hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Durván romlottak az orosz adókockázati mutatók

  • MTI

Oroszország államadós-kockázati mérőszámai romlottak a legnagyobb mértékben globális összehasonlításban az idei első negyedévben a világ egyik legnagyobb pénzügyi adatszolgáltató cégének szerdán Londonban ismertetett országkockázati összesítése szerint.

A McGraw Hill pénzügyi szolgáltató konglomerátumhoz tartozó S&P Capital IQ globális piaci adatelemző csoport idei első negyedéves listáján Oroszország nem szerepel ugyan a tíz legkockázatosabb államadós külön összeállított sorrendjében, az orosz államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása azonban az év elejétől március 31-éig 30,5 százalékkal, 164,6 bázispontról 214,8 bázispontra emelkedett.   

Ez önmagában korántsem tartozik a legrosszabb CDS-árazások közé, az S&P Capital IQ londoni szakelemzői szerint ugyanakkor kirívó az orosz CDS-tranzakciók több mint 30 százalékos negyedéves drágulása.

A világ tíz legkockázatosabb szuverén adósának mezőnyében szerepel ugyanakkor Ukrajna, amely a kelet-európai térség messze a legnagyobb kockázatú államadósa. Az S&P Capital IQ kimutatása alapján Ukrajna CDS-tranzakcióinak középárfolyama március utolsó kereskedési napjának zárásában 902,1 bázispont volt; ebből a ház 45 százalékos távlati halmozott szuverén törlesztésleállási kockázatot számolt ki.

Ráadásul az ukrán kockázati mérőszámok - elsősorban az eszkalálódó belpolitikai válság hatására - azóta még tovább romlottak, szembehaladva a szuverén CDS-árfolyamok egyébként javulást mutató globális folyamatával. Az S&P Capital IQ adatai szerint az ötéves ukrán szuverén dollárkötvényre számolt CDS-középárfolyam 1193 bázispont környékén járt a szerdai londoni kereskedésben.

Ez azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió dollár névértékű ukrán devizakötvényre jelenleg csaknem 1,2 millió dollárért kínálnak törlesztéskockázati biztosítási kontraktusokat a londoni piacon. Az S&P Capital IQ számítási módszere szerint ez azt jelenti, hogy a piac már 54 százalékot meghaladó eséllyel árazza az ukrán államadósság-törlesztés öt éven belüli leállásának rizikóját.

Európában egyetlen más ország államadósságát sem terhelik ezer bázispont feletti csődbiztosítási díjak, és Ukrajna esetében a hitelminősítők is egyre nagyobb kockázatát látják az államcsődnek.

A Moody's Investors Service a minap két hónapon belül másodszor minősítette le Ukrajna addig is mélyen spekulatív - vagyis messze nem befektetési ajánlású - államkötvény-besorolását, az egyre romló ukrán likviditási és adósságdinamikával indokolva a lépést. A Moody's "Caa2"-ről egy fokozattal "Caa3"-ra rontotta Ukrajna szuverénadós-osztályzatát, és az új besoroláson is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A leminősítéshez fűzött elemzésében a cég kiemelte, hogy becslése szerint az ukrán bruttó hazai termék (GDP) az idén 5-10 százalékkal zuhanhat.

Ukrajna "Caa3" államadós-besorolása - amely más hitelminősítők módszertanában "CCC mínusz"-nak felel meg - a legrosszabb államadós-osztályzat egész Európában. A "Caa/CCC" minősítési kategória már rendkívüli törlesztési kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban.

Ukrajnát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - a Moody's mellett a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is - ebben az adóskockázati sávban tartja nyilván.

Az S&P Capital IQ szerdán bemutatott új rizikólistáján változatlanul Argentína áll az élen, és továbbra is a világ legkockázatosabb tíz államadósa között van az eurógazdaságok közül Ciprus és Görögország. 

A legkockázatosabb tízes csoportban szerepel még Venezuela, Pakisztán, Egyiptom, El Salvador, Libanon és Tunézia.

Magyarország - amely két éve kikerült e tízes mezőnyből - most a 19. helyre került, 257,25 bázispontos első negyedév végi CDS-árazással.

Lengyelország ötéves CDS-kontraktusainak árazása a márciusi utolsó zárásban 79,3 bázispont, Csehország törlesztéskockázati tranzakcióinak díja ugyanerre a futamidőre 61,9 bázispont volt.

Az idei első negyedéves lista szerint a világ legbiztonságosabb államadósa törlesztéskockázati szempontból változatlanul Norvégia, utána Svédország, az Egyesült Államok és Németország következik. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még Finnország, Nagy-Britannia, Dánia, Svájc, Hollandia és Ausztria.

Az S&P Capital IQ londoni szakelemzői az új kockázati listához fűzött elemzésükben kiemelik, hogy folytatódott a globális törlesztéskockázati mutatók tavaly kezdődött javulása, az ukrajnai válság ellenére is. Az ukrajnai fejlemények nem rontották sem a nyugat-európai, sem az amerikai CDS-árazásokat, a legnagyobb ipari gazdaságok közül egyedül az orosz CDS-díjak 30 százalékot meghaladó megugrása volt kirívó - áll az elemzésben.

A ház hangsúlyozza, hogy a CDS-árfolyamokra a kelet-európai EU-gazdaságokban sem hatottak az ukrajnai események; a térség CDS-árazásai átlagosan 5 százalékkal csökkentek az idei első negyedévben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink