hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Viszlát tgyás! Jön a csecsemőgondozási díj

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
8

Változik a mértéke és az elnevezése is a szülési szabadság idejére, azaz 24 hétre járó terhességi-gyermekágyi segélynek, ha elfogadja a Parlament az egészségügyi-, és egészségbiztosítási tárgyú törvénycsomagot.

A T/2123 számú törvényjavaslat alapján a terhességi gyermekágyi segély elnevezése a jövőben csecsemőgondozási díj lenne. A szülő nő csecsemőgondozási díjra való jogosultsága legkésőbb a gyermek születésének napjával, koraszülött gyermekre tekintettel a szülési szabadság első napjával nyílik meg.

A jelenlegi terhességi-gyermekágyi segélyben további változások is várhatók. A hatályos szabály alapján nem jár a terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat – ellenében munkát végez, vagy a hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.

A módosító javaslat elfogadása esetén azonban csak a nevelőszülői foglalkoztatás keretében folytatott keresőtevékenységből származó jövedelem lenne kivétel, a fenti szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás, és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíj már nem. Azaz a törvényjavaslat alapján nem járna csecsemőgondozási díj, ha a biztosított bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet – keresőtevékenységet folytat.

A hatályos szabály alapján a terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70 százaléka. Ez a mérték a tervezet módosítás szerint sem változik, azaz a csecsemőgondozási díj összege a naptári napi alap 70 százaléka maradna. A változás az ellátás kiszámításában várható, vagyis változna az ellátás alapja.

Jelenleg a terhességi gyermekágyi segély alapja a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga. Ha a biztosított ezen időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, az ellátás összegét a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. Ennek hiányában a minimálbér kétszeresének harmincad része, illetve ha a biztosított jövedelme ennél kevesebb, akkor a tényleges napi jövedelem az ellátás alapja.

A fentiekkel szemben a csecsemőgondozási díj naptári napi alapja a következő lenne:

– Ha a biztosítási idő a jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, a csecsemőgondozási díj alapját a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.

A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. Ha a naptári napi alap az előzőek szerint nem állapítható meg, akkor a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad része.

– Ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csecsemőgondozási díj összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelem számít azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részét nem haladhatja meg. Ez esetben a csecsemőgondozási díj a naptári napi jövedelem 70 százaléka lesz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (8) , melyek közül a legfrissebbek:
zzzsss3

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő: 2000 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2014 november 25-ig gyesen voltam, november 26-tól felgyülemlett szabadságaimat töltöm, ami március 5-el lejár. Március 6 az első munkanapom.
Közben kiderült jön a harmadik 2015. október 7-re.
A szerződés szerinti bérem jóval magasabb a minimálbér kétszeresénél.
Hogy fog kalkulálódni a gyás és a gyedem, ha mondjuk május 31-ig, legkésőbb június 14 ig dolgoznék utána táppénzen lennék, illetve érdemes-e a 180 napi bérre hajtanom?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

Csivike

Tisztelt Szakértő!

2015.01.01.-től Kft. tag, aki csak az ügyvezetői feladatokat látja el, tényleg nem kaphat CSED-et és GYED-et, ha ezalatt csak aláír fizetés nélkül? Ezt a trv.-ekben hol találom meg?

PannaZeno

Tisztelt Szakértő!
Esetemben a szülés várható időponja:2015.06.25
Mivel lombikkal sikerült a várandóság és más egyéb egészségügyi ok is indokolja 2014.10.20-tól táppénzen vagyok, illetve a jelenlegi állapotomra való tekintettel a szülésig táppénzen maradok. 2014-ben kb.40 napot voltam ezen kívűl még betegszabadságon és táppénzen. Biztosításom folyamatos. A kérdésem az új csecsemőgondozási díjra vonatkozik: a jövőbeni csecsemőgondozási díj alapja a 2014.évi 180 napi átlagjövedelmem vagy csak a maximált összeg, ha a törvényjavaslatot elfogadják és hatályba is helyezik? Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel!
Barcsai Mária

Csala Zsuzsanna

Tisztelt Adózóna!

A segítségüket kérném az új szabály értelmezésében. Abban az esetben ha, 2. gyermekem 2015. március 30-án születik, ekkor válnék jogosulttá a csecsemőgondozási díjra. Az eredeti szabályok szerint 2014. január 1-től 2015. március 30-ig kellett meglennie a 180 napi jövedelemnek, ami a Tgyás alapjául szolgálna a gyermek születése után. Ha a módosítást jól értelmezem, akkor ez az időszak most 2014. január 1. és 2014 december 31-e közé esne. Ebben az időszakban a 180 napi jövedelmem 2014. május 1. és 2014. november 30. közötti időszakban megvolt. 2014. december 1-től táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. Biztosításom folyamatos. Ha jól értelmezem, akkor a módosítás miatt a 180 napi jövedelmet 2014. december 31-e előtt kellene "keresni". A fentiek értelmében számíthatok arra, hogy a jövőbeni csecsemőgondozási díj alapja nem a 180 napi átlagjövedelem lenne, csak a maximált összeg, ha a törvényjavaslatot elfogadják és hatályba is helyezik?

Másik kérdésem arra vonatkozna, ha két munkaviszonyom volt az említett időszakban, akkor ugyanúgy az összevont jövedelmem alapján, mindkét munkaviszonyból származó jövedelmem alapján leszek jogosult a csecsemőgondozási díjra, mint az eredeti szabályok szerint?

Válaszukat előre is köszönöm.

radics.zsuzsanna

Példa: Folyamatos biztosítási jogviszony esetén, ha valaki 2015 június 15-én szül, akkor az irányadó időszak 2014. január 1 -2015. március 31-ig terjedő idő, és az ellátás alapja 2015. március 31-éhez időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem.

Batáriné Török Anikó

Tisztelt szakértő!

Mely időszakot veszik figyelembe akkor, ha a kismama 2015. június 7-re van kiírva és előtte lesz több mint két év folyamatos biztosítási ideje, de 2014-ben cégcsoporton belül 3 helyen dolgozott. Jelenleg 2014. október 7-től a 3. cégünknél dolgozik és a tervek szerint ebből a jogviszonyból megy szülni. A bruttó bére a dupla minimálbér felett van. Ha jól értelmezem akkor még mindig az okt 7-től elért munkaviszonya alapján kell számolni a thgy-t?

Gönczi Margit

Na ennél bonyolultabban már nem is lehetett volna meghatározni az alapot, lehetne kérni erre egy számpéldát, mert talán úgy mindeni jobban megértené.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink