hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több lehet a nyugdíj! Itt az állami támogatás a biztosításra

  • József-Polonyi Gábor közgazdász
1

Jövő januártól ismét igénybe lehet venni kedvezményt (állami támogatást) biztosítás után, igaz, hogy ez a korábbinál szűkebb körre, csak a nyugdíjbiztosításokra vonatkozik. Kizárólag a 2013. december 31-ét követően kötött (létrejött) nyugdíjbiztosítások esetén lehet ezzel a lehetőséggel élni. A kedvezmény nem szabadon felhasználható, azt az adóhatóság – a magánszemélyek rendelkezése alapján – a biztosítónak utalja át, amit a nyugdíjbiztosítási szerződésen írnak jóvá (azaz, ez az összeg növeli a magánszemély nyugdíjcélú megtakarítását). Mutatjuk a részleteket, mindent, amit az új lehetőségről tudni kell.

Az új szabályrendszer – értelemszerűen és lényegét tekintve – az önkéntes nyugdíjpénztári kedvezményi szabályokat ülteti át a hasonló célú biztosítási nyugdíjtermékekre. Az új nyugdíjbiztosítási kedvezmény valójában adóról való rendelkezési jogosultságot jelent. A magánszemély, ha nyugdíjbiztosítás szerződője, akkor az általa fizetett díj 20 százalékával megegyező összegről tehet nyilatkozatot (nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot), adóévenként legfeljebb 130 ezer forintig.

Ha a magánszemély nyugdíj-előtakarékossági számlán elhelyezett, illetve önkéntes pénztári (nyugdíjpénztári) megtakarítása, valamint nyugdíjbiztosítás alapján is jogosult rendelkezési jogát gyakorolni, akkor a három jogcímen együtt véve is maximálisan 280 ezer forintnyi adójáról rendelkezhet. Ha több biztosítónál van nyugdíjbiztosítása, és azokra díjat fizetett, akkor mindegyik esetében élhet a rendelkezési jogával. Kikötés azonban, hogy csak egy biztosítót nevezhet meg, ahová az adóhatóság az adott összeget – ha a magánszemélynek nincs fennálló adótartozása – 30 napon belül átutalja.

Nem tehet nyilatkozatot a magánszemély, ha a nyilatkozattétel időpontjában már nem rendelkezik nyugdíjbiztosítással, kivéve, ha nyugdíjbiztosítása a biztosítási események valamelyikének bekövetkezése miatt szűnt meg. Ilyen esetben az állami támogatást a biztosító a magánszemélynek kiutalja (vagy a magánszemély nyilatkozata alapján – ha van ilyen – más biztosítónál vásárolt nyugdíjbiztosításra továbbutalja). A nyugdíjbiztosítási nyilatkozat alapján átutalt, kiutalt összeg után a magánszemélynek nem kell adót fizetnie [Szja-törvény 44/C. § (1)-(5), 44/D. §, 7. § (1) e)].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen szabályokkal kell tisztában lenni a nyugdíjbiztosítási adó-visszatérítési lehetőséggel kapcsolatban.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
vendéguser

Nagyon hasznos volt a cikk, köszönöm!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lízingügylet

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink