hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ki végez kiegészítő tevékenységet és mi jár neki?

  • adozona.hu

Milyen társadalombiztosítási ellátásra jogosul a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozó? Összegyűjtöttük a tudnivalókat.

Amennyiben felütjük a társadalombiztosításról szóló törvényt /Tbj-t (5. § (1) bekezdését)/ az látjuk, hogy az egyéni és társas vállalkozóra abban az esetben terjed ki a biztosítás, amennyiben nem minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak. E szerint a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozó nem biztosított. Ennek megfelelően az őt megillető ellátások is szerényebbek: baleseti ellátásra, baleseti rokkantsági nyugdíjra, baleseti hozzátartozói nyugellátásra, egészségügyi szolgáltatásra jogosultak.

Az egyéni és társas vállalkozót akkor nevezzük kiegészítő tevékenységet folytatónak – és ezt a fogalmat csak rájuk vonatkozóan alkalmazzuk – amennyiben saját jogú nyugdíjas vagy özvegyi nyugdíjasként már a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt elérte.

Persze rögtön szembesülünk egy másik problémával: a saját jogú nyugdíj fogalmával. Saját jogú nyugdíjasnak tekintendő, aki:

• öregségi nyugdíjban (korengedményes nyugdíjban, előnyugdíjban, bányásznyugdíjban, egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjában, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítványtól öregségi nyugdíjban, szolgálati nyugdíjban, Magyarországon nyilvántartásba vett egyháztól, felekezettől nyugdíjban), vagy
•  rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban (Magyar Alkotóművészeti Közalapítványtól rendszeres rokkantsági segélyben, növelt összegű öregségi munkaképtelenségi járadékban) rehabilitációs járadékban;
• bármely EGT tagállamtól nyugdíjban
részesül.

Rögtön hozzá is kell tennünk, hogy amennyiben a vállalkozó nyugdíjának a folyósítása szünetel (mert például jövedelme meghaladta a kereseti korlát összegét) ettől még kiegészítő tevékenységet folytatónak tekinthető. (Nem igaz ez a rokkantsági nyugdíjas vállalkozóra, aki a kereseti korlát túllépése esetén nyugdíjjogosultságát veszíti el, és így főfoglalkozású vállalkozóra módosul státusza.)

Ahogy utaltunk rá a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó nem biztosított, ami alapvetően a járulékfizetés területén bír jelentőséggel. (Például a nyugdíjas munkaviszonyban álló dolgozó biztosított, de ez a tény a tb. ellátások tekintetében számára semmilyen többlet ellátást sem jelent.)

A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak (illetve társas vállalkozó után a társas vállalkozásnak) havi 5100 forint nap 170 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.

Nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt a vállalkozó:

• keresőképtelen, gyermekgondozási segélyben részesül,
• fogvatartott,
• ügyvédként, szabadalmi ügyvivőként, közjegyzőként fennálló kamarai tagsága szünetel,
• egyéni vállalkozói tevékenysége szünetel.

Több vállalkozási jogviszony egyidejű fennállása esetén a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó után az egészségügyi szolgáltatási járulékot csak egy jogviszonyban kell megfizetni, mégpedig:

• ha az egyéni vállalkozó egyidejűleg társas vállalkozó is, az egészségügyi szolgáltatási járulékot egyéni vállalkozóként kell megfizetnie.
• ha a társas vállalkozó több vállalkozásban végez munkát, a tárgyév január 31-éig az adóév egészére vonatkozóan nyilatkozik a társas vállalkozásoknak arról, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékot melyik társas vállalkozás fizeti meg utána.

Ettől eltérően az egyéni vállalkozó a tárgyév január 31-éig a társas vállalkozásnak tett nyilatkozata alapján az adóév egészére választhatja, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékot a társas vállalkozás - több társas vállalkozásban fennálló tagsági jogviszony esetén a választása szerinti vállalkozás - fizeti meg utána.

Ezen túlmenően a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó 10 százalék nyugdíjjárulék fizetésére is kötelezett, melynek alapja:

• egyéni vállalkozó esetében a tényleges kivét,
• EVA szerinti adózást választó egyéni vállalkozó esetében az EVA alap 10 százaléka,
• társas vállalkozó esetében pedig a személyes közreműködésére tekintettel kifizetett járulékalapot képező jövedelem (személyes közreműködői díj.)

A nyugdíjas vállalkozókra vonatkozó kereseti korlát meghatározásánál csak a nyugdíjjárulék köteles jövedelmet kell figyelembe venni. 

Széles Imre

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

2017 előtt kötött céges biztosítások adója

Surányi Imréné

okleveles közgazda

SZÉP-kártya 2024.01.01-től

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink