokásos piaci árak alapján állapították meg az ingatlanok eladási árát, úgy a Tao.-törvény 18. §-ában részletezettek szerint kell eljárni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
MaZsola3509

Bízok benne, hogy a kérdező értesült a kommentekről.

MaZsola3509

Bármilyen követelés hitelezési veszteségként leírható, erre - állításával szemben - a számviteli törvény nem fogalmaz meg semmilyen előzetes behajthatatlansági feltételt. A kérdező elég elkeseredetten igyekszik elkerülni az adóalapnövelő tételt, de sajnos rendre az értékvesztést és az elengedett követelést kínálja fel neki, nem értem, hogy miért. Ráadásul továbbra is keveri a hitelezési veszteséget és a követelés elengedését. Pedig a hitelezési veszteség okán részben, vagy egészben kivezetett követelés olyan ráfordítást jelentene, ami tisztán elszámolható, adóalap-növelés nélkül, így a cég - több év átlagában - az eredeti adóalaphoz juthatna vissza. Ráadásul a hitelezési veszteség egyáltalán nem jelenti azt, hogy a cég lemondott volna a követeléséről! Ha az adós mégis fizetne, akkor azt egyéb bevételként el kell számolni!

A cikkből és utóbbi válaszából továbbra is kisejlik az a közkeletű tévhit, hogy késedelmi kamat és a behajtási költségátalány elkerülhetetlen a felek számára és azt a jogosult követelésként tartja nyilván. Szerencsés lenne pontosan utalni rá, hogy még a felszólítás ténye ellenére sem kötelező alkalmazni ezeket a jogosult szabadon dönthet felőle, hiszen azt a kiegyenlítésig követelést jelentő egyéb bevételként sem tartja / tarthatja nyilván!

A könyörtelenségi jelzővel igyekszik negatívan beállítani, amit nem értek. Én csupán a kérdező érdekeit tartom szem előtt. Szerintem tegyük meg neki - immár közösen - hogy a számára legkedvezőbb megoldást csillantjuk fel, hogy ezidáig meg nem térült követelése ne okozzon felesleges társasági adót.

Sinka Jánosné

Kedves MaZsola!

Könyörtelenül árgus szemeit két aprócska – de a válaszom megítélése kapcsán igen fontos – tény sajnálatos módon elkerülte!

A kérdező egyrészt a hitel után járó kamatok -nem késedelmi, hanem „sima” kamatok- miatt ok nélkül elszámolt bevétel korrekciójára és a fizetési határidőn túli kamatok felszámolásának lehetőségére volt kíváncsi! Ez utóbbi a késedelmi kamat.
Továbbá érintette kérdésében a beszámítás lehetőségét is, de azzal Ön jóindulatú hozzászólásában csak egy morzsányit foglalkozott, így az ezzel kapcsolatos reakciómat én is a hozzászólásom végére hagyom.

Válaszom első részében ez utóbbival – azaz a késedelmi kamatokkal kapcsolatos-, polgári jogi kérdésekkel foglalkoztam. Egy árva szó nem sok, azzal sem állítottam, hogy a még be nem folyt késedelmi pótlékot a kérdezőnek könyvelnie, időbelileg elhatárolnia kellene!

Ami a hitel kamatait (még egyszer hangsúlyozom nem a késedelmi a kamatokat) illeti – és a válaszomban a továbbiakban már erről volt szó-, azt az adós egészen nyilvánvalóan elismerte a szerződés aláírásával. Természetesen a számviteli törvénynek megfelelően kimunkált mérlegadatok miatt szükséges egy a mérleg fordulónapjára vonatkozó állapotot tükröző egyenlegközlővel felhívni az adós figyelmét a kamattartozásra (is), és visszaigazoltatni vele a tartozása tényét és összegét. Ez kimaradt a válaszomból, de ezt Ön nem vette észre, vagy nem ítélte fontosnak, így nyilván nem jelent komoly mulasztást a dolog!
(A késedelmi pótlék kapcsán pedig a felszólító levél fontosságát hangsúlyoztam.)

A hitel tőketartozása és az időközben esedékessé vált kamat behajthattalanságát a számviteli törvény előarásainak megfelelően egyrészt bizonyítani kell, másrészt meg kell felelnie a követelésnek az ott felsorolt kritériumoknak ahhoz, hogy egyáltalán behajthattalan követelésről beszélhessünk, legalábbis számviteli értelemben.. (Ön kiválóan ismeri a számviteli törvényt, de azért a teljesség kedvéért megjegyzemn az Szt. 3.§. (4) bekezdése 10. pontjában rögzítettekről van szó.)

Amennyiben a fenti kritériumok nem teljesülnek, illetve nem bizonyítottak, a hitelező pedig nem tett intézkedéseket a kintlévősége beszedésére – a kérdésből nem derül ki, mire alapozza a partnerek fizetésképtelenségét- , úgy legfeljebb az adós cégek tulajdonosait tekinthetjük kétes figuráknak, a követelést nem.
Ismét hangsúlyozom, a tőke- és kamatkövetelésről volt szó! Tény, hogy a kérdezőnek adott válaszomban a kamatot annak neveztem, ami, azaz kamatnak. Elmulasztottam részletekbe menően nevesíteni ezt, mondjuk úgy a kamat, ami nem a késedelmi kamat.
Viszont a követelésre (és itt sem mondtam azt, hogy jelen esetben a késedelmi kamatra) az Szt. szerinti értékvesztést elszámolhatja a kérdező, mivel az adós egyedi minősítése alapján azt megteheti.

A Tao.-tv. a behjathatatlan követelések fogalmát lényegében az Szt. definíciójából alkotta (hivatkozik is a tv. erre), másrészt a 365 napon túli követlés 20 százalékát is ekként értelmezi – és a Tao.-tv. 7.§.(1) bekezdése n) pontja és a 8.§. (1) bekezdése gy)pontjában előírtak figyelembevétele mellett számolható el.

A Tao.-tv. Ön által citált pontja (Tao tv. 8.§. (1) h) egyébként arról szól, hogy a behajthatatlan követelésnek nem minősülő, elengedett követelések mikor növelik az adóalapot, illetve mikor nem. A követelés esetleges elengedésével kapcsolatos mondataimban én sem állítottam ezzel ellentéteset.

A kérdező valóban nem tett említést a felek közötti kapcsolt viszonyra, de ennek ellenkezőjére sem!
Mivel azonban a kapcsoltság tényéhez fűz némi következményt a Tao.-tv. fontosnak tartottam erről is tájékoztatni!

Akkor is, ha a kapcsolt viszony a kérdésbeli esetben csak fantazmagória, akárcsak az én késedelmi pótlékhoz kapcsolódó állítólagos állításaim az Ön - hozzám képest - lenyűgözően színes képzeletében!

Üdvözlettel: Sinka Júlia

MaZsola3509

A szerző ugyanazt a tájékozatlanságot mutatja, mint korábban, de most kiderült, hogy a késedelmi kamat kapcsán is hibásak az értesülései.

Egy kétes követelésre korlátlanul számolható el hitelezési veszteség (Szvt. 65.§ (7)), az nem minősül se elengedett követelésnek, se értékvesztésnek, se eszközátadásnak. Adóalapnövelő tétel azonban ekkor azonban nincs (Tao tv. 8.§. (1) h))! Mindezt az Adózóna is megírta már évekkel ezelőtt, itt: http://adozona.hu/archive/20100204_ado_tarsasagiado_adoalap_adocsokkento_ado. Kapcsolt vállalkozásról szó sem volt a kérdésben, úgyhogy ezzel kár is foglalkozni.

A késedelmi kamatot legfeljebb mérlegen kívüli tételként lehet könyvelni, a 0-ás számlaosztályban (vajon minek?), amit sajnálatos módon az EU irányelvet messze meghaladóan a magyar számviteli szabályok a minisztérium áldásával a mai napig tartalmazzák (Szvt. 160.§ (5)). Az viszont biztos, hogy addig amíg nincs kiegyenlítés, addig a késedelmi kamat nincs kihatással az eredményre (lásd 2005.01.01-től Szvt. 77.§ (1) b)). Ezért aztán az aktív időbeli elhatárolásként nyilvántartott késedelmi kamat is legfeljebb a szerző fantáziájában létezik.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink