hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyre több a kereskedelmi akadály az EU-n kívüli országokban

  • MTI

Egyre több akadállyal szembesülnek az európai vállalatok az Európai Unión (EU) kívüli piacokon, ugyanakkor az elmúlt öt évben 123 akadályt sikerült megszüntetni – derült ki az Európai Bizottságnak a kereskedelem és a befektetések útjában álló akadályokról szóló, hétfőn közzétett jelentéséből.

Cecilia Malmström kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos a jelentés ismertetésekor közölte, a beszámoló 45 olyan új kereskedelmi akadályt azonosított, amelyeket 2018-ban EU-n kívüli országokban vezettek be, így 59 országban összesen 425 intézkedés van érvényben.

A lista élén Kína és Oroszország áll, amelyekhez 37, illetve 34 problematikus kereskedelmi intézkedés köthető. Az uniós exportra leginkább a Kína, az Egyesült Államok, India és Algéria által bevezetett intézkedések vannak hatással, amelyek az összes uniós export 80 százalékát, főként az acélipari, alumíniumipari, illetve az infokommunikációs ágazatokat érintik.

A tájékoztatás szerint az EU tavaly összesen 35 kereskedelmi akadályt szüntetett meg, egyebek között Kínában, Japánban, Indiában és Oroszországban, ami több mint 6 milliárd euró többletexportot tett lehetővé 2018-ban. Az intézkedések nyolc kulcsfontosságú uniós kiviteli és beruházási ágazatot érintettek: a mezőgazdaságot és halászatot, az autóipart, a textil- és bőripart, a borok és a szeszes italok ágazatát, a kozmetikumokat, az ásványi termékeket, a repülőgép-alkatrészeket, valamint az információs és kommunikációs technológiai (IKT) berendezéseket.

A 2018-ban megszüntetett kereskedelmi és beruházási akadályok között voltak a szarvasmarha- és juhfélékből készült termékek bevitelére vonatkozó kínai korlátozások, a könnyű haszongépjárművekre vonatkozó jogellenes orosz dömpingellenes intézkedések, az elektronikus árukra vonatkozó vámok és a bőráruk kivitelét korlátozó kötelező állategészségügyi bizonyítványok Indiában, a borok és szeszes italok engedélyezett adalékanyagainak használatára vonatkozó korlátozások Japánban, valamint a textiltermékek kötelező címkézése Egyiptomban – közölte az uniós biztos.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Modulház áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bírósági ítélet és számlakiállítás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink