hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt a vége! Megszűnik az adókedvezmény az elektromos töltőállomások után

  • adozona.hu

A támogatásokra vonatkozó általános csoportmentességi rendelet változása megszünteti az elektromos töltőállomások adókedvezményét. A szabályozásból nem derül ki egyértelműen, mikortól szűnik meg, a Niveus Consulting Group véleménye szerint már 2021-ben sem élhetünk a kedvezménnyel, de ami biztos: jövő februártól már nem.

Az elektromos autó – amellett, hogy sokan környezetkímélőnek tekintik – számos egyéb előnnyel is jár, nem csoda, hogy ezek a járművek egyre népszerűbbek.

A vásárlások volumenének növekedését és a kényelmes használatot segíti a töltőállomások terjedése, amihez az adórendszer jelenleg társaságiadóalap-kedvezmény formájában nyújt támogatást.

A bekerülési költségnek azt a részét lehet levonni az adóalapból, amely tervezetten nem térül meg egy hároméves üzemeltetés alatt. A be nem fizetett társasági adó összege az általános csoportmentességi rendelet (GBER) alapján adott állami támogatásnak minősül.

Ennek megfelelően az adóalap-kedvezmény igénybevételekor eddig is figyelmet kellett fordítani, hogy a beruházás a társasági adótörvény mellett a GBER-ben meghatározott feltételeknek is megfeleljen (anélkül ugyanis az állami támogatás nem vehető igénybe), de 2021. augusztus 1. után erre kiemelten kell figyelni.

Pálffy Miklós, a Niveus Consulting Group együttműködő partnere kiemelte, hogy a GBER idén augusztus 1-jétől megváltozott és az új szabályok értelmében megszűnik az adóalap-kedvezmény, a jövőben kizárólag pályázati úton lehet pénztámogatást igényelni rá.

A módosítások nem azonnal léptek hatályba, bevezettek egy hathónapos időszakot, amely 2022. február 1-jéig tart, és ez alatt átmeneti rendelkezések vannak érvényben. Ezek között az szerepel, hogy a már folyamatban lévő támogatások 2022. február 1-jéig hatályban maradhatnak.

A helyzetet bonyolítja, hogy a magyar állam az elektromos töltőállomások kiépítésére igénybe vehető, a fentebb ismertetett kedvezmény alkalmazását 2021. június 30-i zárással jelentette be az Európai Bizottság részére.

Logikusan következik ebből a kérdés: az átmeneti időszak alatt, 2021 második félévében akár, igénybe vehető még a támogatás? A Niveus Consulting Group szerint a válasz: nem, már idén sem vehetjük igénybe, mert Magyarország korábbi zárással jelentette be a kedvezmény alkalmazhatóságát, és mire a 2021-es évre igényelnék a kedvezményt, már bőven 2022 tavasza lenne.

Az sem egyértelmű, hogy a 2021. évre esedékes társaságiadó-bevallás benyújtásakor – 2022 májusa naptári éves adózóknál – hogyan lehet igénybe venni ezt a támogatást, hiszen akkor már a GBER alapján nem adható ez a kedvezmény.

Ami biztos, hogy 2022. február 1-jétől a jelenlegi feltételek mellett nem lehet majd igénybe venni adóalap-kedvezményt az elektromos töltőállomások létesítésére, így a 2022-es céges költségvetés tervezésekor ezzel majd mindenképpen érdemes kalkulálni – jegyezte meg a szakértő.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink