hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezek a feltételei az adómentes értékesítésnek az EU-ban

  • VGD

Az utóbbi években számos kérdés merült fel a Közösségen belüli értékesítések adómentességével, illetve ezen belül elsősorban a termék más tagállamba történő kiszállításának igazolásának módjával, a kiszállítás tényét igazoló elfogadható bizonyítékok körével és az értékesítést végző adóalany igazolási kötelezettségének terjedelmével kapcsolatban. A VGD összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.

A Közösségen belüli értékesítések adómentesség alkalmazásának a termék más tagállamba történő kiszállításának megtörténtén felül további feltétele, hogy a terméket értékesítő fél hitelt érdemlő módon igazolja a más tagállamba történő elfuvarozását. Amennyiben terméket értékesítő adóalany a termék kiszállításának, a rendeltetési helyre történt megérkezés tényét nem tudja hitelt érdemlő módon igazolni, az Adóhatóság az ügylet adómentességét megtagadhatja és az értékesítést adóköteles belföldi értékesítésnek minősítheti, amely az (általános áfa-kulcs szerint 27 % mértékű) adóhiány megállapításán felül további szankciókat (mulasztási bírság és késedelmi pótlék) von maga után.
A NAV honlapján 2013. június 19-én közzétett tájékoztatója a kiszállítás igazolására vonatkozóan nyújt iránymutatást. A megjelent tájékoztató tartalmában megerősíti az Adóhatóság 2007-ben, még a régi áfa-törvényhez kapcsolódóan (1992. évi LXXIV. törvény) közzétett iránymutatásában foglaltakat, illetve kiegészíti az abban felsorolt, a kivitelt alátámasztó kiegészítő igazolások körét.
A kiszállítás igazolásának módja a hatósági iránymutatás szerint

A kiszállítás igazolásának módját, az elfogadható igazolások körét az áfa-törvény nem határozza meg, az a NAV által közzétett tájékoztató szerint- a helyzettől függően - változhat. A közzétett hatósági álláspont szerint továbbra is elsősorban a CMR fuvarokmány szolgálhat a kiszállítás hitelt érdemlő igazolásaként. Tekintettel arra, hogy a hatósági értelmezés szerint a Közösségen belüli adómentes értékesítés feltétele a terméknek az értékesítés tagállamának elhagyásán felül a rendeltetési helyre történő megérkezése is, a CMR csak a vevő más tagállamban történő átvételt igazoló nyilatkozatával együtt fogadható el kiviteli igazolásként, amely szerepelhet akár a CMR- re felvezetve vagy külön dokumentumban is megtehető.

A fentiek mellett a közzétett tájékoztató számos más olyan dokumentumot felsorol, amelyek kiviteli igazolásoknak minősülhetnek, ezek alkalmazására azonban elsősorban csak azon esetekben kerülhet sor, amennyiben fuvarokmány kiállítására nincs lehetőség (pl. ha a vevő vagy az eladó a terméket saját fuvareszközével viszi ki más tagállamba). Ilyen esetekben a közzétett tájékoztató a felektől eltérő személytől származó hivatalos és kereskedelmi okmányokat (pl. a célország raktára által kibocsátott raktári átvételi elismervény) részesíti előnyben.

A felektől származó igazolások, pl. a vevő nyilatkozatának elfogadása továbbra sem automatikus, az továbbra is csak indokolt esetekben alkalmas önmagában a kivitel igazolására, amennyiben a harmadik felektől származó igazolás beszerzése nagyobb nehézségekbe ütközik, illetve aránytalanul nagy költséggel jár a felek számára. A fentiek mellett a közzétett tájékoztató számos egyéb kiegészítő kereskedelmi és egyéb igazolást sorol fel (pl. saját vagy fuvarozó cégtől származó menetlevél, teljesítési igazolás, megrendelőlap, levelezés), amelyek elősegítik a kivitel tényének igazolását, azonban önmagukban csak különösen indokolt esetekben alkalmazhatók.

Az adómentesség igazolása
Az elfogadható kiviteli igazolások köre az értékesítés körülményeitől függően változhat, az alkalmazott kiviteli igazolás elfogadása ennek megfelelően nem garantálható. Az adóhatóság álláspontja alapján továbbra is javasoljuk az értékesítésről kiállított számlával összekapcsolható és a vevő által történő átvétel tényét is igazoló CMR fuvarokmány alkalmazását, amennyiben erre lehetőség van.
A fentiek mellett javasoljuk minden egyéb olyan dokumentum megőrzését, amely a kivitel tényét igazolhatja. E tekintetben érdemes áttekinteni a NAV iránymutatásban példálózó jelleggel felsorolt (kiegészítő) kiviteli igazolások körét. A fentiek mellett fontos a kiviteli igazolások mind formai mind tartalmi szempontból történő ellenőrzése, ennek megfelelően az igazolások szabályos, formailag helyes kitöltésének, valamint a feltüntetett információk valósságának felülvizsgálata.
A Közösségen belüli értékesítés adómentesség alkalmazása a kiszállítás igazolása mellett további feltételek teljesítését követeli meg. Ilyen jogszabályi feltétel pl. a vevő minőségére vonatkozóan, hogy a vevő más tagállambeli adóalany, vagy Közösségen belüli beszerzés után adófizetésre kötelezett nem adóalany jogi személy. A vevőre vonatkozó jogszabályi feltétel legegyszerűbb módon az Európai Bizottság internetes honlapján elérhető VIES adatbázis használatával ellenőrizhető. A VIES használatával ellenőrizhető az Európai Közösség tagállamai által kiadott adószámok érvényessége. A vevő adószámának érvényességét célszerű az értékesítéssel egy időben, illetve ugyanazon partnernek történő többszöri, folyamatos értékesítés esetén rendszeresen ellenőrizni és az erről szóló igazolást a kiviteli igazolásokkal együtt javasolt megőrizni, mivel az a későbbi adóhatósági ellenőrzések során igazolhatja a termékértékesítő fél körültekintő eljárását.

A vevőktől származó információk, igazolások kapcsán felmerülő problémák

A vevőtől származó igazolások megszerzése gyakran problémákba ütközik. A fenti problémát a NAV polgári jogi úton javasolja megoldani, ennek megfelelően javasolja, hogy a fuvar- és/vagy egyéb okmányok visszajuttatását az értékesítő már a szerződéskötés során rögzítse a szerződéskötés feltételeként. Amennyiben a termékeket a vevő fuvarozza el, az adómentesség a vevőtől kapott információkon alapul, illetve a vevőtől kapott dokumentumokkal igazolható. Ezen vevőtől származó dokumentumok hitelessége, illetve ellenőrizhetősége további problémát vethet fel az adómentes értékesítést végző fél oldalán.
A vevőktől származó információk hitelességét, illetve az értékesítő adóalanyt terhelő bizonyítási kötelezettség terjedelmének kérdését az Európai Bíróság joggyakorlata során többször értelmezte. A Bíróság ítélkezési gyakorlata szerint a jóhiszeműen eljáró Közösségen belüli értékesítést végző adóalany utólag nem kötelezhető áfa fizetésére, amennyiben a bizonylatok hamisnak bizonyulnak, de az értékesítő adókijátszásban való részvételét nem állapították meg, és amennyiben ez utóbbi minden lehetséges ésszerű intézkedést meghozott annak érdekében, hogy az általa lebonyolított Közösségen belüli termékértékesítés ne vezessen adókijátszáshoz.

A Közösségen belüli adómentes értékesítést végző fél ennek megfelelően a Közösségi joggyakorlat szerint sem mentesül a bizonyítási kötelezettség, valamint a jóhiszemű eljárás kötelezettsége alól. A jóhiszeműen eljáró adóalanyok védelmében a fenti elveknek megfelelően a Bíróság magyar ügyben született tavalyi ítélete szerint az adómentesség megtagadásához bizonyítani szükséges, hogy adómentes ügyletet teljesítő értékesítő nem tett eleget bizonyítási kötelezettségének, illetve hogy tudta vagy tudnia kellett volna, hogy az általa teljesített ügylettel a vevő által elkövetett adócsaláshoz járult hozzá, és nem tett meg minden tőle telhető ésszerű intézkedést annak érdekében, hogy elkerülje az e csalásban való részvételt. A jóhiszemű eljárás bizonyítása érdekében javasolt a vevőtől kapott igazolásokat és információkat az ügylet körülményeire vonatkozó információk és rendelkezésre álló egyéb dokumentumok figyelembevételével körültekintően ellenőrizni és dokumentálni.

Közösségen belüli adómentes értékesítés igazolásaA termék más tagállamba történő kiszállításának igazolásaKözösségen belüli adómentes értékesítés esetén Az utóbbi években számos kérdés merült fel a Közösségen belüli értékesítések adómentességével, illetve ezen belül elsősorban a termék más tagállamba történő kiszállításának igazolásának módjával, a kiszállítás tényét igazoló elfogadható bizonyítékok körével és az értékesítést végző adóalany igazolási kötelezettségének terjedelmével kapcsolatban.A Közösségen belüli értékesítések adómentesség alkalmazásának a termék más tagállamba történő kiszállításának megtörténtén felül további feltétele, hogy a terméket értékesítő fél hitelt érdemlő módon igazolja a más tagállamba történő elfuvarozását.

Amennyiben terméket értékesítő adóalany a termék kiszállításának, a rendeltetési helyre történt megérkezés tényét nem tudja hitelt érdemlő módon igazolni, az Adóhatóság az ügylet adómentességét megtagadhatja és az értékesítést adóköteles belföldi értékesítésnek minősítheti, amely az (általános áfa-kulcs szerint 27 százalék mértékű) adóhiány megállapításán felül további szankciókat (mulasztási bírság és késedelmi pótlék) von maga után.A NAV honlapján 2013. június 19-én közzétett tájékoztatója a kiszállítás igazolására vonatkozóan nyújt iránymutatást.

A megjelent tájékoztató tartalmában megerősíti az Adóhatóság 2007-ben, még a régi áfa-törvényhez kapcsolódóan (1992. évi LXXIV. törvény) közzétett iránymutatásában foglaltakat, illetve kiegészíti az abban felsorolt, a kivitelt alátámasztó kiegészítő igazolások körét.A kiszállítás igazolásának módja a hatósági iránymutatás szerintA kiszállítás igazolásának módját, az elfogadható igazolások körét az áfa-törvény nem határozza meg, az a NAV által közzétett tájékoztató szerint- a helyzettől függően - változhat.A közzétett hatósági álláspont szerint továbbra is elsősorban a CMR fuvarokmány szolgálhat a kiszállítás hitelt érdemlő igazolásaként.

Tekintettel arra, hogy a hatósági értelmezés szerint a Közösségen belüli adómentes értékesítés feltétele a terméknek az értékesítés tagállamának elhagyásán felül a rendeltetési helyre történő megérkezése is, a CMR csak a vevő más tagállamban történő átvételt igazoló nyilatkozatával együtt fogadható el kiviteli igazolásként, amely szerepelhet akár a CMR- re felvezetve vagy külön dokumentumban is megtehető.A fentiek mellett a közzétett tájékoztató számos más olyan dokumentumot felsorol, amelyek kiviteli igazolásoknak minősülhetnek, ezek alkalmazására azonban elsősorban csak azon esetekben kerülhet sor, amennyiben fuvarokmány kiállítására nincs lehetőség (pl. ha a vevő vagy az eladó a terméket saját fuvareszközével viszi ki más tagállamba). Ilyen esetekben a közzétett tájékoztató a felektől eltérő személytől származó hivatalos és kereskedelmi okmányokat (pl. a célország raktára által kibocsátott raktári átvételi elismervény) részesíti előnyben.A felektől származó igazolások, pl. a vevő nyilatkozatának elfogadása továbbra sem automatikus, az továbbra is csak indokolt esetekben alkalmas önmagában a kivitel igazolására, amennyiben a harmadik felektől származó igazolás beszerzése nagyobb nehézségekbe ütközik, illetve aránytalanul nagy költséggel jár a felek számára.

A fentiek mellett a közzétett tájékoztató számos egyéb kiegészítő kereskedelmi és egyéb igazolást sorol fel (pl. saját vagy fuvarozó cégtől származó menetlevél, teljesítési igazolás, megrendelőlap, levelezés), amelyek elősegítik a kivitel tényének igazolását, azonban önmagukban csak különösen indokolt esetekben alkalmazhatók.Az adómentesség igazolásának módjára vonatkozó javaslatainkAz elfogadható kiviteli igazolások köre az értékesítés körülményeitől függően változhat, az alkalmazott kiviteli igazolás elfogadása ennek megfelelően nem garantálható.

Az adóhatóság álláspontja alapján továbbra is javasoljuk az értékesítésről kiállított számlával összekapcsolható és a vevő által történő átvétel tényét is igazoló CMR fuvarokmány alkalmazását, amennyiben erre lehetőség van.A fentiek mellett javasoljuk minden egyéb olyan dokumentum megőrzését, amely a kivitel tényét igazolhatja. E tekintetben érdemes áttekinteni a NAV iránymutatásban példálózó jelleggel felsorolt (kiegészítő) kiviteli igazolások körét. A fentiek mellett fontos a kiviteli igazolások mind formai mind tartalmi szempontból történő ellenőrzése, ennek megfelelően az igazolások szabályos, formailag helyes kitöltésének, valamint a feltüntetett információk valósságának felülvizsgálata.A Közösségen belüli értékesítés adómentesség alkalmazása a kiszállítás igazolása mellett további feltételek teljesítését követeli meg. Ilyen jogszabályi feltétel pl. a vevő minőségére vonatkozóan, hogy a vevő más tagállambeli adóalany, vagy Közösségen belüli beszerzés után adófizetésre kötelezett nem adóalany jogi személy. A vevőre vonatkozó jogszabályi feltétel legegyszerűbb módon az Európai Bizottság internetes honlapján elérhető VIES adatbázis használatával ellenőrizhető.

A VIES használatával ellenőrizhető az Európai Közösség tagállamai által kiadott adószámok érvényessége. A vevő adószámának érvényességét célszerű az értékesítéssel egy időben, illetve ugyanazon partnernek történő többszöri, folyamatos értékesítés esetén rendszeresen ellenőrizni és az erről szóló igazolást a kiviteli igazolásokkal együtt javasolt megőrizni, mivel az a későbbi adóhatósági ellenőrzések során igazolhatja a termékértékesítő fél körültekintő eljárását.A vevőktől származó információk, igazolások kapcsán felmerülő problémákA vevőtől származó igazolások megszerzése gyakran problémákba ütközik. A fenti problémát a NAV polgári jogi úton javasolja megoldani, ennek megfelelően javasolja, hogy a fuvar- és/vagy egyéb okmányok visszajuttatását az értékesítő már a szerződéskötés során rögzítse a szerződéskötés feltételeként. Amennyiben a termékeket a vevő fuvarozza el, az adómentesség a vevőtől kapott információkon alapul, illetve a vevőtől kapott dokumentumokkal igazolható.

Ezen vevőtől származó dokumentumok hitelessége, illetve ellenőrizhetősége további problémát vethet fel az adómentes értékesítést végző fél oldalán.A vevőktől származó információk hitelességét, illetve az értékesítő adóalanyt terhelő bizonyítási kötelezettség terjedelmének kérdését az Európai Bíróság joggyakorlata során többször értelmezte. A Bíróság ítélkezési gyakorlata szerint a jóhiszeműen eljáró Közösségen belüli értékesítést végző adóalany utólag nem kötelezhető áfa fizetésére, amennyiben a bizonylatok hamisnak bizonyulnak, de az értékesítő adókijátszásban való részvételét nem állapították meg, és amennyiben ez utóbbi minden lehetséges ésszerű intézkedést meghozott annak érdekében, hogy az általa lebonyolított Közösségen belüli termékértékesítés ne vezessen adókijátszáshoz.

A Közösségen belüli adómentes értékesítést végző fél ennek megfelelően a Közösségi joggyakorlat szerint sem mentesül a bizonyítási kötelezettség, valamint a jóhiszemű eljárás kötelezettsége alól. A jóhiszeműen eljáró adóalanyok védelmében a fenti elveknek megfelelően a Bíróság magyar ügyben született tavalyi ítélete szerint az adómentesség megtagadásához bizonyítani szükséges, hogy adómentes ügyletet teljesítő értékesítő nem tett eleget bizonyítási kötelezettségének, illetve hogy tudta vagy tudnia kellett volna, hogy az általa teljesített ügylettel a vevő által elkövetett adócsaláshoz járult hozzá, és nem tett meg minden tőle telhető ésszerű intézkedést annak érdekében, hogy elkerülje az e csalásban való részvételt.A jóhiszemű eljárás bizonyítása érdekében javasolt a vevőtől kapott igazolásokat és információkat az ügylet körülményeire vonatkozó információk és rendelkezésre álló egyéb dokumentumok figyelembevételével körültekintően ellenőrizni és dokumentálni.Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban bármilyen kérdése merülne fel, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink