hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rákapcsol a NAV: jaj az áfavisszaigénylőknek!

  • adozona.hu

A kormány úgy próbálja betömni a gazdasági növekedés visszaesése miatt keletkező költségvetési lyukat, hogy 40 milliárd forint „extra bevételt” remél áfából még 2011-ben. Ha most indít az adóhatóság áfa-ellenőrzéseket, akkor azok jogerősen már nem tudnak befejeződni az év végéig, ezért a terv csak akkor valósulhat meg, ha az áfa visszaigénylőknél kiutalás előtti ellenőrzéseket fokozza az adóhatóság.

A kormány negyedik csomagjának  egyik legnagyobb tétele az állami adóhatóság működésének felgyorsítása, melynek keretében a kabinet a mostani prognózishoz képest 40 milliárd forinttal nagyobb áfabevételt érne el. Ezen az adónemen keresztül eddig 2489 milliárd forint bevételt remélt a legutóbbi, július 27-én kihirdetett költségvetési törvénymódosításban.

Az már látszott az év során, hogy az áfabevételek kisebbek, mint az eredeti, tavaly decemberben elfogadott költségvetési törvényben vártak, ezért a kormány a legutóbb elfogadott költségvetési törvénymódosításban mintegy 70 milliárd forinttal csökkentette az eredeti áfabevételi előirányzatot. A most beherangozott 40 milliárd forint többletbevétel gyakorlatilag ennek az előirányzat-csökkentésnek a részleges visszaírása.

De hogyan lehet 40 milliárd áfát beszedni az év végig?

Eddig is szinte minden esetben kiutalás előtti ellenőrzést végzett. A revizorok minden erőfeszítése ilyenkor arra irányul, hogy fiktívnek minősítsenek beszerzési számlákat, hogy ne kelljen visszafizetni áfát, sőt jogosulatlan visszaigénylés miatt az 50 százalék mulasztási bírságot is ki szabhassák.

Aki eddig is el akarta kerülni az ellenőrzéssel járó „macerát”, az átvitte a visszaigényelhető áfát a következő hónapokra. A mostani kormánydöntés erre fogja ösztönözni a vállalkozásokat. Nem biztos, hogy jó döntést hozott a kormány. A fenyegetés hatására valószínűleg óvatosabbak lesznek a vállalkozások és a visszaigényelhető áfát inkább áttolják 2012-re. Egyelőre úgy néz ki, hogy a 2012-es év költségvetési szempontból nagyságrenddel nehezebb lesz, mint a 2011-es. Nem ártana még 2011-ben letudni az Európai Bíróság döntésének következményét.

Mekkora a költségvetési kihatása az Európai Bírósági döntésnek?

Az első szakértői becslések 100 milliárd körülire tették ezt az összeget. Egy héttel ezelőtt Varga Mihály a HírTv –ben meglepő számokkal állt elő: „Első becslések szerint 240-260 milliárd forint költségvetési kihatása lesz az EB döntésnek”. A média kritika nélkül átvette ezt a számokat. Azóta mindenhol azt olvashatjuk, hogy 250 milliárd bevétel esik ki áfából. Pedig nem kellene feleslegesen találgatni, becsülgetni. Áfa visszaigénylés esetén ugyanis az áfa bevallás 85. sorában meg kell adni a „Pénzügyileg nem rendezett beszerzésekre jutó adó összegét”.

A 2011-es költségvetés szempontjából a 2010. december 31-i állapot a mérvadó. Ez tartalmazza a havi, negyedéves és éves, 2010-ben még pénzügyileg nem rendezett áfa összeget. A 85. sort (2010-ben 81. sor) csak akkor kell kitölteni, ha az adózó a negatív áfa összegét vissza akarja igényelni. A 2010. december 31-i összeget nem kellett 2010-ben kifizetni az adózóknak. Ezt az összeget kell most 2011-ben kifizetni. Ez az adat az adóhatóság rendelkezésére áll. Pontosan meg lehet határozni azt az összeget, ami a korábbi 2009, 2010-es költségvetés helyett a 2011-es évet fogja terhelni. A kormány a hét végén tájékoztat arról, hogy milyen módon kompenzálják az Európai Bíróság döntésének hatását. Jó lenne, ha addigra nem „hasra ütéssel” becsült, hanem a döntést kellően megalapozott – adóhatóságtól származó – közérdekű adatok állnának rendelkezésre.

Angyal József
okleveles adószakértő

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink