hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Reálhozam: mennyit utalnak az egyéni számlára?

  • adozona.hu

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő átlépéshez kapcsolódó eljárási szabályokról szóló kormányrendeletek alapján a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagnak a magán-nyugdíjpénztára felé írásban kellett rendelkeznie arról, hogy a visszalépő tagi kifizetések összegét egy összegben veszi fel. Dönthetett úgyis, hogy vagy önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztárba vagy – a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírás érdekében – a Nyugdíjbiztosítási Alap részére történő utalását kéri. Ez utóbbi esetben mire számíthat?

Ha a tb nyugdíjrendszerbe visszalépő tag a kifizetést egy összegben kívánta felvenni, meg kellett jelölnie azt a bankszámlaszámot vagy címet, amelyre az átutalást,illetve kiutalást kérte. Ha a volt pénztári tag azt kérte, hogy a kifizetést önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztárnál vezetett tagi számláján írják jóvá, meg kellett jelölnie az önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztár nevét, adószámát és a tag adóazonosító jelét.

 Amennyiben a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tag a tagi kifizetés összegéről nem rendelkezett, a magánnyugdíjpénztár 2011. március 1-je és március 31-e között felkérte, hogy rendelkezzék a tagi kifizetés összegéről. A felhívásban a  társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagot tájékoztatni kellett a nyilatkozattétel elmulasztásának következményeiről.

 A magánnyugdíjpénztár a kifizetéseket a tag nyilatkozatának megfelelően, a visszaigényelt összeg jóváírását követő 8 munkanapon belül, de legkésőbb 2011. augusztus 31-ig teljesíti. Ha a volt tag az előzőek szerinti felhívás kézhezvételét követő 30 napon belül, de legkésőbb 2011. május 31-ig nem nyilatkozott, a magánnyugdíjpénztár a kifizetés összegét a lakcímére utalja ki. Az át nem vett és a magánnyugdíjpénztárhoz visszaérkezett összeget a magánnyugdíjpénztár – a volt tagnak társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírás érdekében – a Nyugdíjbiztosítási Alapnak a visszaérkezést követő 30 napon belül, de legkésőbb 2011. november 20-áig utalja át. Az utalás összegéről a volt tag nevének és azonosítóinak feltüntetésével a magánnyugdíjpénztár a biztosított lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságot, magyarországi lakóhely hiányában a fővárosi nyugdíjbiztosítási igazgatóságot értesíti.

 Továbbá a vonatkozó eljárási szabályok alapján

  • 2011. évben a pénztár tagjai részére az egyéni számlaértesítőt 2011. június 30-áig küldi meg,
  • A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő pénztártag részére a 2010. és 2011. évre vonatkozó számlaértesítőt a kifizetést követő 5 munkanapon belül, de legkésőbb 2011. augusztus 31-ig kell megküldeni.

A visszalépő pénztártagok számára küldendő számlaértesítőnek az általános egyéni számla információkon kívül a következőket is kötelezően tartalmaznia kellett:

a.) A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részére az utalt tagi követelés összegét, csökkentve a tagi kifizetés összegével,
- az egyéni számlán jóváírt tagdíj összegét, csökkentve az egyéni számlán jóváírt hozamokkal,

- az egyéni számlán jóváírt hozam összegét,
- a hozamgarantált tőke összegét, továbbá

b.) a visszalépő tagi kifizetés összegét,
- a munkavállalói tagdíj-kiegészítés összegét,
- a munkáltatói tagdíj-kiegészítés összegét,
- a hozamgarantált tőke feletti összeget,
- a tagi kifizetés összegének (munkavállalói, munkáltatói tagdíj-kiegészítés összege, hozamgarantált tőke feletti összeg) kifizetésével kapcsolatban felmerülő költség összegét.

A pénztárak a tagi kifizetés kiutalását követően tehát elkészítik a tagokkal kapcsolatos elszámolásokat, majd rövid határidőn belül a volt tagok részére megküldik a számlaértesítőket is. A vonatkozó szabályok értelmében számlaértesítőt minden visszalépő tag kap, legkésőbb 2011. augusztus 31-éig, így az a tag is, aki a jogszabályban előírt számítások alapján nem részesül tagi kifizetésben.

A számlaértesítőben a volt pénztártag pontos információkat kap az egyéni számlájáról és az őt megillető tagi kifizetés (hozamgarantált tőke feletti összeg, tagdíj-kiegészítés) összegéről is, illetőleg arról is, ha ilyen összeg részére nem kerül kifizetésre. Vannak ugyanis olyan magán-nyugdíjpénztárak, melyeknek egyes portfólióiban nem képződött reálhozam, ezeknél az érintettek nem számíthatnak ilyen jellegű kifizetésre.

A számlaértesítő tartalmával, adategyeztetéssel, illetve a tagot megillető összeggel kapcsolatosan a visszalépett tag elsősorban a volt magán-nyugdíjpénztáránál érdeklődhet és nem a nyugdíjbiztosítási igazgatóságoknál.

A visszalépők tagi kifizetésének kiutalására vonatkozó eljárási szakaszokban úgy tűnik, hogy szabályzati hiányosság van. Ugyanis a valamilyen oknál fogva „át nem vett és a magánnyugdíjpénztárhoz visszaérkezett összegek” vonatkozásában a visszaérkezés okának vizsgálata nem került előírásra, ellenben legkésőbb 2011. november 20-áig automatikusan tovább kell utalni az illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságokhoz. A kézbesítés elmaradását okozhatta, hogy a május 31-éig szóló ezirányú nyilatkozási határidő elmulasztása következtében korábbi vagy hibás lakcímre történt a kiutalás, illetve időközben is bekövethetett változás. Mindezekre figyelemmel célszerű lenne a jogszabályban előírt határidőn belül, a lehetséges okok áttekintését, tisztázását követően a kifizetéseket ismételten megkísérelni.

A volt magán-nyugdíjpénztári tagok részére járó reálhozamnak a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz történő átutalását követően -- a később kialakításra kerülő egyéni számlán történő jóváírás érdekében -- az átutalt összeget személyhez kell rendelni, azaz minden esetben a jogosult személyi azonosító adatainak (név, születési név, születési idő, anyja neve, TAJ-szám) feltüntetésével kell nyilvántartani.

A vonatkozó eljárási szabályozás csak abban az esetben írja elő a nyugdíjpénztár részére, hogy az átutalás összegének megjelölése mellett a volt tag nevét és azonosító adatait is köteles közölni a volt tag lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatósággal,  ha postai úton kézbesített reálhozamot a volt pénztártag nem vette át. Abban az esetben azonban, ha a volt pénztártag eleve a reálhozam Nyugdíjbiztosítási Alaphoz történő átutalásának lehetőségét választotta, a kötelező adatszolgáltatás nem került előírásra.

Figyelemmel azonban arra, hogy a  reálhozamoknak az egyéni számlán történő jóváírása érdekében szükséges azok személyhez rendelése, a magán-nyugdíjpénztáraknak minden átutalás (és nem csak a fel nem vett összegek) esetében egyidejűleg a reálhozam "jogosultjára" vonatkozó -- az előzőekben felsorolt -- személyi azonosító adatokat is közölniük kellene a nyugdíjbiztosítási igazgatóságokkal.

Molnár László

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink