adozona.hu
Egyéb jövedelem: ki fizeti a szochót?
http://adozona.hu/kerdesek/2026_1_23_Egyeb_jovedelem_ki_fizeti_a_SZOCH_cmg
0
Egyéb jövedelem: ki fizeti a szochót?
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély kölcsönt ad egy vállalkozásnak tárgyi eszköz megvásárlására. A magánszemély nem tagja a vállalkozásnak, és az adott összeg a tárgyi eszköz értékének 50 százaléka. Azzal a feltétellel adta a pénzt, hogy a tárgyi eszközt felújítják, és az eladásból származó bevétel 50 százaléka (ez tartalmazza a kölcsön összegét is) a magánszemélyé. A magánszemélynek a kölcsön összege feletti rész véleményünk szerint egyéb jövedelemnek minősül és azután 15 százalék szja- és szochofizetési kötelezettség áll fenn. Kérdéseink:
• Jól gondoljuk-e, hogy ez a jövedelem az szja-törvény 28. §-a alapján egyéb jövedelem?
• Az szja levonása nem kérdés számunkra. A kérdés az, hogy a szochót kinek kell fizetni, és ezt mi alapján kell eldönteni? Törvényi hivatkozás is érdekelne
• Ha jól tudjuk ha a magánszemélynek kell fizetnie, akkor 89 százalék lesz az szja és a szocho alapja is. Ha a kifizetőt terheli, akkor viszont 10 költséghányad levonható? Megköszönöm, ha válaszában az indoklásban a törvényi helyeket is megjelöli! Válaszát köszönöm!