hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az Országgyűlés előtt a 2015. évi zárszámadás

  • adozona.hu

Felelősségteljes költségvetési gazdálkodás, kedvezően alakuló makrogazdasági mutatók, a gazdaságfehérítést célzó kormányzati intézkedések eredményeként növekvő adóbevételek, valamint a kedvezményezetteknek járó uniós támogatások maximális kifizetése jellemezte tavaly az államháztartási folyamatokat – ez olvasható a 2015. évi zárszámadási törvényjavaslatról a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján.

A parlament elé került dokumentum megállapítja azt is, az időközben hatályba lépett módosítások nem veszélyeztették a hiánycél elérését, sőt a kormányzati szektor uniós módszertan szerinti hiánya még az előzetes számításokhoz képest is kedvezőbben alakult, azt bizonyítva, hogy a magyar reformok működnek.

Az Országgyűlés minden évben törvényt alkot a központi költségvetés végrehajtásáról, vagyis a zárszámadásról. Ez a költségvetéssel azonos szerkezetben, átlátható módon és kellő részletezettséggel tartalmazza az előző évben teljesített állami kiadásokat és bevételeket. Az Állami Számvevőszék jelentése megállapítja, hogy a zárszámadás a beszámolóknak megfelelően, valósághűen mutatja be a költségvetés végrehajtására vonatkozó pénzügyi adatokat és információkat. A törvényjavaslatot az Országgyűlés jelentéssel együtt tárgyalja.

A kormány a 2015. évben is folytatta a kormányzati ciklus elején meghirdetett gazdaságpolitikai céljának megvalósítását: a költségvetési hiány alacsony szinten tartását, az államadósság további csökkentését, az ország versenyképességének javítását, a foglalkoztatás növelését és a gazdaság növekedési pályán tartását. Ehhez kapcsolódóan számos intézkedés szolgálta a magyar emberek boldogulását, melyek közül az egyik legjelentősebb – a Kúria és az Alkotmánybíróság döntéseit figyelembe véve – a bankok elszámoltatása és a devizahitelek forintosítása. A kormány teljesítette azon célkitűzését, hogy az államadósságon belül a devizaadósság aránya még inkább csökkenjen, mérsékelve ezáltal hazánk nemzetközi kitettségét, sérülékenységét. Ezzel egyidejűleg a gazdaság bővülésének szerkezete kiegyensúlyozottabbá, hosszú távon fenntarthatóvá vált, ezt jelzi a tavalyi évre elért 3,1 százalékos növekedési adat.

A kedvező reálgazdasági folyamatok mellett a gazdaságfehérítést célzó intézkedéseik (on-line pénztárgépek, EKÁER) ugyancsak érdemben járultak hozzá ahhoz, hogy 2015-ben a kormányzati szektor uniós módszertan szerinti (ESA) hiánya a kitűzött 2,4 százalékos célnál jóval kedvezőbben, 1,6 százalékra teljesült, miközben a szintén uniós módszertan szerint számolt államadósság 74,7 százalékra mérséklődött az előző évi 75,7 százalékról.

Tavaly két költségvetési törvénymódosítás történt, ezekre egyebek között a BKV Zrt. adósságátvállalása, a Modern Városok Programban szereplő fejlesztések megvalósítása, valamint a migrációs nyomás kezelése miatt volt szükség. Ez utóbbira, továbbá a magyar és az uniós határok megvédésére összesen 84,1 milliárd forint többletforrást biztosított a kormány, ami többszöröse az uniótól e célra kapott támogatásoknak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink