hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adócsomag 2023: könnyebben lehet átalányadózást választani

  • Lepsényi Mária adószakértő
1

Kedvező módosításokat tartalmaz az átalányadózást választó egyéni vállalkozások számára a hét közepén a parlament elé terjesztett adócsomag.

A T/1614. számú törvényjavaslatban tervezett rendelkezések könnyebbséget jelentenek azok számára, akik az átalányadózást szeretnék választani a 2023. évre.

Az átalányadózás választását a már működő adózók esetében a 22SZJA bevallásban kell jelezni. Kezdő vállalkozásoknak a bejelentkezés alkalmával kell nyilatkozniuk az átalányadó választásáról. Aki már átalányadózó, annak nincs teendője, mivel az ezzel kapcsolatos nyilatkozat a visszavonásig érvényes.

A tervezet szerint aki az átalányadózás alól kilép, vagy az arra való jogosultsága megszűnik, az 2023-tól a megszüntetés (megszűnés) évére és az azt követő 12 hónapra nem választhatja ismételten, szemben az eddigi négy éves várakozási idővel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, aki például a rá vonatkozó bevételi határt átlépi 2023-ban évközben, az a 2025. évre már ismételten választhatja majd az átalányadózást.

A tevékenységét év közben kezdő, megszüntető vagy szüneteltető egyéni vállalkozó a rá vonatkozó bevételi értékhatárt a tevékenység folytatásának napjaival időarányosan veheti figyelembe. Ebből a szempontból a tevékenységét év közben kezdőnek kell tekinteni azt az egyéni vállalkozót is, aki az átalányadózásra áttérést közvetlenül megelőző időszakban kisadózónak minősült.

A jövő évtől az átalányadózás a tárgyévet megelőző adóévben szerzett bevétel mértékétől függetlenül választható [szja-törvény 50. § (1) bekezdés]. A tárgyévre vonatkozó bevételi értékhatárok továbbra is az éves minimálbérhez kötődnek. Ennek összege 2023-ra vonatkozóan még nem ismert.

Az egyéni vállalkozó továbbra is akkor alkalmazhatja az átalányadózást, ha a tárgyévben a bevétele nem haladja meg az éves minimálbér tízszeresét, míg az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozó esetében az éves minimálbér ötvenszeresét [szja-törvény 52. § (1) bekezdés].

A tervezet szerint 2023. január elsejétől az egyéni vállalkozó családi járulékkedvezményt akkor tud igénybe venni év közben, ha – saját döntése alapján – a vállalkozói kivét adóelőlegét havonta, az átalányban megállapított jövedelem adóelőlegét negyedévente állapítja meg és vallja be az adózás rendjéről szóló törvény szerinti adó- és járulékbevallásban (08-as) [szja-törvény 49. § (6) bekezdés].

Az elavult, a már nem használatos távközlési eszközök (telex, rádiótelefon) megnevezését korszerű eszközök megnevezése váltja fel (mobiltelefon, internet) 2023. január elsejétől [szja-törvény 3. számú melléklet I.11-12.pontjai, 11. számú melléklet I.12-13. pontjai].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A következetlen adópolitikát dicséri a főcím, hiszen korábban 4 évig nem lehetett újra átalányadózást választani.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Innovációs járulék kétéves szabály

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivaalap

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink