hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

2900 milliárd forintos agrártámogatás: a biogazdák előnyt élveznek majd az elosztásnál

  • adozona.hu

Megkezdődött a vidékfejlesztési- és agrárpályázatok kiírása előtti társadalmi egyeztetés. Egy-egy részlet még változhat, de már most látszik, hogy összességében mintegy 2900 milliárd forint juthat a hazai mezőgazdaságnak 2027-ig. A nagyon különböző célú és formájú pályázatok egyik közös vonása, hogy többségükben kiemelt figyelmet kapnak az ökológiai szempontok, így jelentős előnyöket élveznek majd az ökogazdálkodást, vagy csak a fenntarthatóság emelt kritériumait vállaló pályázók – állítja dr. Roszík Péter címzetes egyetemi docens, a Magyar Biokultúra Szövetség alelnöke.

Az uniós források 600 milliárd forintja a 80 százalékos nemzeti finanszírozással együtt teszi ki azt a mintegy 2900 milliárd forintot, melyet a vidékfejlesztési és agrárcélokra kiírt pályázatokkal hasznosítani lehet majd 2027-ig. A pályázatok jelentős részében előnyökre számíthatnak azok, akik vállalják és teljesítik a fenntarthatóság különböző kritériumait ‒ ecseteli egy mai közleményben dr. Roszík Péter.

A kedvezmények formája különböző lehet, a többletfinanszírozástól a pályázati pluszpontokig, miközben a környezettudatos lépések, eljárások hatása sem egyforma. Ennek legmagasabb, pályázat útján megszerezhető támogatásokkal is elismert szintje az ökológiai gazdálkodás. A biogazdálkodás néven is emlegetett termelési forma egyébként hosszú évek óta dinamikusan terjed, és világszerte egyre népszerűbb, mint a fenntartható élelmiszertermelés egyetlen bevett formája. Nem véletlen ‒ teszi hozzá dr. Roszík Péter ‒ hogy az Európai Unió és a magyar kormány is mindent megtesz, hogy az ökológiai művelés alá vont területek aránya minél jobban növekedjen, és az EU szintjén 2030-ra elérje a 25 százalékot. Természetes, hogy a 2027-ig tartó finanszírozási ciklus pályázataiban az ökológiai gazdálkodás kiemelt szerepet kap.

A pályázati felhívások megjelenésének ütemterve szerint tavasszal várható az agrár-erdészeti rendszerek támogatása és az ültetvénytelepítést, állattartó telepeket, hűtőházakat, post-harvest fejlesztéseket, valamint az élelmiszeripari üzemek fejlesztését támogató beruházási támogatások meghirdetése, amelyeknél az ökológiai gazdálkodók 10 százalékkal magasabb támogatási intenzitásban bízhatnak. A pályázati felhívások tervezetét a https://kap.mnvh.eu/ felületen lehet megtekinteni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink