hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Láncügylet, háromszögügylet áfavonzata

  • adozona.hu

Magyarországi székhelyű társaságunktól (A) belga székhelyű társaság (B) árut rendelt. A megrendelt árut a (B) társaság egy franciaországi székhelyű társaságnak (C) fogja továbbszámlázni. Az árut társaságunk magyarországi székhelyéről a francia társaság (C) által megbízott fuvarozó szállította el közvetlenül Franciaországba. Kérdésünk: 1. Az ügylet láncügyletnek minősül-e? 2. Hogyan kell társaságunknak helyesen eljárni az áru értékesítéséhez kapcsolódó számlázás áfáját, valamint az erre vonatkozó áfabevallást illetően? Olvasónk kérdéseire Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Fenti esetben valóban láncügylet történik, sőt azon belül is háromszögügylet, azonban annak egyszerűsítése nem alkalmazható, mivel a harmadik szereplő fuvaroztat.

Az áfatörvény speciális teljesítési hely rendelkezéseket tartalmaz azon esetekre, amikor a termék több értékesítés tárgya úgy, hogy a szállítás közvetlenül az első szereplőtől az utolsóhoz történik, azaz láncügyletekről van szó.


Áfa témakörben az Adózónán további írásokat ITT olvashat, illetve 10 százalék kiadói kedvezménnyel megrendelheti "Áfa – speciális esetek" című kiadványunkat is.

A törvény a termék értékesítésének teljesítési helyét meghatározó különös szabályok között rendezi az adott – láncértékesítési – ügyletekre vonatkozó szabályokat. A háromszögügyletet szokás egy speciális láncügyletnek nevezni, mely szabályozás a beszerző, tehát a termék rendeltetési helye szemszögéből rendezi a teljesítési hely szabályait. A láncügylethez hasonlóan itt is csak egyetlen értékesítés lehet adómentes, méghozzá az a fuvarozással érintett értékesítés, amelyben a fuvarozást végző vagy arra megbízást adó szereplő részt vesz, akár mint eladó, akár mint vevő. Az ezt megelőző, illetve ezt követő értékesítés teljesítési helyét ez a fuvarozásos értékesítés határozza meg. A háromszögügylet szabályai a közbenső beszerző számára jelentenek könnyítést, és csakis abban az esetben, amikor az ügyletben az eladó, vagy a közbenső szereplő vevőként fuvaroztat.

Amennyiben a háromszögügylet feltételei teljesülnek, annak alkalmazása kötelező.

Fenti esetben a végső vevő harmadik szereplő fuvaroztat, azaz ez az értékesítés lehet adómentes, az ez előtti értékesítés teljesítési helye viszont az indulási országban teljesül, azaz belföldön.

Ennek megfelelően Önöknek a belga társaság felé belföldi áfás számlát kell kiállítania (annak magyar adószámára) ő pedig magyar közösségi adószámáról kell, hogy kiállítsa a francia végső vevő felé adómentes közösségi értékesítésről számláját.

Áfabevallásban a belföldi értékesítés sorába kell Önöknek ezt az ügyletet feltüntetni. Ahogy láthatják, a belga közbenső vevőnek magyar adószámra lesz szüksége.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Energiaköltség elszámolása 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Törzstőke

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink