hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Panasztörvény: ilyen feladatokat ró egy könyvelőirodára a jogszabály

  • adozona.hu

Kérném ha lehetséges, lépésről lépésre leírni, a „Panasztörvény” gyakorlati alkalmazását, mivel a könyvelő kft. 2 fős, mindketten ügyvezetők, alkalmazotti státuszban vannak! – kérte olvasónk, dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő összegyűjtötte a visszaélés-bejelentési rendszer kiépítésével kapcsolatos feladatokat.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A panasztörvényt 2023.07.24. napjától kezdődően a panaszokról és közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentéséről szóló 2023. évi XXV. törvény váltja fel.

Hatályba lépés: 2023.07.24. napja: 250 fő felett, illetve a Pmt. hatálya alá tartozó szolgáltatóknál (idetartoznak a könyvelők is). 50–249 fő között 2023.12.17. napja.

A legfőbb változások a következőkben ismertetem (csak a lényeget mutatom be, rengeteg a változás).

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

Ki kell építeni a visszaélések bejelentésére egy belső csatornát. Ezen keresztül az EU-normák megsértése, illetve a munkáltató választása esetén a belső vállalati magatartáskövetelmények megsértése jelenthető be. A bejelentések mind írásban, mind szóban előterjeszthetők. Kijelölhetnek egy e-mail címet, illetve megjelölhetnek fogadónapot, ahol a panaszt fogadják. Lehetőség van panaszdoboz kihelyezésére.

Az Adózóna 117 letölthető és szerkeszthető dokumentumból álló Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal” szerződés-, szabályzat- és iratmintacsomagját 15 százalék kiadói kedvezménnyel itt rendelheti meg.

Ki kell jelölni egy ezzel foglalkozó szervezeti egységet, vagy ezt ki kell szervezni egy független partnernek, amellyel az elmúlt 5 évben a szervezetnek szerződéses kapcsolata nem volt. Vezető is végezheti a panaszok kivizsgálását.

El kell készíteni vagy készíttetni minimálisan a következő belső szabályozást:

  • eljárásrend;
  • adatkezelési tájékoztató;
  • jogokról való tájékoztatás (jogi védelem, képviselet, külső csatornán történő panasztétel az Alapvető Jogok Biztosán keresztül stb.);
  • titoktartási nyilatkozat a kivizsgálásban résztvevőkkel;
  • még sok egyéb mintát célszerű készíteni: panasznyomtatvány, jegyzőkönyvminta, befogadási tájékoztató, határozati minta stb.

Emellett belső képzést is tartani kell, hogy ismert legyen a szabályozás lényege. Ez két fő esetében annyit jelent, hogy ismerkedjenek meg a szabályokkal picit mélyebben.

A bejelentés módja

A belső visszaélés-bejelentési rendszereknek lehetővé kell tenniük, hogy a bejelentést írásban és szóban is meg lehessen tenni (ideértve a személyes találkozót is), de az irányelv értelmében – feltéve, hogy a bejelentő személy személyazonosságának bizalmas jellege biztosított – az egyes foglalkoztatók maguk dönthetik el, hogy konkrétan milyen típusú belső visszaélés-bejelentési rendszereket hoznak létre (pl. postai út, tényleges panaszdobozok, online - intranetes vagy internetes - platformok, telefonos forródrót, stb.).

Tájékoztatási kötelezettségek

A bejelentőt több ízben is tájékoztatni szükséges. Az első a panasz vagy bejelentés kézhezvételéről való tájékoztatás. Ezt akkor is meg kell tenni, ha a panaszt vagy bejelentést a törvény alapján el lehet vizsgálat nélkül utasítani (mellőzés). Emellett tájékoztatást kell nyújtani a visszaélés-bejelentés általános, illetve a szervezeten belüli konkrét szabályairól, jogorvoslati lehetőségekről. A szervezetre van bízva ezt hogyan teszi meg, de a honlapon minden esetben meg kell tenni. Kötelező tájékoztatni a bejelentőt az adatkezelési szabályokról, továbbá a bejelentővédelemről (hátrány nem érheti, jogi segítséget igényelhet más szervtől). Minden olyan személyes adat kezelhető, mely a kivizsgáláshoz elengedhetetlenül szükséges.

A bejelentők védelme

A visszaéléseket bejelentőket széles körben illeti meg jogvédelem. Ez tartalmazza a megtorlással, illetve bármilyen hátrányos megkülönböztetéssel szembeni tilalmat, a díjmentes tájékoztatás és tanácsadás, valamint a költségmentes hatósági és bírósági eljárás kötelezettségét.

A bejelentő számára hátrányos intézkedés, amelyre a bejelentés jogszerű megtétele miatt kerül sor, és amelyet a törvény szerinti jogviszonyokkal vagy szerződéses kapcsolattal összefüggésben valósítanak meg, jogellenesnek minősül akkor is, ha egyébként jogszerű lenne. A megtorlás tilalmának szabálya az említett három feltétel megléte esetén alkalmazható:

  • kell egy hátrányos intézkedés;
  • kell egy jogszerű bejelentés, amelyre tekintettel a hátrányos intézkedést alkalmazzák a bejelentővel szemben;
  • harmadrészt pedig a hátrányos intézkedésnek a jogviszony vagy szerződéses kapcsolat keretei között kell értelmezhetőnek lennie.

A jogellenességet tipikusan perben lehet érvényesíteni. A bizonyítási kötelezettség a szervezetet és nem a bejelentőt terheli. A hátrányos intézkedés nem csupán a bejelentőre, hanem az annak tulajdonában álló jogalanyra vagy a vele foglalkoztatási vagy egyéb jogviszonyban álló jogalanyra is vonatkozhat.

A bejelentő a sérelemmel összefüggésben mentesül mindenfajta titoktartási kötelezettség alól néhány szűk kivétellel, illetve mentesül azon felelősség alól, hogy az információt hogyan szerezte meg.

A bejelentő a jogszerű bejelentés megtételéért felelősségre nem vonható, ha alapos okkal feltételezhette, hogy az szükséges volt.

A bejelentő a bejelentését bizonyos feltételek esetében nyilvánosságra is hozhatja. Ennek jellemzően az a feltétele, hogy a bejelentést előzetesen megtegye, határidőben érdemi választ nem kap, illetve visszafordíthatatlan veszély is fennáll. Az információkat a bejelentőnek munkavégzéssel összefüggésben kell megszereznie. Itt további feltételek is érvényesülnek.

Ha van rá módjuk szakértővel is konzultáljanak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó önellenőrzése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Gyógyszerforgalmiadó-kedvezmény

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink