hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfacsökkentést, bér- és rezsitámogatást szeretnének a fürdők

  • MTI

A Magyar Fürdőszövetség a turisztikai akcióterv bővítését szorgalmazza; a szövetség tagjai egyebek mellett áfacsökkentést, bértámogatást és rezsitámogatást szeretnének, hangsúlyozva, hogy a fürdők biztonságos működése nemcsak az ott dolgozók és a többségében tulajdonos önkormányzatok érdeke, hanem nemzetgazdasági érdek is – közölte a fürdőszövetség az MTI-vel csütörtökön.

Azt írták: a nyolc-tizenötszörösére emelkedő energiaárakat nem tudják kigazdálkodni a fürdők, ezért javasolják a fürdőszolgáltatások 27 száza-lékos áfájának csökkentését, bértámogatást a Covid alatti időszak alapján, valamint az energiaköltségek növekedését kompenzáló alap létrehozását.

Kiemelik: örömmel fogadták a turisztikai akcióterv bejelentését, az intézkedéseket üdvözölték, és a turisztikai ágazat megsegítése érdekében tett első lépésként előremutatónak nevezték. Azt hangsúlyozták, hogy a turisztikai ágazat legerősebb motorját a fürdők jelentik, hisz a magyarországi vendégéjszakák több, mint 71 százaléka olyan településen keletkezik, mely turisztikai szempontból releváns fürdővel rendelkezik.

Kifejtették, hogy az akcióterv intézkedései kö-zül a turizmusfejlesztési hozzájárulás (tfh) a fürdőket nem érinti. A fürdők működését 27 százalékos áfa terheli, szemben a szálláshely és vendéglátás terület 5+4 százalékos adóterhével, amiből a mostani döntéssel 4 százalékos tfh-t felfüggesztik. A fürdőszövetség számos alkalommal jelezte, hogy a gyógyfürdők 27 százalékos áfáját is 5+4 százalékra szükséges csökkenteni a fennmaradás érdekében.

A SZÉP-kártya alszámláinak eltörlése rövid távon szintén nem jelent megoldást az energiaköltségek fedezésére annak széleskörű felhasználási lehetőségei miatt, melyekből a napi elengedhetetlen kiadásokat finanszírozza sok vásárló. Szerintük a kártya eredeti céljának teljesüléséhez tovább-ra is a keretösszegek növelése és a kedvezményes adózás megvalósulása vezethet eredményre.

A munkaidőkeret változását hasznosnak nevezik, azonban a folyamatos üzemeltetésben működő fürdők számára ez nem jelent engedményt. A VIZA-adatszolgáltatás és a szálláshelyminősítéshez kapcsolódó döntések a gyógyfürdőket nem érintik – írták.

Jelezték, hogy a fürdők működését, gazdálkodási hatékonyságát a turisztikai akcióterv jelen rendelkezései alapvetően nem segítik, ezért mindenképp szükségesnek tartják a Magyar Fürdőszövetség javaslatainak vizsgálatát és bevezetését, hisz azzal nemcsak a fürdők, hanem a ráépülő vállalkozások túlélése – ezen keresztül több tízezer család megélhetése is biztosítható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink