hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt vetik be az adóelkerülők ellen

  • MTI

Sikerült megállapodásra jutniuk az Európai Unió pénzügyminisztereinek kedden arról, hogy az adóelkerülés elleni fellépés jegyében bővítik a pénzügyi információk automatikus cseréjének körét.

A luxembourgi tanácskozáson elfogadott megállapodás értelmében 2017-től, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szabályaival összhangban a 28 tagállam automatikusan hozzáférhet az állampolgárai által más uniós országokban végzett pénzügyi tevékenységből származó jövedelmek adataihoz, így az esetlegesen kamatokból, osztalékokból származó jövedelmekre és számlaegyenlegekre vonatkozó információkhoz is.

A megállapodásba Ausztria és Luxemburg, bankszektoraikat védelmezendő hosszú időn át nem volt hajlandó belemenni, és bár a megállapodás szükségességét a 28 tagállam közül senki sem vitatta, Bécs és Luxembourg a megvalósítás pontos menetrendjét illetően volt különvéleményen. A keddi tanácskozáson ugyanakkor a luxemburgi pénzügyminiszter, Pierre Gramegna tudatta kollégáival, hogy országa készen áll az adatcserére. Ezt követően Ausztria azzal a feltétellel fogadta el a kompromisszumot, hogy 2017-hez képest egy év haladékot kap, hogy kiépítse az információcseréhez szükséges infrastruktúrát.

"Ausztriában nincs ilyen információs összeköttetés a bankszektor és az államigazgatás között. Egy új rendszert kell létrehoznunk a semmiből" - magyarázta kollégáinak Hans-Jörg Schelling osztrák pénzügyminiszter.

Az OECD által kidolgozott szabályok azt a célt szolgálják, hogy a szervezet országai között ne lehessen pénzek átcsoportosításával jövedelmeket eltitkolni az adóhatóságok elől. A megállapodás az úgynevezett adminisztratív együttműködésről szóló uniós irányelvet bővíti majd, amelynek keretében a munkaviszonyból, igazgatói tiszteletdíjakból, életbiztosításokból, ingatlanból vagy nyugdíjból származó jövedelmekre vonatkozó adatokat a tagállamok eddig is automatikusan hozzáférhetővé tették egymás számára.

Algirdas Semeta, az Európai Bizottság adóügyekért, valamint csaláselleni küzdelemért felelős tagja úgy kommentálta a megállapodást, hogy a bankok titkolózásának immár vége, automatikus információcsere pedig a jövőben a lehető legszélesebb körben érvényesül majd.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink