hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos határidő a kedvezményes hitel iránt érdeklődő cégeknek

  • adozona.hu

A Széchenyi Kártya Programban jelenleg igényelhető MAX+ konstrukciók feltételeit az év végéig hirdették meg. Azoknak a vállalkozásoknak, amelyek évi fix 5 százalékos kamat mellett szeretnének hitelt felvenni mielőbb célszerű elindítani a hitelkérelmeket – derül ki a Bankmonitor.hu hétfői elemzéséből.

Bár a hitelkamatok az elmúlt hónapokban ereszkednek és biztató lehet a vállalkozások számára az is, hogy több bank is nyitottan fogadta a kormány önkéntes kamatplafonra vonatkozó kezdeményezését (erről itt és itt írtunk bővebben). Mindezzel együtt a jelenlegi piaci környezetben igazán olcsó forrás továbbra is csak a Széchenyi Kártya Programban érhető el a vállalkozások számára.

A most futó Széchenyi MAX+ konstrukciók feltételei ugyanakkor az év végéig érvényesek, és eddig az időpontig a vállalkozásoknak aláírt hitelszerződéssel kell rendelkezniük. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hitelkérelmeket mielőbb be kell nyújtaniuk a vállalkozásoknak, ezek elbírálása ugyanis hitelcéltól függően akár 4-6 hét, bonyolultabb konstrukcióknál – például a beruházási hiteleknél – ennél jóval hosszabb idő is lehet.

Mennyit lehet nyerni a Széchenyi hitelekkel?

A Széchenyi MAX+ hitelkonstrukciók kamata a teljes futamidő alatt fix évi 5 százalék, és a hitelcélok széles körére vehető igénybe. Ez a kamat töredéke a jelenleg piaci alapon elérhető hitelekének – sokat takarít meg a vállalkozás, ha ezt a finanszírozási formát választja.

Egy 10 millió forintos, 3 éves futamidejű Széchenyi Likviditási Hitel MAX+ forgóeszközhitel után a vállalkozás a teljes futamidő alatt 790 ezer forintot fizetne ki a bankjának kamatkiadásként. Ha egy ekkora összeget a 12 százalékos kamatplafonnal kínált piaci hitelből finanszírozna az a 3 év alatt 1,8 millió forintos kamatköltséget jelentene számára.

Még durvább a különbség, ha egyéb hiteleket vizsgálunk (az önkéntes kamatplafon csak a forgóeszközhitelekre vonatkozik). A Széchenyi Folyószámlahitel MAX+ esetén egy 10 millió forintos hitelkeretre, 80 százalékos éves átlagos keretkihasználás mellett évi 400 ezer forint kamatot fizet meg a cég. Ha ugyanez a keret piaci forrásból állna a rendelkezésére, akkor még 12 százalékos kamat mellett is évi egymillióval, 15 százalékos kamattal (és jelenleg még ez a reálisabb) 1,2 millió forinttal kellene számolnia.

Nem kérdés tehát, hogy azoknak, akik hitelhez szeretnének jutni érdemes megvizsgálni, kaphatnak-e Széchenyi hitelt. Ráadásul a határidőt figyelembe véve, mielőbb!

Mennyi idő alatt juthat egy vállalkozás hitelhez?

Ahhoz, hogy lássuk, miért nincs sok idő a késlekedésre, érdemes megismerni a bankok hitelbírálatának folyamatát. Akár kisebb (pár tízmilliós), akár nagyobb (több százmilliós) összegű hitelt szeretne a vállalkozás igényelni, a hitelbírálat jól elkülöníthető szakaszokra oszlik.

Az előkészítés a kérelem elbírálásához szükséges dokumentumok benyújtásáról szól. Az, hogy ez milyen hosszú attól függ, hogy rendelkezésre állnak-e ezek a dokumentumok a bankok számára megfelelő formában. Amit például egészen biztosan kérnek a bankok: a megelőző két üzleti év mérleg- és eredménykimutatásai és a folyó üzleti évi főkönyve. Ez utóbbinál a hitelkérelem benyújtása előtti negyedév zárásának is meg kell lennie. Emellett egészen biztosan szükség lesz NAV igazolásra, ha a hitelnek lesz ingatlanfedezete, ennek értékbecslésének is el kell készülnie.

A hitelek odaítéléséről a bankok bíráló bizottságai döntenek. Az, hogy ennek a döntési szakasznak mennyi az időigénye függ a szükséges döntési szintek számától, a hitel bonyolultságától (egyszerűbb likviditási vagy összetettebb beruházási kölcsönökről van-e szó). Itt is sor kerülhet pótlólagos kimutatás bekérésére, ami szintén akár hetekkel is nyújthatja a folyamatot, abban az esetben, ha a kért dokumentummal cégünk nem rendelkezik.

Ha a hitel odaítéléséről pozitív döntés születik: a szerződést elő kell készíteni, alá kell írni – ez a szerződéskötési időszak. Ennek időigénye ugyan csak pár nap, ám ezzel is kell számolni.

A leírt szakaszokon egy vállalkozás egyszerű, kisebb és egyszerűbb hiteligény (folyószámla-, forgóeszközhitel) esetén néhány hét alatt átfut, bonyolultabb ügyletnél akár 3 hónapra is szükség lehet. Figyelembe véve, hogy az évből szűk két hónap áll rendelkezésre: nincs idő a késlekedésre!

Lesz folytatása a Széchenyi programnak?

Persze a Széchenyi Program bő két évtizede segíti a cégek finanszírozását, ám a feltételek folyamatosan változnak. A napokban tartott konferencián Krizsán László, a programot lebonyolító Kavosz Zrt. vezérigazgatója arról is beszélt, hogy ha a kormány és az Európai Bizottság is zöld jelzést ad, a Széchenyi Kártya Program akár kiterjesztett formában is folytatódhat jövőre. Arról azonban, hogy ez konkrétan mit jelent majd, egyelőre nincs információ.

Arra, hogy a jelenlegi, évi fix 5 százalékos kamatnál alacsonyabb szintre süllyedjen a kamat általánosságban kicsi ugyanakkor az esély. A vállalati hitelpiacon a kedvezményes forinthitelek és az euróhitelek dominanciája jellemző, főként a piaci forinthitelek rendkívül magas kamatai miatt. Az elmúlt hetek témát érintő szakmai vitáiban úgy tűnik abban minden érintett fél (a bankok, vállalkozások, kormányzat) egyetért, hogy a cél a piac normalizálódása lenne, amit nem segítene a kedvezményes termékek kamatának további csökkentése.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink