hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bérkalkulátor 2011: számolja ki, mennyi adót és járulékot fizet!

  • adozona.hu

Az Adózóna kalkulátora havi szinten számolja a bér után fizetendő adókat és járulékokat. A nettó jövedelmeket összehasonlítja - a jelenleg ismert szabályok szerint - 2010, 2011, 2012 és 2013 évekre. Míg az szja-bevételekről szakértők vitáznak, Ön számoljon - igazodva a kivezetésre kerülő szuperbruttóval is.

A kalkulátor a 2011-es év mellett kiszámítja a 2012-es és 2013-as adókat, járulékokat és nettó jövedelmet is - a jelenleg ismert szabályozás alapján. Erre azért van szükség, mert a szuperbruttót folyamatosan vezetik ki. Jövedelemre vetítve ez azt jelenti, hogy az egykulcsos 16 százalékos adó 2011-ben valójában 20,3 , 2012-ben 18,1 míg 2013-ban valóban 16 százalék.

Legalábbis így tudtuk egy évvel ezelőtt. Időközben a kormány benyújtotta a 2012-es költségvetést a parlamentnek. A 2012-es adócsomag kapcsán a fő irányt kijelölte a politika. Eszerint meg kell szüntetni az adójóváírást, ki kell vezetni a szuperbruttót, befejezni az egykulcsos adóra való átállást és kompenzálni az alacsonyabb keresetűek jövedelmét a magasabb keresetűek adójából. és persze senki nem járhat rosszul. Csakhogy a kormány nem számolt a családi kedvezménnyel, pedig a változások jócskán érintik. Ez mennyiben írja felül a terveket? Az erről szóló szakértői anyagunkat itt olvashatja.

A kalkulátor egy évvel ezelőtti készítésekor az adójóváírásnál a 2011-es mértékekkel számolunk. Valószínűleg szűkülni fog az adójóváírás igénybevételének lehetősége az adókulcs csökkenésével párhuzamosan, de erről csak egy év múlva lesz pontosabb információ.

Kalkulátor itt!
Kattintson és számoljon az Adózóna új, 2011-2013-ra szóló bérkalkulátorával!

Öt olyan mezőt lehet kitölteni, amelyik jelentősen befolyásolja a nettó kifizetést:

- Bérjövedelem: az itt megadott havi jövedelemnél számoljuk az adójóváírást is.
- Havi nyugdíj összege: 2011-től a nyugdíj már nem lesz adóterhet nem viselő járandóság, így a nyugdíj melletti munka után több adójóváírás járhat. Ha a nyugdíj mező kitöltött, akkor nem számoljuk a 2 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot illetve az 1,5 százalék munkaerő-piaci járulékot.
- Havi nem bérjövedelem: ha itt adunk meg havi jövedelem adatot, akkor ez után nem számolunk adójóváírást. Például vállalkozói kivét, önálló tevékenységből származó jövedelem.
- Kedvezményezett eltartottak szám: itt kell megadni, hogy hány gyerek után kap valaki családi pótlékot. Ennyi gyerek után jár az adó(alap)kedvezmény, de a gyerekenkénti összeget befolyásolja a következő mező kitöltése.
- Eltartottak száma: Itt nem lehet kisebb értéket megadni, mint a kedvezményezett eltartottak számánál. Ide be kell számítani azokat is, akiket figyelembe kell venni a családi pótlék megállapításánál. Például egyetemi, főiskolai tanulmányokat folytató, önálló keresettel nem rendelkező gyerek.

A megadott adatok alapján a kalkulátor évenkénti bontásban kiszámítja az adót és a járulékokat. Összehasonlítja a nettó jövedelmeket. A kalkulátor használata elsősorban a nagyobb havi jövedelemmel rendelkezőknek fog örömet okozni. Kisebb jövedelem esetén a gyerekkedvezmény nem biztos, hogy teljes mértékben figyelembe vehető, de jó hír, hogy a házastársak között megosztható a gyerekkedvezmény.

(A kalkulátor elkészítését Angyal József oklveles adószakértő segítette)

Szja-bevételek 2011-ben - mit mutattak a számok, mit mondtak a szakértők?

Az Állami Számvevőszék véleménye szerint a 2011. január 1-jétől hatályba lépő, valamint a 2010-ben hatályba lépett törvénymódosítások 2011-re összességében 314 milliárd forint bevételkiesést jelentenek. A 16 százalékos adómérték bevezetése – az Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint – 203 milliárd forint, a természetbeni juttatások adóztatásának megváltoztatása 51 milliárd forint, a családi adókedvezmény átalakítása 145 milliárd forint, az egyéb módosítások 11 milliárd forint bevételkiesést okoznak, míg az adójóváírás rendszerének átalakítása 96 milliárd forint bevételi többletet eredményezhet.

Angyal József okleveles adószakértő azonban úgy véli, alábecsülik az szja-bevételeket. Az Adózónán jelent meg elsőként, hogy az adócsökkentés költségvetési hatásaként a kormány nem számolt a járulékalap felső határa felett elmaradó 27 százalékos járulék kieséssel. Ez 2009-es árakon számolva 162 milliárd forint. Nem sokkal később korrigálta Matolcsy György és Rogán Antal is az adócsökkentéssel kapcsolatos kalkulációit, vagyis hozzáadták a 162 milliárd forintot a 308 milliárdhoz. Rogán Antal a Hírtv-ben az adócsökkentés forrásszükségleteként 470 milliárdot számolt, Matolcsy György pedig 450-500 milliárdos adócsökkentésről beszélt, mindkettő megfelel a 162 milliárd forint járulék kieséssel (tb-plafon) korrigált 308 milliárdnak. De a a benyújtott költségvetési tervezet 522 milliárd forint személyi jövedelemadó bevétel kieséssel számolt, szemben a korábban hangoztatott 308 milliárddal.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az előző kormány által 2011-re törvénybe iktatott sávhatáremelést (adócsökkentést havi 328 ezer és 1 milliós jövedelmek között) még nem kapták meg az adózók. A most benyújtott adótörvények nem törölték ezt az adócsökkentést, hanem a felső 15 milliós sávhatárt tovább tolták ki a „végtelenbe”. Így tűnik el a felső sáv és lesz 17 százalékos egykulcsos adótábla. Ez csökken tovább 1,3 százalékkal 16 százalékos szuperbruttóra. Még az előző kormány körülbelül 200 milliárdban számszerűsítette az 5 milliós sávhatár 15 millióra emelésének költségvetési kihatását a 2011-es évre. Ezt a számot pontosan megkapjuk, ha képezzük a 308 milliárd forint és a 2011-es költségvetésben az szja soron lévő 522 milliárd forint különbségét (522-308=214). Tehát a költségvetés összeállításakor nem a 308 milliárd forinttal számították ki az szja csökkentés költségvetési kihatását, hanem a részben helyes (522 milliárddal). Miért csak részben helyes ez az 522 milliárd? Azért, mert ez sem veszi figyelembe a havi 1 millió forint felett keresők adójának 32-ről 17-re (jövedelemre vetítve 40,64 százalékról 21,59 százalékra) csökkentését. Ennek a becsült költségvetési kihatása körülbelül 50 milliárd forint azért, mert a havi 1 millió felett keresőknél jelentős a több mint 20 százalékos adócsökkentés. Így a helyes bevétel kiesés az szja soron nem 522 milliárd, hanem 572 milliárd forint. Vagyis, ha az előző kormány által kalkulált 214 milliárd forintos kihatáshoz hozzáadódik még a kb. 50 milliárd forint, ami összesen 264 milliárd - ennyivel becsülik alá az szja bevételt - állítja Angyal.

Vámosi Nagy Szabolcs, az Ernst&Young adószakértője - aki szintén többször megszólalt a témában - azt mondta az Adózónának: a bevételi adatok különbözősége az eltérő viszonyítási alapból fakad: az adóváltoztatásokat, mondta, én ahhoz mérem ( és a kormány is), ami ahhoz képest változik, mint hogyha nem csináltak volna semmit (vagyis jövőre  a progresszív adótábla 15 milliós sávhatárával). A foglalkoztatói járulék plafon jelenleg elvi lehetőség, amit egyelőre a költségvetési törvény tervezete még nem tölt ki, a 21 ezer forint napi tétel csak az egyéni járulékra vonatkozik.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink