hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Helyesbítenie kell a számlát? Így is megteheti

  • adozona.hu

Évekig nem szólt a vevő, hogy megváltozott a székhelye, illetve számlázási címe. Hogyan helyesbíthetők a számlák? Olvasói kérdésre Sinka Júlia adószakértő, mérlegképes könyvelő válaszolt.

A helyzet az érintett számlák helyesbítésével rendezhető. Ez számlával egy tekintet alá eső okirat kiállítását igényli, amelynek a törvény által elvárt adattartalmát az áfatörvény 170. §-a rögzíti. Itt nem szerepel a „teljesítés időpontja”, mint elvárt adat. Ugyanis a számla helyesbítése nem az adótörvény hatálya alá tartozó ügylet, így nincs önálló teljesítési időpontja.
 
A helyesbítéssel érintett ügylet teljesítésének időpontját sem kell a bizonylaton feltüntetni (bár nem tilos), kivéve persze azt az esetet, amikor ez az adat szorul korrekcióra.

Ez azért fontos a kérdező szempontjából, mert a szóban forgó számlák mindegyikén ugyanaz az adat szorul javításra, és a fentiek miatt lehetőségük van arra, hogy egy okiraton több számlát is korrigáljanak.

Az adótörvény előírja, hogy a korrekciós bizonylatnak egyértelmű hivatkozást kell tartalmaznia, amely alapján a helyesbített számla beazonosítható. Ennek módszerére vonatkozóan azonban már nem tartalmaz előírást. 

Amennyiben a számlakibocsátó valamennyi, a módosítással érintett eredeti számla sorszámát felsorolja a számlával egy tekintet alá eső okiraton, úgy az természetesen eleget tesz a törvény ezen elvárásának.  

Amennyiben ugyanazon partner számára kibocsátott – azonos hibát tartalmazó – számla helyesbítésére van szükség, akkor a kibocsátó a fenti elvárásoknak azzal is eleget tehet, ha az okiraton a számlák összességére hivatkozik (mondjuk XY Kft. részére 2014 első negyedévében kiállított számlák), hiszen ezzel is azonosítható azon számlák köre, melyekre a helyesbítés vonatkozik. Az nagyon fontos, hogy a hivatkozás alapján egyértelműen meghatározhatóak legyenek a módosítással érintett számlák, de azt nem várja el a törvény, hogy egyesével, tételesen felsoroljanak minden olyan számlát, amelyet a korrekció érint.

A kérdező esetére – itt több évet érint a probléma – évenként külön számlával egy tekintet alá eső okirat kiállítását javasolnám, szükség esetén azok mellékletén meghatározva a helyesbítéssel érintett számlákat.

A helyesbítő bizonylat(ok) és az eredeti számlák együtt igazolják az eredetileg kiszámlázott ügyletet. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink