hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A szlovák kormány megadóztatná a víz exportját

  • MTI

Vállalkozás tárgyává teszi és így kereskedelmi cikként kezeli a vizet a szlovák környezetvédelmi tárca új víztörvénye, amely a kivitelre szánt vízre 40 százalékos adót vetne ki - közölte a Hospodárské Noviny (HN) pozsonyi gazdasági lap kedden.

A jelenleg hatályos szlovák víztörvény a szaktárca műhelyéből származó módosítástervezete a szlovák kormány által tavaly ősszel jóváhagyott, a víztartalékokkal kapcsolatos stratégiai terveken alapul. Ezek többek között a Csallóköz alatt található vízkészlettel foglalkoznak.

A HN megállapítása szerint az új víztörvény alapján a Szlovákiában található vízkészlet hasonló, kivitelre szánt stratégiai nyersanyaggá válhat, mint az arab országok esetében a kőolaj. Hozzáteszi: a módosításoknak köszönhetően a kormány dönt majd arról, hogy ki exportálhat vizet Szlovákiából.
   
A tárcaközi egyeztetésen már átesett módosításcsomagon változtatásokat eszközölne polgári aktivisták egy csoportja. Az eddig több mint 1200 ember által szignált indítványukat azzal indokolják, hogy a módosításcsomag célja nem más, mint a víz kereskedelmi célokra való, külföldre irányuló kivitelének legalizálása. Úgy vélik, az új jogszabály hatályba lépése esetén a kormány nem lesz képes arra, hogy határt szabjon a vízkereskedelemben érdekelt vállalkozói csoportok által megvalósított, ellenőrizhetetlen vízexportnak.
   
A szaktárca arra hivatkozva utasítja el a kritikát, miszerint a törvény is megszabja, hogy a víz szállításával és kivitelével kapcsolatos döntések esetén elsődlegesen a "közérdeket" kell szem előtt tartani. A polgári aktivisták azonban attól tartanak, hogy a "közérdek" megfogalmazás meglehetősen képlékeny, annál is inkább mert az államnak a kivitelből 40 százalékos anyagi részesedése lesz.
   
A módosítás ellen tiltakozók szerint a törvény tervezett változata nem egyeztethető össze a vonatkozó uniós irányelvvel sem, az ugyanis kimondja: a víz nem kereskedelmi termék, hanem olyan örökség, amelyet védeni kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés vásárlása és elengedés

Pölöskei Pálné

adószakértő

De minimis támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Víz- és áramdíj anyagköltség-e?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink